Sindromi thatë sy


Shumica e njerëzve janë duke e përdorur atë për një okulist nga ky sindrom. Sipërfaqja e syrit, mbron dhe forcon film lotsjellës, dhe se ajo ka vuajtur në këtë rast. Ky film është jashtëzakonisht e rëndësishme për syrin. Funksioni i saj kryesor - Soothing. Kjo shtresë e hollë lubricates dhe ushqen kornea lehtësuar lëvizjen e syve të tij përjetë, mbron nga fërkimit të tepërt. Tear film, në dukje homogjen, por ajo nuk është. Ka tre të ndryshme në përbërjen dhe funksionet e shtresave: mukozës, të mesëm dhe jashtë.
E para - themeli për dy të ardhshëm dhe është afër syve.


E dyta merr funksionin e drejtpërdrejtë ushqyese për kornea është ujë 98%, kripëra të ndryshme dhe proteinat.
Shtresa yndyrë - e treta. Funksioni Shtresa e fundit - mbrojtëse. Kjo shtresë është mjaft i dendur dhe i mbrojtur nga avullimi i mëparshëm dhe dëmit. Në këto ka shumë gjëndra që të sigurojë një rrjedhë uniforme e lot në membranën e jashtme të syrit. Çdo injoroj qepallat e tua të përhapet lotët në mënyrë të barabartë nga sipërfaqja e syrit, lëviz bilancit nga një qoshe të hollë zalizok ngushta në hundë, pasi duke lëvizur në qeses lacrimal, dhe pastaj të hyjnë në hundë. Kjo është arsyeja pse kur ne qaj mukusit fillon të dal nga hunda.
Simptomat dhe Shkaqet


1. Shpesh, ky sindrom prek të moshuarit. Siç të gjithë e dinë, njerëzit e moshuar janë të mangët në vitamina në trup, ata kanë gjasa për të dobësuar, shpesh të sëmurë. Sekrecione yndyrore, e cila është gjithashtu e nevojshme për syrin është 30-40 për qind më pak se në të rinjtë. Më shpesh kjo ndodh në gratë më të vjetra, sidomos lëkurë të thatë. Sekrecion yndyror është shumë e rëndësishme për filmin lotsjellës, si në rastin e mungesës së mbrojtjes dhe avullimit do të jetë shtresa e mesme dhe mucous pashmangshme. Sepse i lidhur kështu me sindrom plakjes.


2. A keni menduar ndonjëherë pse ulur në kompjuter duhet të pulsojë kaq shumë? Përgjigjja është e thjeshtë, sepse sytë mund të sforcohem rëndë gjatë këtij operacioni, dhe soothes keq dhe ofron shumë komoditet. E njëjta situatë ndodh kur leximin e librit.

3. Sindromi nuk është shumë e dëshirueshme për të parandaluar efektet e dëmshme në tymit sy nga cigaret.

4. Në rast se ju jeni të veshur lente, sindromi mund të duket si lente grumbulluar gjatë shumë proteina përkasin film lotsjellës duhet të jenë shumë të sakta. Shkak i sëmundjes: mungesa e vitaminës A, sëmundje të tilla si Sjogren, Parkinson, një sëmundje të gjëndrës tiroide. Si të kuptoni se ju keni sindromi sy të thatë? Ka një numër të simptomeve:

- Problemet me vizion, ose më mirë që ju nuk e shihni imazhin e qartë, por pas keq gjithçka kthehet në normale;
- Nëse ju mendoni pak siklet, pas leximit, shikuar televizor, pas kompjuter;
- Sytë e përlotur;
- Acarim të lehtë;
- Nuk është djegur;
- Kruhet;
- Ketri fortë kuqe.Trajtimi i sindromi i syrit të thatë


