Dobësimi Parandalimi i të drejtave të


Shprehja "të mbajtur si bebja e syrit" Ne kemi dëgjuar një mijë herë. Por gjithmonë veten se çfarë do të thotë? Mbani me kujdes të veçantë, si më të vlefshme, diçka tejet e brishtë. Ashtu si e brishtë dhe delikate si sy. Ata - marrëdhënia jonë me botën e jashtme përmes syve të marrim në 70% të informacionit. Le të flasim për parandalimin dobësimin e të drejtave.
Por, për aq sa kjo është e rëndësishme për trupin e njeriut, dhe kështu të pambrojtur. Si për të mbështetur shëndetin e syrit? Çfarë mund të bëj për të forcuar vizionin? Kërkoni për përgjigje për këto pyetje dhe tema e sotme numri i dedikuar. Forcimi sytë ndihmon gjelbër. Si ophthalmologists gjetur atë efekt qetësues në analyzer vizuale dhe sistemin nervor në përgjithësi. Për këtë qëllim, është e dëshirueshme që të shikojmë në më shumë bar, pemë, përdorni një ngjyrë të gjelbër në mjedisin e tyre. Lule në shtëpi të ndihmuar të pastruar ajrin nga dëmshme "kimia" sende të caktuara shtëpiake dhe irrituese e syve që shpesh çon në inflamacion të saj. Pronat më të mëdha të pastrimit kanë Chlorophytum, spatyfyllum, sanseviyeriya, Saintpaulia.Infusions të dobishme për parandalimin
Kur glaukoma në njerëz, inflamacion të syve, qepallat, qese lacrimal, të paqartë vizion 3-4 tbsp herbs eyebright, derdh 05 litra ujë të vluar, të lënë për një orë. Futur në sytë e 1-2 pika 2 herë në ditë, ose të përdorë për larje dhe kremra. Kur conjunctivitis, elb, inflamacion i syrit per locione larje dhe mund të përdoret:
- fletë butë, gjethe delli, nenexhik, thupër 2 tbsp Materialet e thatë para (vetëm ose në pjesë të barabarta) pour 1 tbsp. ujë, të sjellë një çiban, të mbajtur në ngrohje të ulët për 3-5 minuta në një banjë me ujë ose 15 minuta për të përfunduar, të lënë për 1-2 orë;


- lule kamomil, Calendula, tërfili, të egra u rrit 1 tbsp materialet e papërpunuara (vetëm ose një përzierje e tyre) të përhap 1 tbsp. ujë të vluar, të përfundojë, të lënë për 20 minuta;
- trumzë barishte, hisopin, horsetail 1 tbsp materialet e papërpunuara (një përzierje ose veç e veç) pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë për një orë;
- 1 tbsp fara grimcuar kopër pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë për një orë. Sytë proces përditshme infuzion 3-4 herë në ditë (me konjuktivit - 4-6). Nëse personi duke përdorur trajtim vaj - për aplikim.

Me dobësimin e dhe parandalimin

Shurup të dobishme nga manaferrat e Plakut të zi. Bandë Laget nga twigs pour sheqer 1: 1 mbush në temperaturën e dhomës për 40 ditë (përzierje duhet të eksitohet). Shtrydh në masë, pour shurup në shishe. Shitore në një vend të freskët. Merrni 1 Dess. l. 3 herë në ditë, pas ngrënies. Kursi - një muaj. Pas pushimit dy-javore, trajtimi mund të përsëritet. Grimcuar rhizome calamus moçal pour vodka 01:10 insistojnë në një vend të errët për 8 ditë, tendosje. Merrni 30 pika me ujë 3 herë në ditë, pas ngrënies. Kursi - një e gjysmë apo dy muaj. Tretësirë ​​e calamus përmirëson jo vetëm vizion, por edhe kujtesës dhe dëgjimit. Me hemoragji të shpeshta të vogla në sy 1 tbsp grimcuar hips kanellë derdh në një termos brenda natës 1 rr. ujë të vluar, pini çaj. Ky infuzion forcon enët e gjakut.


Edhe paraardhësit tanë vënë re efektet e dobishme të blueberries në sytë dhe kështu e quajti atë - ". Manaferrat sy" Boronicë fruta të pasura me vitamina C, PP, P, B, B2 dhe carotene. Ata kanë shumë antioksidantë anthocyanins, të kontribuojnë në rigjenerimin e pigment dritë-ndjeshme e retinë, duke përmirësuar ushqimin e tij, me aftësinë për të rivendosur sytë të dëmtuara dhe të rritur dobësimin e vizionit, sidomos natën. Si antioksidantë, ato gjithashtu mbrojtur indet sy nga plakjes, forcimin e enëve të gjakut dhe kapilarët, për të parandaluar formimin e trombeve në këto anijeve. Boronicë beta-carotene ndihmon të mbrojtur sytë nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira, parandalon thatësi kronike e moshës, zhvillimin e verbëri natën.


Rutin forcon enët e gjakut dhe kapilarët, ul presionin intraokular dhe për të parandaluar glaukoma. Prandaj, sa më shumë të jetë e mundur në menynë përfshijnë blueberries të freskëta, të ngrira, pureed me sheqer. Në më pak të dobishme bllokim boronicë, si kokrra të kuqe ka pësuar trajtim të ngrohjes. Për të përmirësuar dobësimin e një sezon të dëshirueshme për të ngrënë të paktën një gjysmë gotë me manave të freskëta në ditë, dhe në dimër ata ngrijë.