Puçrra fytyre


Getting up, një mëngjes ju të gjeni se ju jeni të shqetësuar në lidhje me sytë itchy, ndjenjën e rërës në sy, qepallat e tua reddened, filluan të bien rëna - një qindarkën - Demodex (folliculorum Demodex). Normalisht, Demodex lëkurës është ajo pjesë e microflora, e cila në kushte normale nuk shkaktojnë sëmundje. Tick ​​ushqen qelizat vidshelushenymy dhe nuk mund të zbulojë praninë e saj disa simptoma të dhimbshme. Marimangat Demodex janë shumë të vogla. Dimensionet e tij janë 02-05mm, duke e bërë të padukshme për syrin e njeriut. Tick ​​jeton në thellësi dhjamor dhe gjëndra meybomievyh, follicles flokët e gjitarëve dhe njeriut. Sëmundje, e cila shkakton një rritje të tepruar në koloni nënlëkurës mite quajtur Demodex.
Cilat janë simptomat e demodicosis?


Lokalizimi i preferuar tik-tak - qepallat, lëkurën e fytyrës, harqet zonë vetull, ballin, folds nasolabial, mjekër, kanali i jashtëm auditory. Produkte marimangat jetës kontribuojnë allergization trupit, duke shkaktuar sëmundje të syve të veçantë - blepharitis dhe blefarokonyunktivit demodekozny.
Manifestimi kryesor është skajet demodekoza e qepallave skuqje, qepallat lëkurë, humbja e qerpikët, humbje qerpik, lodhje sy. Në fazën fillestare, pacientët ankohen vazhdueshme, kruajtje të padurueshme nganjëherë, sidomos pas fjetur. Gëzuar shqetësuar ndjenjë dhimbje, shkarkimin kaustike ngjitet, thirrje papërmbajtshëm për të zeroja, sytë Rub. Në qerpikët duket peshore, mukusit akumulon përgjatë buzë të qepallave, duke formuar një kore të verdhë. Në anamnezë: elbi shpeshtë, humbja e qerpikët, puçrra fytyre përsëritura. Larë fytyrën me tonik sapun dhe shkakton kruarje dhe djegie. Nga procesi mund të çojë krem ​​hidratues mprehje, Salons rrezitje artificiale për të qëndruar në diell.


Sëmundja është kronike me acarimin sezonale në pranverë dhe në vjeshtë.


Pse demodekoza?


Për zhvillimin e demodicosis praninë e vetëm një patogjen nuk është e mjaftueshme. Siç u përmend më lart, ky mite është i pranishëm në lëkurën e shumë njerëzve (patogjene oportune), por sëmundja nuk është në të gjitha prej tyre. Arsyeja kryesore për kultivimin intensiv të rriqrat është reduktuar imunitetin, gjë që mund të jetë për shkak të kaq shumë arsye. Kështu, shfaqja apo përkeqësim të demodicosis mund të ndodhë në sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, sëmundje të sistemit endokrin, hepatiti, çrregullime metabolike, patologjisë nekorehovaniy thyes (hyperopia, miopi) në personat me lëkurë me vaj poroz, seborrhea. Reduktimi vetitë mbrojtëse të lëkurës ndodh me përdorim të zgjatur e vajrave që përmbajnë kortikosteroidet (prednisone, hydrocortisone, etj), shtatzanisë, stres të vazhdueshëm mendore, alkoolit dhe të tjerët.Diagnoza e demodicosis


Diagnoza e demodicosis mjaft e thjeshtë. Diagnoza është vënë zakonisht në shqyrtim oftalmologjik, shenja të sëmundjes, si dhe me anë të ekzaminimit mikroskopik. Mbi qepallat e sipërme dhe të poshtme të çdo rëna sy marra piskatore posaçme, ata janë të vendosur në një rrëshqitje qelqi dhe shqyrtohet nga mikroskop. Ky studim mundëson diagnostikimin dhe trajtimin emërimet shpejtë. Zakonisht, ky hulumtim është kryer në çdo demodicosis dyshuar.Si është demodicosis?


Vështirësia luftuar mite nënlëkurës është përcaktuar se është simbiontëve tona, se prania e tij është normë, jo sëmundja. Megjithatë ticks sjellë këtë problem vetëm kur ata fillojnë të shumohen me shpejtësi. Nëse ju keni një sëmundje që shërohet plotësisht nga ajo vetëm është pothuajse e pamundur, për shkak se ajo është e nevojshme për të hequr shkakun edukate e marimangat. Në mënyrë tipike, trajtimi i Demodex duke u përpjekur për të hequr përkeqësimin dhe për të arritur një heqje pak a shumë të zgjatur. Përdoret me droga të veçanta që mund të jetë një mjek. Përveç kësaj, ju duhet të ndiqni një dietë të përfshirë përjashtuar nga dietë djegëse dhe ushqime të kripura. Shmangni ekspozimin diell.

Në të njëjtën kohë të kryejë shtrat trajtim dezinfektimi dhe të brendshme (sepse ekziston mundësia e infektimit të të tjerëve me anë të kontaktit me sendet personale dhe sende të higjienës përsëritet vetë-infeksionit). Krem kundërindikuar përmbajnë mjaltë, të ndikojë negativisht në procedurat Vasodilators, sidomos dush.
Nëse ju dyshoni se ju keni nevojë për Demodex urgjente për të kaluar provimin dhe konsultoheni me një mjek-okulist. Trajtimi Shtyrja mund të rezultojë në sëmundje mjaft komplekse e syve, dhe në disa raste pasoja të pakthyeshme: blepharitis ulcerative ndjekur nga dhëmbëza. Mbani në mend se kjo sëmundje mund të zgjatet kurs në disa raste shoqëruar me lezione më të rrezikshme të syrit.