Metodat e eliminimit lodhje sy


Metoda është zhvilluar në fillim të kaluar përgjithmonë në SHBA, por në këtë yoga shumë pasuesit në Francë, e cila është e natyrshme. Ekranet televizive dhe kompjuterat lodhur sytë, dhe njerëzit kanë tendencë për të hequr qafe të stresit. Është e lehtë në qoftë se ju mësoni për t'u çlodhur, dhe çdo ditë të bëni disa ushtrime të thjeshta dhe teknika. Cilat metoda të eliminuar lodhje sy?
Ushtrimi i parë
Uluni poshtë, vënë bërryla tuaj në tavolinë dhe kokën në krahët e tij - si në qoftë se ajo është e gatshme të bjerë. Relax shpatullat tuaja dhe të mbyllë sytë tuaj. Bravo tempuj, të tjerët të mbuluar sytë dhe hundën, duke krijuar errësirën, por pa shtypur në sy. Imagjinoni një plazh, valët që rritet dhe të bjerë në përputhje me ritmin e frymën tuaj, top inflatable kuqe pranë bregut, dhe anije me vela të bardhë - në horizont. Leviz dhe topa mendjen tuaj për sy e barkë dhe mbrapa. Kjo vizualizimi shoqërohet me lëvizje të syve, e cila është zbutës dhe ato dhe trurin tuaj. Tren si 4-5 herë në ditë për disa minuta.Ushtrimi i dytë
Vendos këmbët tuaja simetrike perekydыvayte top të vogël me ngjyrë, shikuar atij sytë me një dorë në një tjetër. Ndryshon trajektoren e vet - të lartë të shkurtër dhe kështu me radhë. Ky ushtrim merr shpëtoj e armikut kryesor të së mirës - syve fikse. Syri që sheh mirë, celular.

Ushtrojnë të tretë për të eliminuar lodhje
Imagjinoni një orë të madhe - nga dyshemeja deri në tavan. Shikojnë clockwise ngadalë vijnë rreth. Sytë mund të jenë të hapura ose të mbyllura gjatë kryerjes së metodës - sipas kërkesës. Ju mund të ndiqni arrow, duke trajektoren e saj gisht. Ky ushtrim përmirëson perceptimin e përqendrimit, lëvizja e syve stimulon dhe relakson muskujt në natyrë. Bëni stërvitje për shenjat e para të lodhjes sy.


Ushtrimi për të eliminuar lodhje katërt
Uluni në frontin e dritares, picking up një laps. Keep it në këmbë 15 cm nga hunda. Pencil duhet të jetë i qartë dhe sfondin e dritares - paqartë. Pastaj të shohim përmes laps në dritare - tani ajo duhet të jetë e qartë kjo. Përsëriteni si pesë ose gjashtë herë - kjo do të forcojë muskujt e syve.

Ushtrimi i pestë
Shikoni në pëllëmbë tuaj të hapur, si në qoftë se duke kërkuar në një pasqyrë. Switch pamje thumb morhnite një herë, të mbyllë sytë tuaj. Ngadalë hapjen e tyre, shikoni në gishtin tregues - dhe morhnite dy herë. Dhe kështu çdo gisht, çdo keq në të njëjtën kohë më shumë. Qepallë më të ulët relakson sytë dhe ndihmon të rivendosur lëvizshmërinë e tyre natyrore. Ne injoroj rreth 50 herë në minutë, por shumë më pak - gjatë stresit apo të qenit në frontin e ekranit. Më shpesh ju përsëris këtë ushtrim, aq më mirë.


Ushtrojnë gjashti për të eliminuar lodhje
Të qëndrojë në frontin e dritares, vendosni këmbët sup-width tuaj veç e veç. Ngadalë lëvizin peshën e trupit nga njëra këmbë në tjetrën, pa bending gjunjët. Sytë duhet të ndjekë lëvizjet e trupit. Shikoni përpara, shikuar kornizë, pemë dhe çdo gjë jashtë, pak lëvizje. Ky ushtrim përmirëson perceptimin dhe vëzhgim.

Sytë poshtë lodhur!
• Mix me çaj të nxehtë qumësht, zhytem në të lëngshme shtupë pambuku dhe 2 zbatohen në sy për 10 minuta.
• Cut 2 feta kastravec dhe vendin e tyre në qepallat për 15 minuta.

• Hidh 3 tbsp. l. lule filxhan lule misri ujë të vluar, të lënë për 2 orë, tendosje, thith një kompresë të mbajtur topin pambuk 2 në sy për 15 minuta.
• Mbyllni sytë tuaj, masazh gishtat minutë ulta dhe qepallë e sipërme - nga e brendshme në buzë e jashtme.