Metodat e ruajtjes së të drejtave të


Sipas statistikave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë sot në planetin tonë është shtëpi për rreth 37 milionë njerëz të verbër, një tjetër 124 milionë vuajnë nga vizion të dobët. Ekspertët parashikojnë se në qoftë se ju nuk do të ndërmarrë veprime urgjente, ndërsa në vitin 2020 numri i verbër do të dyfishohet, duke arritur në 75 milionë.
Në vendin tonë, çdo banor i dytë është ndonjë dëmtim, dhe për të reduktuar problemin e rinj çdo vit. Ndërsa në shkollën fillore dëmtim vizual vërejtur në 4% e fëmijëve, për syzet e diplomimit apo lentet janë rreth 40% e nxënësve. Prandaj është e rëndësishme jo vetëm për të ofruar ndihmë për ata që tashmë kanë probleme sy, ju duhet të angazhohen seriozisht në parandalimin dhe pikëpamje shëndetësore, duke aplikuar metodat e ruajtjes së të drejtave. Në të vërtetë, me kalimin e kohës shkelje mund të eskalojnë në komplikacione të rënda të tilla si shkëputje retinal, glaukoma, cataracts. Këto çështje të të drejtave mund të zgjidhen vetëm përmes operacionit.Pse shikimi përkeqësohet?
Sipas shkencëtarëve, metodat e ruajtjes nuk mund të bazohet vetëm në monitorimin e indeve të syve. Çdo gjë është në fakt shumë më e komplikuar. Ekspertët thonë se "sytë të duken, dhe e sheh trurin." Se ajo është e modelimit fotot, sytë e fiksuar dhe shndërrohen në impulse nervore retinë.
Ajo rezulton se gjendja e të drejtave është drejtpërdrejt e varur në shëndetin e trurit, kardiovaskulare dhe sistemin nervor. Një dëmtim vizual mund të jetë shkaktuar nga uria oksigjenit, çrregullimit të metabolizmit lipidet, atherosclerosis, diabeti, stresi. Përveç kësaj, nuk mund të shtohet dhe shkelje të higjienës.

Pra cilat janë mënyrat për të ruajtur vizionin tonë.

Sillen siç duhet
• Kur punon në kompjuter, të ndiqni frekuencën e bërë çdo pushim orë për 5-10 minuta.
• Të sigurohet që distanca në mes të syve të tu dhe të monitoruar nuk ka qenë më pak se 30-50 cm. Kështu midpoint e monitoruar duhet të jetë pak më poshtë nivelin e syrit.
• si duhet të instaloni ndriçimin e vendin tuaj. Nëse ndriçim artificial, të tilla si llambë tryezë, ajo duhet të ketë një tavan dhe të vendosur në të majtë tuaj. Mundësisht, kapaciteti i saj ishte e barabartë me 60-80 watts.

• Ato përfshijnë mënyra për të ruajtur vizionin dhe lexim. Që nga fëmijëria, ne e dimë se leximi në transport dhe të shtrirë në krevat ose në divan - të dëmshme.
• shikojnë TV ndërsa ulur, në një distancë prej jo më pak se 2 metra nga ekrani i saj.
• Në ditët me diell, kur shkojnë jashtë për të sjellë syze dielli për të mbrojtur sytë tuaj nga djegiet.
• Kozmetikë për Eyes zgjidhni nga prodhuesit provuar dhe reputacion dhe vetëm në dyqane. Të njëjtat rregulla zbatohen për objektet për lëkurën rreth syve.

• Në qoftë se syri erdhi pikël e pluhurit apo pluhuri, nuk e fshij atë dhe pije me ujë të zier. Ajo është gjithashtu sy zgjidhje të lajë e Permanganat kalium. Ai siguron një veprim dezinfektues. Turret sytë me një tubth ose venitje fytyrën në ndonjë enë me ujë dhe ia hapi sytë.
• keq, ajo është e dobishme, sidomos për ata që është në frontin e një kohë të gjatë apo monitor. Me smarhyvanyyu ne të mbrojtur sytë nga tharje.

Gjimnastikë për ruajtjen e

Ushtrimi për sytë zhvilluar shumë, dhe ata janë mjaft të thjeshta. Pra ju lutem të krijuar një zakon të dobishme për pushim në punë ose në mes të vizionit të trenit.

• Filloni me relaksim. Brenda pak minutash e ulur me sytë mbyllur.
• Kthejeni sytë tuaj clockwise të hapur dhe kundër akrepave të sahatit në 5 herë, duke e bërë pushimeve të vogla.
• Mbyllni sytë tuaj dhe për të shkuar pamje majtë dhe të djathtë. Pastaj, ndiqni hapat e njëjtë me sytë e tij të hapur.
• përshkruajë ambientet dy subjektet, njëra prej të cilave do të jetë pranë jush, të tjera - tani. Alternuar lëvizin pamje nga një objekt në tjetrin.
• Mbyllja sytë e tij, të mbuluar duart e tyre dhe për të arritur zezë qëndrueshëm.


Ushqimi për të ruajtur vizionin
Shëndeti i syve tanë, natyrisht, varet nga ajo ushqime që hamë.
• Është e rëndësishme për vizionin, vitaminë A, pasi ajo është e përfshirë në proceset e perceptimit. Nëse përmbajtja e kësaj vitamine në trup nuk është e mjaftueshme, njeriu i përshtatur keq në dritë të ulët dhe të bëjnë dallimin në mes të verdhë dhe blu. Përmban vitaminë A në karrota, perimet me gjethe, domate, si dhe në vaj peshku.
• dobishme për vizion të mirë dhe vitamina B Ato ndikojnë në perceptimin e ndjesi vizuale. Ata janë pjesë e arra, fruta, drithëra, mëlçisë, veshkave, peshk.

• Me Vitamina C mbështet muskujt përgjegjës për lëvizjet e syrit dhe lente muskujve. Burimet më të mira të kësaj vitamine - u rrit, frutave agrume, domate, qepë, mollë, spinaq.
• Për të ruajtur dhe të parë elemente të dobishme të tilla si kalium që gjendet në banane, mjaltë, vaj vegjetal, patate të pjekura, dhe zinkut, i cili është pjesë e mëlçisë, ushqim deti, kërpudha dhe mish.
• Ndër më të dobishme blueberries Berry dhe currants zi, dhe nga pije - çaj jeshil.