Shkaqet glaukoma sëmundje sy


Kjo sëmundje sy ishte i njohur për të Hipokratit. Mjeku i madh Avicena Lindja e përshkroi atë në traktatin e tij të famshme "Kanuni i Mjekësisë". Megjithatë, pavarësisht nga një moshë të tillë të nderuar, ai nuk do të marrë postin. Sipas Shoqatës së pacientëve me glaukomë, sot kjo sëmundje lashtë ndikon më shumë se një milion rusët. Cilat janë shkaqet e glaukoma sëmundjes sy?
Në glaukoma greke do të thotë - "Celadon". Emri rrjedh nga fakti se gjatë fazës akute të nxënësit sëmundjes është gri-jeshile. Përkundër faktit se glaukoma mund të ndodhë në çdo moshë, ajo është konsideruar si një sëmundje e të moshuarve. Arsyeja kryesore - një rritje të qëndrueshme në të presionit intraokular (IOP), e cila çon në humbjen e mbaresa nervore në retinë. Si rezultat i kësaj, fillon një humbje progresive të vizionit dhe verbëri ndodh. Gjëja më e keqe për një kohë të gjatë sëmundja është asimptomatike, edhe shifrat e presionit intraokular janë normale. Por shenjat e para - vizion reduktuar, vjellje, dhimbje në sy, qarqet ylbertë rreth burim drite - nuk janë dëmtuar zakonisht kur pak më pak se gjysma e qelizat e retinë.Shkaku më i zakonshëm i glaukomës janë comorbidities - hipertension, diabet, hypothyroidism, atherosclerosis, osteokondroza qafës së mitrës, miopi, largpamje herët (largpamje mosha). Më pak - Karakteristika të veçanta strukturore e syrit ose trashëgim. Besohet se nëse dikush vuan nga glaukoma të afërmit më të ngushtë, yyazytsirnist përsëritja e saj në gjeneratën e ardhshme rritur më shumë se 20 herë. Interesante, përkeqësimi i vizionit në glaukoma është asimetrike - për herë të parë në njërin sy, dhe përfundimisht në një tjetër. Sa më shpejt që ju të filloni trajtim, shans më të mirë për të ruajtur vizion në një nivel në të cilin pacienti kërkoi ndihmë.


Detyra e mjekut - për të normalizuar presionin intraokular dhe të ndaluar përparimin e sëmundjes. Për këtë tani është një mundësi e mirë. Disa vite më parë vendi ynë ishte nisur të gjithë-program "të përqëndrohet në diagnostifikim", me të cilën klinika qarkut dhe Klinika e syve mujore parandalimin ditë jepni nga glaukoma. Gjithkush është i lirë të kalojë inspektimit kërkuar si tonometry - matjen e presionit të syrit; honioskopiyu - mënyra e studimit e rrjedhjes së lëngjeve intraokular. Dhe nëse është e nevojshme, ju mund të bëni një retinë analyzer kompjuter dhe nervit optik.


Ndaluar përparimin e glaukoma mund të përdorni recetave popullore. Por, para se të fillojë të marrë ilaçe natyrore, është e këshillueshme që të konsultoheni me një specialist.
• Për të bërë këtë recetë ju duhet duckweed që rritet në çdo organ të ujit. Ajo duhet të lahet edhe në ujë të rrjedhshëm, pres dhe pour 1 tbsp. l. herbs 1 tbsp. vodka. Mbush katër ditë. Merrni tretësirë ​​përditshme 2-3 herë në ditë 15-20 pika, përhapur një sasi të vogël të ujit të filtruar.
• Merrni 1/2 h. Litër. fryti i anise, koriandër, qimnon dhe kopër, pour 2 tbsp. ujë të vluar, të lënë për 2 orë, ikjen. Marrë 1/2 filxhan tre herë në ditë. Infuzion qëndruar përdoret për kremra, garzë lagësht fshin në të dhe të aplikoni në sy për 10-15 minuta.

• Llokoçis 1 tbsp. l. mjaltë dhe 1 tbsp. l. molle uthull musht në një gotë me ujë të ngrohtë. Merrni 1 tbsp. çdo mëngjes në një stomak bosh.
• 1 tbsp. l. fruta qimnon pour 1 tbsp. ujë, vlim 5 minuta. Shto supë 1 h. Litër. lule lule misri dhe filtri nëpër një filtër. Futur në sytë e 1-2 pika 2 herë në ditë.
• Mix 1/2 filxhan blueberries dhe 1/2 c. mjaltë. Mbani "ilaç ëmbël" në frigorifer çdo ditë duke ngrënë 2 tbsp. l. manaferrat.

Por trajtimi është më e komplikuar. Edhe në një terapi filluar me kohë dhe sistematike mund të ndalojë zhvillimin e procesit shkatërruese dhe të ruajnë vizionin, por jo të rivendosur atë plotësisht. Në fazën e avancuar shans për të shpëtuar vizion - pothuajse zero. Shumë të njëjtin trajtim nga glaukoma paraqet asnjë vështirësi - pacienti duhet të përditshme (në mëngjes dhe në mbrëmje) futur në pika sy që ulin presionin intraokular, dhe të jenë të përgatitur për atë që do të bëjë për jetën. Edhe pse në vitet e fundit filluan të shfaqen metoda të reja në gjendje për të ndaluar përkeqësimin e një herë dhe për të gjithë. Ne po flasim për operacionet lazer. Aktualisht, më të njohura trabeculoplasty - një procedurë që përmirëson rrjedhën e lëngjeve, duke uljen e presionit intraokular. Ka mënyra të tjera për të normalizuar IOP - yrydэktomyya dhe honyotomyya me të cilën mjeku krijon mënyra të reja të daljeve të intraokular presionit të lëngut të syrit dhe normalizuar.


Trajtim glaukoma rezultat masë të madhe varet nga mënyra e duhur të jetës. Ne do të duhet të pjesë me disa zakone. Para së gjithash, nuk do të ngarkesës deri në natën dhe vetëm fle në pozicion polusydyaschem. Fakti që jastekë të ulët të kontribuar në stagnimin e gjakut dhe lëngjeve në sy dhe rritjen e presionit intraokular. Për këtë arsye nuk është e rekomanduar për të lexuar shtrirë. Gjithashtu në këtë sëmundje është rreptësisht e ndaluar çdo ushtrim, bust të thellë dhe kokën, nga rruga, është arsyeja pse sëmundja glaukoma quajtur aristokratike. Çdo, edhe detyrat e shtëpisë të lehta - kate larje ose tëharrje shtretër lule, duke shkaktuar tensionin e muskujve dhe kërcejnë IOP. Jo mënyra më e mirë ndikon në shëndetin e syve me qëndisje dhe shikuar televizor në dritë të dobët, rritja e ankthit, alkoolit, pirja e duhanit, kafe të fortë dhe çaj.