Bardhë të verdhë e shkaqeve sytë


Në qoftë se të bardhët e syve nuancë të verdhë të marrë - ajo mund të shkaktojë sëmundje shumë të rënda, duke përfshirë edhe shkatërrimin e mundshëm të disa organeve të brendshme. Nëse ndryshon ngjyrë të bardhë e verdhë e syve janë të inkurajuara për të konsultoheni me mjekun, pasi që kjo mund të tregojë një numër të proceseve patologjike në trup. Në veçanti, të bardhë e verdhë e shkaqeve sytë që të krijuara vetë ende nuk punon, kur shqyrton mjeku dhe pas analizave mund të tregojnë sëmundje të mëlçisë, hepatiti viral, infeksionet, konjuktivit dhe madje edhe tumoret malinje. Ndonjëherë bardhë të verdhë e syve mund të shkaktojë shkaqe të tilla si problemet me traktit biliar apo fshikëz fshikëz e tëmthit.


Disa njerëz pretendojnë se bardhë të verdhë e syve apo në çfarëdo mënyre pengojnë ata jetojnë çdo siklet ata ndjehen dhe ata nuk janë të shqetësuar në lidhje me arsyet këtë gjendje. Ky pohim është krejtësisht e gabuar, sepse në shumicën e rasteve është që të bardhët të verdhë e syve të shkaktuar arsye shumë serioze që kërcënojnë shëndetin, kështu që është mirë të kontaktoni ekspertët për këshilla dhe provim. Sigurisht, në disa raste një të verdhë ngjyrë bardhë e syve mund të vërtetë të shkaktohet nga shkaqe natyrore, në veçanti, në qoftë se personi në prani të një hije të veçantë sytë, për shembull, Zeze, fibrat mund të jetë pak të verdhë. Megjithatë, në qoftë se të bardhët verdhë e syve bëhet kështu kohët e fundit, dhe kishte qenë më parë normale të bardhë, kuptim vigjilent,.


1. Sëmundje të mëlçisë. Në njerëz, eritrociteve përmban bilirubin - një enzimë të veçantë dhe nëse ajo prishet, formimin e njolla ngjyrë të verdhë. Bilirubina është prodhuar pikërisht në mëlçi, kështu që në rast të bardhë yellowing e syve është e sigurt të supozohet se ky është trupi prekur nga sëmundja. Jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek për shkak të mëlçisë - dhe organ tejet e rëndësishme nga funksionimin e tij normal varet nga gjendja e trupit si një e tërë. Mëlçisë kryen një numër funksionesh të rëndësishme jetike për shkak të abuzimit të saj mund të shkaktojë probleme shumë serioze.


Bardhë të verdhë e syve të shkaktuar probleme të mëlçisë të tilla si hepatiti (çfarëdo lloji, por shumica e hepatitit A). Hepatiti B - një sëmundje serioze, ndoshta, shumë hasur në fëmijëri hepatiti A apo verdhëz, e cila është një tipar karakteristik zhovtyanychnist lëkurës dhe bardhë e sytë. Nëse ind verdhëza gjithë trupi pikturuar në ngjyrë të verdhë për shkak të kalbjes së bilirubin verdhë pigment, me alokuar dëmshme për trupin që ndikon negativisht në sistemin nervor. Një tjetër shkak i mundshëm yellowing e proteinave sy - infeksion i mëlçisë parazit, ndërsa duke folur për opisthorchiasis, ehinokokkozi kur krimbat vendosen në këtë organ të rëndësishëm të njeriut dhe parazitet atje.


2. anemi në porsalindur. Gjatë ditëve të para pas një foshnje e porsalindur është i lindur, proteinat e syve të tij dhe lëkura merr një hije të verdhë. Kjo gjendje shpesh quhet sapolindur e fëmijës zheltushkoy, dhe kjo ndodh për shkak të ngopjes së gjakut në zhvillimin e paralindjes e foshnjës të një numri të madh të qelizave të kuqe të gjakut. Dhe që pasi fëmija ka lindur, trupi i tij nuk do të duhet një numër të madh të qelizave të kuqe të gjakut, disa prej tyre fillon të shpërbëhet, akumulojnë dhe krijimin pereduyazyka në shfaqjen e shtetit. Në mënyrë tipike, pas 1-15 javë e verdhë e lëkurës dhe të bardhët e syve të porsalindur reduktuar, dhe nëse kjo nuk ndodh, sëmundje të rënda në fëmijën.


3. malinje formimin conjunctiva. Bardhë e syve mund të marrë ngjyrë të verdhë për shkak të disa tumoreve conjunctival, p.sh. melanoma. Sëmundja është mjaft serioze, ajo është mjaft e vështirë për të diagnostikuar dhe trajtuar. Ky lloj i kancerit duhet domosdoshmërisht të trajtohen ekspertëve, asnjë veprim të pavarur është më mirë të mos hajë.

4. Sëmundje të tjera të syrit. Bardhë e syve mund të bëhen të verdhë në sëmundjet më të vizuale, për shembull, sëmundje të tilla përfshijnë pynhvekulu, pterihyum. Për shkak të çrregullimit të metabolizmit lipidet mund të shkaktojë wen verdhë - një fenomen të quajtur pynhvekula. Pterihyum karakterizohet nga rritja e konjuktiva dhe në këtë sëmundje në rast se përhapja në nxënësi mund të shpëtoj, kështu që tani për tani ju duhet t'i kushtojë vëmendje të shtetit.


5. Shkaqe të tjera të mundshme sytë e verdhë ketri. Shumë besojnë se të bardhët e syve mund të rezultojë pozhovtity pirja e duhanit, por kjo është një ide e gabuar. Është e qartë se pirja e duhanit - një zakon, por ajo nuk ka të yellowing bardhët e syve. Një arsye e mundshme mund të jetë dietë e varfër, abuzimi. Pastaj për normalizimin e gjendjes së tyre duhet të mendojnë për dietë vidyazykatysya e kripur, djegëse, ushqime të skuqura, ushqime niseshte dhe alkoolit. Është e rëndësishme që në dietën e përditshme kanë marrë pjesë ushqime të pasura në vitaminë C, duhet të hani më shumë fruta.


Ndoshta në qoftë se të bardhët e syve një nuancë të verdhë të marrë, ata vetëm i lodhur. Arsyeja mund të jetë mungesa e gjumit, puna e zgjatur kompjuter, ajrit të thatë në dhomë. Sytë kështu mund të duket i përflakur, të lodhur, ata kanë nevojë për pushim. Është e këshillueshme për të shpenzuar më shumë kohë jashtë, duke e bërë kremra qetësues. Sigurisht, këto proteina shkakton sytë yellowing lehtë kapërcyer dhe ata nuk shkaktojnë ngjyrë të qartë të verdhë, por thjesht të prishin pamjen, si sytë bëhen të lodhur, ndezur. Në raste të rënda, sëmundje të mëlçisë dhe patologji të tjera proteina verdhë nuk është zgjidhur aq lehtë deri sëmundje themelor.