Shkaqet e abuzimit të të drejtave të


Në artikullin e sotëm do të merren parasysh të gjitha shkaqet e shkeljeve të të drejtave. Edhe një pushim të shkurtër shikim të thjeshtë e shkurtër në distancë, pajisjen vendin e punës, mund të ngadalësojnë në masë të madhe poshtë dëmtim. Nëse bëjmë një qasje gjithëpërfshirëse për këtë çështje, duke marrë në parandalimin e dëmtimit vizuale në mënyrë të plotë, ju nuk mund të mbështeten vetëm në këmbëngulje e vizionit, por rikuperimi i pjesshëm i funksionit të organeve.
Nëse ju punoni në një kompjuter, të përpiqet të krijojë optimale uyazyka sytë e tyre. Para së gjithash, të vendosur kompjuterin në mënyrë që burimi i dritës natyrore ishte në anën e tij, por nuk ka dhënë një shkëlqim verbues në monitor. Shkëlqimi i monitoruar duhet të jetë mbulueshmërinë si identike rreth. Nëse kjo nuk mund të arrihet me anë të hardware, instaloni monitoruar pranë një tjetër burim i ambientit të lehta. Ulur në kompjuter (apo gazeta, libra) mirë si ju janë mësuar në shkollë për t'u ulur në një tavolinë. Largësia në kundërshtojë 50-70 cm, shpinën drejt, në ekran të duken pak më mirë në krye.Palestër dhe gjimnastikë
Para së gjithash, duhet të theksohet se personi i rregullt ushtrim efekt i dobishëm në të gjithë trupin, duke përfshirë më përpara syve të tij në shkelje. Ndër aktivitetet më të dobishme sportive konsiderohen tenisi sy, not dhe badminton - jo vetëm ata të trajnojë muskujt e syrit, duke shkaktuar ato që përqëndrohen shpejt, por gjithashtu e rëndësishme për të forcuar shëndetin e zonës jakë kokës. Rrjedhjen e dobët të gjakut në zonën e rruaza të qafës së mitrës (shpesh të shkaktuara nga sjellje të keqe) mund të çojë në sëmundje të ndryshme të vizionit. Kjo është arsyeja pse një alternativë e mirë për një 5-minuta akuzuar gjatë ditës është një qafë masazh dhe zonën e qafës ose një stërvitje të shpejtë.


Gjatë vështirë për të gjetur dhe disa sekonda në brooding vështrim në distancë, duke lejuar sytë tuaj për t'u çlodhur pas duke u fokusuar në objekte të afërta. 8-9 herë në orë nuk do të bëni ditën tuaj më pak produktive (dhe ndoshta edhe rritjen e produktivitetit), por të kontribuojnë për të stresit. Heq stresin dhe bimë keq shtëpie, e vendosur në vendin e punës: e gjelbër, zakonisht të këndshme për syrin e njeriut. Ka shumë ushtrime të veçanta për vizionin. Zgjidhni më të mirë të tyre komplekse për të ndihmuar ophthalmologists. Për të gjithë përshtaten këtë mundësi në mënyrë efektive të pushojnë në sy: ju vetëm mbyllni sytë tuaj dhe pëllëmbët e të dyja duart për t'u çlodhur, jo duke menduar për ndonjë gjë, duke futur errësirë ​​të plotë. Kjo "stërvitje" për trupin e njeriut në mënyrë efektive relakson nga 5-10 minuta, më e rëndësishmja - nuk bien në gjumë në punë.


Ushqim
"Armiqtë" është i duhanit, alkoolit të fortë dhe dehidratim. "Miqtë" është duke vepruar kryesisht vitamina A, C, D dhe E të marra nga ushqimi dhe kalcium. Vitamina A është një nga komponentët kryesore të aktiviteteve normale të trupit. Një shumë e saj gjendet në mëlçi (sidomos viçi), vaj peshku dhe vezët. Gjithashtu, trupi mund të sintetizojnë atë nga produktet bimore të tilla si spinaq ose karrota. Tradicionalisht, produktet konsiderohen të dobishme për boronica vizion, rosehips, rrush pa fara i zi, boronicë, cloudberry, buckthorn, malit hirit, lëpjetë, etj Lista mjaft i madh. Në mënyrë tipike, dietë të ekuilibruar dhe të ndryshme në vetvete përmban një gamë të tërë të vitamina esenciale dhe minerale. "Të gjitha sëmundjet e nervave" - ​​një frazë tashmë të njohur, dhe disa që marrin atë seriozisht.


Megjithatë, problemet me vizion janë të kushtëzuar shpesh nga çrregullime psikosomatike. Për të gjetur veten, për të kuptuar se çfarë e pengon që ju zakonisht shihni ndihmë shëtitje në park apo pyll, flisni zemër për zemër apo ballafaqim ngadaltë dhe i zhytur në mendime të fakteve. Një mjek mund të përcaktojë shkakun e sëmundjes zhvilluar. Shumë shpesh, problemet vizion janë vetëm "maja e ajsbergut". Shumë të njëjtën arsye është sëmundje sistemike. Për shembull, problemet me sytë mund të jetë rezultat i hipertensionit apo diabetit. Përveç kësaj, okulist mund të përshkruajnë ndonjë drogë të dobishme për sytë apo për ju që të zgjidhni varg kërkuar të trajtimeve.