Exophthalmos vypuchivanie sy njerëzor


Exophthalmos - një emër shkencor vypuchivaniya sytë. Shkaku kryesor i ekzoftalmu - probleme me sistemin endokrin, duke përfshirë gjëndrës tiroide. Ndoshta shumë kanë dëgjuar për të ashtuquajturit "'sëmundje (aka" Graves Graves "" sëmundje "ose përhapur shkakton strumë toksike), e cila është shkaku më i zakonshëm i ekzoftalmu. Përveç kësaj, për shkak se sytë mund vytrischaye formacione tumor, lëndimet kafkës, trombozë syrit venoz, por pereduyazyka të ngjashme janë shumë të rralla. Çfarë është exophthalmos vypuchivanie syri i njeriut dhe si të luftohen kjo?


Në zemër të sëmundjes Graves probleme tiroide, sepse ajo merret me trajtimin e endokrinolog. Për fat të mirë, shumica e rasteve të sëmundjes të përgjigjet edhe për trajtim mjekësor. Gjerësisht e përdorur terapi hormon apo, në sëmundje më të rënda terapi Radioiodine. Megjithatë, në disa pacientë trajtimi i sigurt është efektiv 100%. Nën ndikimin e drogës kuruar sëmundje, por sytë e pacientit nuk do të qëndrojë në vend. Nuk mbeten probleme të shumta: Vizioni zvogëlohet, mbetet konstante vizion të dyfishtë, dhe më e pakëndshme - është një defekt estetike. Me sytë fjalë për fjalë zvarritje nga bazat e tyre, njerëzit ndjehen të pakëndshme, nuk mund të gjejnë një punë të mirë apo të fillojë një familje.


Pastaj ka pereduyazyka për trajtim kirurgjik. Që nga hormonet tiroide kanë shumë funksione, trupi i pacientit fillon zboyity në pothuajse të gjitha frontet: nga simptomat e takikardi me dridhje, dhimbje koke dhe të zhvillimit të sëmundjes periodontale. Sëmundje Graves është diagnostikuar të njëjtën treshe të karakteristikave: hypertyreoydyzm (helmimit të trupit të tepërt të hormoneve tiroide), shkakton strumë (gjëndër tiroide zgjeruar) dhe exophthalmos (sytë e fryrë). Dy faktorë e para shërohet duke përdorur ilaçe të mirë-zgjedhur. Por ndonjëherë problemi i tretë: personi merr shpëtoj të sëmundjes Graves, dhe sytë e tij nuk qëndrojnë në vend.


Pse janë gjithashtu sytë e njerëzve zvarritje jashtë orbitës? Si rezultat i çrregullimeve hormonale e rrit volumin e indeve të buta të syrit, syrit yndyrë - që yndyrë përreth syrin, dhe muskujt e syrit, përmes të cilit ne shkojmë shikimet. Rritje e tillë e indeve të quajtur "endokrine oftalmopatyey." Që të eliminuar muskujve sy dhe shtresa e yndyrë është i pamundur, si rezultat i operacionit të hequr një ose më shumë muret plot hala e orbitës. Pasi kockave është njerëzore, zhduket "podpyrayuschaya" syri, presionin brenda syrit normale dhe kjo është si "bie" më të thellë në kafkë, si ëndrrat pacientit. Një ndërhyrje e tillë është quajtur "dekompressyyamy orbitale." Operacionet në endokrine ophthalmopathy njeriu bëhet një kohë të gjatë. Më parë, ata janë mbajtur vetëm qasje jashtë: atë anë, të lartë ose mur fund të orbitës hiqet me një prerje në fytyrën e tij.