Kist Dermoid


Kist Dermoid - një entitet i mirë, i cili përbëhet nga dermis, gjëndra dhjamor, follicles flokët, epidermë dhe flokëve. Shkaku i cysts të dermoydnoy qëndron ende në utero. Në fund të fundit, kur nuk ka bashkim të pahijshme të pëlhurave, thyer tab ektoderma dhe një pjesë e saj është ndarë nga masa kryesore.

Kist Dermoid i coccyxCoccyx cist dermoid - një entitet beninje e cila është formuar kur elementet shtresa embrion zhvendosur nën shtresën e lëkurës. Në procesin e coccyx saj rritja dermoid kist shkakton që devijon në drejtim të tailbone, e cila shkakton një numër të ndjesi të pakëndshme. Tailbone Dermoid kist është e vendosur në mes të vijës mizhsidnychnoyi dhe shkon në indin nënlëkuror të coccyx. Shpesh me formimin e fistulat, në të cilën qëndron në përmbajtjen e arsimit.

Në kist pakomplikuar dermoid zhvillon kërbishtin praktikisht asimptomatike. Vetëm ndonjëherë pas pune të gjatë ulur mund të përjetojnë dhimbje. Por në qoftë se ka keqësuar, ajo shkakton ethe, shfaqjen e dhimbjeve që pulson në natyrë. Ajo është jashtëzakonisht e vështirë prirjet, squats dhe madje edhe pozicioni i zakonshëm ulur dhënë.
Dermoydnoy tailbone kist Trajtimi - vetëm operative. Si rezultat i fistulat prerë operacion, plagët dhe lëvizje epiteliale.

Qafën Dermoid kist


Qafa kist dermoid është një grup kongjenitale të teratomas pjekur. Kist më e zakonshme dermoid e vendosur në zonën e qafës schytovydnoyazыchnoho rresht, ose në zonën e sublingual. Gjenetikë vërtetuar se qafa dermoid kist formuar nga 5 javëve të zhvillimit të embrionit gjatë kësaj periudhe është bookmarked gjuhën dhe tiroide.
Identifikimi dermoydnuyu cist qafë pothuajse mund menjëherë pas lindjes. Por në qoftë se formimi i madhësisë shumë të vogël, ajo nuk mund të shohin përmes folds e fëmijëve. Kist Dermoid zhvillohet ngadalë qafë, dhimbje, ndërsa fëmija nuk është atje. Dhimbje mund të ndodhë vetëm si rezultat i inflamacionit. Simptomet e inflamacion dermoydnoy kist qafës:


 • vështirësi në gëlltitjes ushqim;

 • dыhnye lëkundur.


 • Ashtu si në raste të tjera, trajtimi i cysts qafës dermoydnoy vetëm operative. Ndërhyrje e tillë zakonisht kryhet në moshën 5-6 vjeç. Në një moshë të hershme një operacion i tillë është bërë vetëm në raste ekstreme, ku funksionet shkelur e frymëmarrjes dhe gëlltitjes.

  Kreu kist Dermoid


  Formimi kongjenitale mirë është formuar shpesh vetëm në kokën e tij. Cysts vende tipike dermoydnыh janë:

 • qoshet e syve;

 • qepallat e sipërme;

 • buzët;

 • veshit;

 • urë;

 • Harqe Rajoni vetull;

 • qafë;

 • folds nasolabial;

 • qafën;

 • qafë;

 • Bottom gojë;

 • Rajoni podchelyustnaya;

 • conjunctiva e syrit;

 • orbitë;

 • herë pas here - kornea.


 • Kist Dermoid në kokë, duke përfshirë edhe fytyrën, si çdo sëmundje tjetër dashamirëse zhvilluar gradualisht. Për vite të tëra, ata nuk mund të ndihet pa sjellë ndonjë siklet, përveç kozmetike. Çrregullime funksionale të ndodhë zakonisht vetëm kockë në zgavrën e gojës. Me rritjen e cysts të tilla është e vështirë për të folur dhe hani.

  Eliminimi arsimimin tuaj vetëm nga operacioni. Moti i favorshëm. Rifillimi janë të mundshme vetëm nëse kist dermoid kombinuar me proceset tjera inflamatore ose neoplazike. Ose, në qoftë se kist dermoid gjatë operacionit është hequr plotësisht.