Zgjidhja sytë e lënduar


Në proteinat shikimet shpesh vëzhguara skuqje, arsyet të cilat mbeten të panjohura. Kjo nuk është vetëm të pakësojë bukurinë e syve, por edhe jep një ndjenjë të rëndë të pakëndshme, dhe mund të zvogëlojë mprehtësi vizuale. Me një telash të tillë si skuqje të syve, për të luftuar, në përpjekje për të parandaluar dhe për të përdorur të gjitha metodat e mundshme të eliminuar sytë e kuq, pasi ajo u shfaq.
Së pari, do të ishte logjike dhe korrigjuar menjëherë e di shkakun nga e cila nuk është proteina skuqje. Nëse kjo është e rrallë, ajo mund të ketë nevojë të përdorë metodat parandaluese lodhjes pasi që punojnë në kompjuter ose shikuar televizor gjatë në terr. Nëse ju shpëtoj e syve të kuq dështon, dhe ai bëhet kronik, sëmundja mund të ndodhë qepallat, reaksione alergjike. Nëse ju veshin lentet e kontaktit, ata gjithashtu mund të shkaktojë skuqje të syve. Në çdo rast, ne nuk mund të lejojmë vetë-vlerë dhe për të parë një specialist për të përcaktuar shkakun dhe në përputhje me rrethanat zgjedhin metodat e duhura dhe të sigurta të eleminuar proteina syve të kuq.Së dyti, paraqitja e kuqe-sy mund të jetë për shkak të mukozës së pamjaftueshme lagështi. Arsyeja mund të jetë një qëndrim të gjatë në një dhomë me ajër të kondicionuar, duhan cigareve, mungesa e oksigjenit dhe të qëndrojnë në një dhomë të zihet fryma unventilated. Prandaj, ju keni nevojë për më shumë hapësirë ​​për të lënë në ajër të pastër që të ketë oksigjen të mjaftueshëm. Ju mund të aplikoni këto metoda dhe për të eleminuar skuqje të syve, si hidratues me pika të veçanta. Farmacitë ofrojnë një gamë të gjerë të ashtuquajturat lot natyrale apo artificiale, dhe përdorimi i tyre mund të kontribuojë në nivelin normal të membranave mukoze lagështisë.


Së treti, ata që abuzojnë droga sy dhe të mos i kushtoj vëmendje të tyre efekt shumë intensive vasoconstrictor, si rrezikun përballur shpesh me problemin e skuqje. Nën ndikimin e këtyre pikave të ndaluar anijet e ngushtuar, dhe sa më shpejt të bjerë për të luajtur, nuk ka sy më të kuq se sa ishte para përdorimit të tyre. Nuk është një dobësim i mureve të enëve që janë vazhdimisht ngushtimi atë, atëherë zgjerohet. Për këtë arsye ne mund të konkludojmë si vijon: enët e gjakut për të ngushtuar, përdorni ujë të ftohtë. Lahen ose aplikimit me sytë e një shami të lagur ngjyhet në ujë të distiluar të kontribuojë në ngushtimin e enëve të gjakut pa drogë, dhe efekt për këtë arsye më e dobishme në membranat mukoze të trupit dhe si. Fytyra më e ulët në një enë me ujë të pastër të ftohtë, duke hapur dhe mbyllur sytë e tij në ujë për disa minuta.


Metoda të mira dhe efektive për eliminimin e sytë e kuq - fasha për syrin duke përdorur concoctions me gëlqere, majdanoz, kamomil, lule misri ose nenexhik. Mënyra më e lashtë dhe efektive - të aplikojë kompresa të çajit të gjelbër, apo i zi. Përdorimi i një numri të concoctions mund të ndihmojë në eliminimin e manifestimet e skuqje alergjike sy.

E mirë për të forcuar enët e gjakut dhe për të ndihmuar të ruajtur vitaminat vizuale mprehtësi. Ata do të ruajë proteina në gjendje normale. Skuqje shpesh shkaktohet nga mungesa e vitaminës B2 në trup, dhe A. të fillojë të marrë pilula vitaminë, vizitë më të mirë fillestar te mjeku, por ju mund të hyjë vetë në dietën e currants zi, blueberries, karrota dhe majdanoz. Mirë vitaminë sallatë - karrota, integruar dhe të skuqura në vaj. Konsumi shumë nga kjo sallatë mund të ndikojnë në ngjyrë e lëkurës tuaj, kështu që nuk e përdorin atë nga pakujdesia.


Çfarë Sytë qëndrojë ngarkesës vazhdueshme dhe mungesën e normale pushimi, e duhur? Klishe - gjumë të paktën shtatë orë në ditë - mund të ndihmojë për të mbajtur sytë të shëndetshme. Kur ne gjumë, ndodh në rreshtim të procesit të shërimit, ajo është e ngopur me lagështi. Proteina rikthen ngjyrën e tij natyrore të shëndetshme. Puna gjithashtu kërkon një tjetër kompjuter prishet. Mos të jetë në monitor më shumë se gjashtëdhjetë minuta në një kohë. Çdo orë, zgjohem nga tabela, disa minuta më këmbë në një dhomë tjetër, shikoni nga dritarja në gjethe dhe objekte të tjera përreth. Për fat të keq, dështimi për të korrigjuar e regjimit është e nevojshme gjatë ditës së punës sytë tanë, të çon në faktin se gjendja e tyre përkeqësohet. Së fundi, hutim në vetvete mund të çojë në humbjen e vizion.


Sytë - është e njëjtë organ i rëndësishëm trupin e njeriut, si ndonjë tjetër. Ata kanë nevojë për kujdes që është masazhet rregullta dhe të ngarkuar. Kthejeni sytë, pa e kthyer kokën. Look majtas, djathtas, poshtë dhe lart, ngadalë lëviz syrit. Me këtë ju duhet të jetë i qetë dhe gjithmonë të ulen të qetë. Shikoni në një objekt larg, dhe pastaj të parë shpejt Koncentrat është rreth subjektit. Blink të shpejtë të paktën pesëdhjetë herë. Në fund vetëm të mbyllë sytë tuaj dhe të përpiqemi çdo gjë për të mos menduar. Ushtrime të tilla janë shumë të dobishme për sytë dhe rrit qëndrueshmëri e tyre gjatë kursimit ditë pune të lodhjes dhe skuqje.


Një pjesë e domosdoshme e kujdesit sy - mbrojtja nga çdo gjë që mund të ketë efekte të dëmshme. Rrezet e diellit me fluks intensiv UV, shtjellat verbuar bardhë borë në një zyyazykay diell ditë, era - të gjitha të cilat mund të gomave sytë dhe provokuar jo vetëm e kuqe, por dobësimin e parë. Veshin syze dielli me materiale të cilësisë së lartë në vend të plastikës të lirë që imiton xhami. Mundohuni të blerë një monitor të mirë, dhe të shpëtoj të vjetër, por nuk duhet të veshin syzet.

Pika e nevojshme - higjienës. Sytë lahen nevojë çdo mëngjes dhe në mbrëmje me mjete të përshtatshme. Duart para-larë duhet të jetë. Lentet e kontaktit duhet të hiqen gjatë natës dhe trajtuar. Care - është një kusht i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit dhe bukurinë e syve.