Më parë se do të zbuluar praninë e një sindromi sy të thatë e njeriut, qepallë vihet në një copë të vogël letre që do të përcaktojë punën e filmit tuaj. Në ditët e sotme mjekësia ka bërë një hap i madh përpara në përkufizimin e këtij sindromi. Tani mund jo vetëm të shohim se si Filmi lot punon mirë, por sa shpejt thatë lotët e tu. Për këtë rënie injektuar posaçërisht kontrast, e cila edhe mund të përcaktojë se sa film thatë dhe shkallën e thatësi këtë artikull. Ju mund të trajtojë shumë mënyra:


1. Ju mund të ngushtë vrimë ndalues ​​kanalit plastike lacrimal, lotët janë duke qëndruar më gjatë në sy dhe filmit ushqyer. KS mund të jenë të ligjshëm për një kohë në qoftë se ajo është bërë nga një substancë që në heshtje zhduken pa shkaktuar ndonjë siklet (kolagjenit absorbueshme), dhe në rast se keni nevojë për të ruajtur atë më të gjatë - me silikoni.

2. Disa mund të përshkruajnë një rënie lotsjellës. Në mënyrë të ngjashme, disa mjekë vetëm këshilluar për të pirë shumë lëngje. Të paktën 7-10 gota ujë të thjeshtë. Kjo masë do të sigurojë një sasi të mjaftueshme të lëngjeve në trup. Nëse ndonjë sytë tensionit shpesh keq.


3. " Lotët artificiale "- Emri i drogave të ndryshme që janë zhvilluar posaçërisht për trajtimin e syrit të thatë. Ka lloje të ndryshme të këtyre produkteve. Dhe disa shije, dhe pamja ngjajnë shumë lot, por ata duhet të rrjedh pikë-pikë më shumë se të tjerët, të cilat nuk janë aq qëndrueshmëri të lëngshme. Avantazhi i tyre është se ata të zgjasë më gjatë në sy.

4. Megjithatë, të jenë të kujdesshëm. Kur keni ardhur në farmaci dhe të kërkojë diçka të syrit të kuq ju rekomandojmë një rënie të thjeshtë. Këto barna të sigurojë vetëm vasoconstriction e syrit, duke rezultuar në një lehtësim të përkohshëm, por nuk do të zgjidhë problemin tuaj, dhe madje edhe të përkeqësohet atë. Prandaj, ne rekomandojmë që ju të kontaktoni një okulist mirë që të rekomandojë medikamente efektive pa dëmtuar sytë tuaj dhe shëndetin tuaj.


Sy Sindromi kimik - mjete Trajtimi popullore

+ Për recetë e parë që ju duhet të qepë dhe rrikë në sasi të barabarta. Rub këto artikuj në një rende. Rezultuar masë e butë për përzierje me ujë të nxehtë. Pas 10-15 minuta për të thith një tampon në zgjidhjen dhe vënë në sy, të mbajë për 2 minuta. Kjo procedurë shkakton një rrjedhje të bollëk e gjakut në kokërdhok, i cili është një përfitim i drejtpërdrejtë i sindromi i syrit të thatë.

+ Manit, kështu që të ndihmojë në stabilizimin e sytë tuaj. Bëni një zierje e lë ose rrënjët gjatë ditës dhe të dalë 2-3 pika në sy.


+ Bëni lëng nga karrota dhe majdanoz (karrota duhet të jetë më shumë se 2 herë) Pini para ngrënies në mëngjes dhe në mbrëmje.

+ Në mjaltë, shtoni ujë të zier në një raport prej 1: 2. Duhet pikoj dy herë në ditë për të paktën 2-pika në secilin sy.

+ Nëse skuqje e syve është lëng shumë i dobishëm patate ose kopër. Ajo duhet të jetë vetëm garzë lagësht dhe të vënë në sy, të mbajtur 20 minuta. Atëherë ndoshta ju nuk mund të shikojnë TV apo të shkoni për një shëtitje. Paqja e nevojshme për sytë tuaj.

Në trajtimin jenë të kujdesshëm dhe të përdorin mjete provuar vetëm të miratuara nga mjeku juaj. Fat të mirë!