I kancerit të gjirit


Ajo ka një ndikim të rëndësishëm në rrezikun e kancerit në përgjithësi dhe kancerit të gjirit në veçanti - dietë. Lidhja provuar konsumi i ushqimeve të lartë të energjisë dhe incidenca e sëmundjes.
Dietë të lehta që përdor ushqime të ulëta në yndyrë të kafshëve dhe kalorive, por me shumë fibra është një person fizik dhe është e mirë për të mbrojtur kundër zhvillimit të kancerit. Mirë për të ngrënë ushqime që përmbajnë vitaminë A, - qumësht, perimet jeshile dhe të verdhë, mëlçisë e kafshëve. Le të flasim në lidhje me artikullin e kancerit të gjirit!Shumica e studimeve tregojnë se rreziku i kancerit të gjirit, kur përdoret jashtë mase yndyrore rritjet e ushqimit me rreth 2 herë. Oncologists gjithashtu rekomandojmë fasule zëvendësojë mish të kuq, peshk dhe shpezë, të cilat në mënyrë të konsiderueshme të zvogëlojë rrezikun e kancerit. Sipas studiuesve, konsumimi i sasive të mëdha të alkoolit në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e kancerit të gjirit. Gratë që konsumuar alkool tri herë në ditë, rreziku është rritur me 2 herë.

Kjo i atribuohet faktit se për shkak të çrregullimit të mëlçisë që ndodh nën ndikimin e alkoolit prishin detyrueshme dhe sekretim i hormoneve që shkaktojnë proceset përhapjen e qelizave të gjirit. Gratë në dietë e cila ka një sasi të madhe të beta-carotene, vitaminë A, riboflavin (vitaminë B2), vitaminë C, shumë më pak vuajnë nga kanceri i gjirit. Rekomandohet shpesh për të marrë ato për të marrë pilula vitaminë. Megjithatë, kjo është provuar se në formën e saj natyrore, përkatësisht në fruta dhe perime, këto vitamina janë zhytur shumë më mirë dhe më të shpejtë. Burimet e këtyre vitaminave mund të jetë karrota, alga deti, turnips zarzavate, në krye të panxhar të rinj, spinaq, kumbulla të thara, kajsi të thata dhe biologjikisht aditivëve të ndryshme aktive të ushqimit.


Dietë duhet të përmbajë produktet e mëposhtme:
- Fruta të freskëta dhe perimet (panxhar, lulelakër, domate, radishes, patate të freskëta, qepë, hudhër, patëllxhan, speca jeshile, kungull i njomë, karrota, kungull, majdanoz, selino, kajsi, portokall, qershi, rrush, banane, dardha, pjepër, grejpfrut, shalqi, kumbulla, persimmons, mollë);
- bollgur;
- bukë thekre;
- proteina të kafshëve në formë të djathit të butë, gjalpë, kos;
- peshk.

Rekomandimet për ushqim janë si më poshtë:
1. plotësinë Shmangni.

2. Ulja futje e ngopur yndyrë.
3. Përdorni një numër të madh vыsokovoloknystoy ushqime të tilla si drithëra gjelbër integrale, fruta, perime.
4. Përfshirja në dietën tuaj të përditshme të pasura me vitamina A dhe C janë frutat dhe perimet.
5. Përfshirja në dietë të perimeve cruciferous - kungull i njomë, lakër, brokoli, lakër brukseli, kohlrabi, lulelakër.
6. Minimize alkool.
7. Minimize konsumin e ushqimeve dhe kripë.
8. Numri i dëshiruar i ushqimeve në të përditshmen Ushqimi: krunde - 45 m;

- prunes - 3-6 copë;
- Kajsi - 3-6 copë;
- fiq - 2 copë;
- bajame - një filxhan çerek;
- Brazil arra - një filxhan çerek;
- kikirikë - një filxhan çerek.

Gjithashtu, mjekët rekomandojnë të mbajë peshën e trupit në të njëjtin nivel si në 20-25 vjet, përveç nëse, natyrisht, atëherë ajo nuk e kalon normën. Siç tregon hulumtimi, gratë pesha e të cilave i kalon 30 vjet normale nga 4-5 kg ​​shanset e tumoreve malinje është rritur me 23%, nëse mbi peshën normale rreth 7 kg, rreziku rritet me 30%, në 20 kg - 52%.


Mjekët Qendra për parandalimin e kancerit në përfundimin se efektive kundër kancerit të gjirit është lakër. Edhe një e katërta e një dite të vogël kalli do të mjaftojë. Nëse lakër nuk është në mesin e ushqimeve tuaja të preferuara, ajo mund të zëvendësohet lulelakër ose brokoli.