Formimi beninje në gji


Jo shumë kohë më parë ishte konsideruar si një mastopathy sëmundje gratë menopausal mosha. Por sot ajo është shumë "omolodylasya" dhe impresionon edhe pesëmbëdhjetë. Në vendin tonë kjo sëmundje vuajnë 20-60% të seksit të drejtë.
Mastopatia - është, në fakt, formacionet beninje në gji. Vula duket, rritet, ulet në madhësi dhe të zhduket. Megjithatë, ndonjëherë këto janë formimi fillestar i elementit beninje në rrugën e rilindjes në një tumor malinj. Kjo është arsyeja pse gratë me sëmundje të diagnostikuar të gjirit, janë në rrezik të kancerit dhe sëmundjeve të vëzhguara në onkologji.


Yyazytsirnist që dashamirës të pererodyatsya malinje formimit pasur. Statistikisht, kjo ndodh në çdo rast e dhjetë. Por një rrezik i tillë minimal nuk duhet të lejojë edhe në një moshë të re për shëndetin e tyre me lehtësi. Prandaj, prej 14-15 vjeçare për samoobsledovat rregullisht zemrat. Me një metodë të thjeshtë të provimit mund të gjenden në klinikat antenatal, poliklinika, spitale. Mjekët përhapur rekomandimet e interesit.

Pra, së pari, ne duhet të dalësh para një pasqyrë dhe për së afërmi të shqyrtojë gjoksin për të kontrolluar nëse ju tërheqje, zgjatje, ose ndonjë parregullsi zemrat e tjerë, dhe disa errësuar të lëkurës në gji, dalë në veçanti, përfshirjen e tij. Mbrapsht djathtas dhe majtas në një gjysmë-ana e tij, duhet të shqyrtojë djathtë dhe të majtë të gjirit.

Kanë një vështrim në gjoks, duke qëndruar para një pasqyrë dhe një gjysmë-ana e tij, duke i vënë duart prapa kokës së tij.
Obmatsayte lënë gjoksin, duke banesa e saj të drejtë palme. Kontrollo për forcim ose tumor të saj. Zemrat e mëdha mund të mbështetet nga ana e poshtme të majtë. E njëjta Rishikimi përsëri në gji e duhur.
Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, hedhjen kokën në të djathtë të tij. Obmatsayte gjoksin e djathtë me dorën e tij të majtë. Vetëm shqyrtuar gjoksin tuaj të majtë.

Kjo procedurë e thjeshtë duhet të kryhet 1 herë në muaj, kur shumica e paqes hormonal, dmth pas menstruacioneve apo pak para shfaqjes së tyre. Nëse ju gjeni një forcim në gji, shkarkimin nga nipples, ënjtje, tërheqje biberon apo lëkurë duhet menjëherë të konsultoheni me një specialist. Gjithashtu, të jetë vigjilent dhe simptoma të tilla si dhimbje në gjoks, shpatull, sqetull, dhe një ndjenjë e ënjtje, plotësinë, shurdhim në gji.

Megjithatë, edhe në qoftë se shëndetin e gjirit, pa dyshim, në mënyrë periodike, sidomos pas arritjes së 40 vjet, duhet të mbajë metodat aktuale diagnostike, sepse ju mund të gjeni veten nodules që kanë arritur përmasat e rreth 1 cm, gjoks vizualisht të ndryshojë me forma më të përparuara të mastitë dhe Simptomat mund të mungojnë. Një pajisje moderne diagnostike mund të zbulojë Arsimit tumoreve beninje dhe malinje në gji në fazat e hershme, kur rruzull nuk mund të ndjehen gishtat dhe simptomat shqetësuese shfaqet. Falë këtij hershme shanset diagnozën e shërimit të plotë janë në rritje.


Mastopatia në manifestimet klinike ndahen në të përhapur dhe forma të lokalizuara. Në mastitit përhapur në cysts indeve të gjirit janë formuar, që është pak zona të dendura, me kalimin e kohës, të rritet dhe të përhapur. Mjekët thonë se gji prekje si një goditjeje nga një portofol. Dhe në rast se përveç drobynok diametër të vogël Preket fëmija më i madh, në mënyrë të qartë e arsimit të shquar qershi madhësi dhe më shumë, prania e formës qendror të mastitit.
Formimi i tillë i madh në gji nuk ka gjithmonë të përfaqësojnë një kërcënim për shëndetin e grave. Ato përbëhen nga qeliza identike dhe normale mos rriten shpejt, ato mund të shkaktojnë kancer. Megjithatë, nëse ka ndarje të shpejtë të qelizave, anomalitë në strukturën, ekziston rreziku i një tumor malinj. Ekspertët sot mund të përparojnë për të dalluar të padëmshme nga tumoret malinje.


Diagnostikojnë formimin në gji duke përdorur mamografia ose ekzaminimin me ultratinguj tani mund të jetë në çdo klinikë ose në qendrat diagnostike. Oncologist mund të gjeni më shumë në pritjen e parë - ndjesi e një gruaje të moshës e saj, numrin e shtatzënive dhe aborte, sëmundje dhe gjendjen psikologjike. Përveç kësaj, mjeku kryen prekje, sado e vogël hetim Arsimimi nuk është gjithmonë e mundur. Prandaj, rezultatet më të sakta janë fituar nga mamografia. Nëse gjatë këtij hulumtimi zbuloi nodules të mëdha, eksperti bën një birë, duke marrë një mostër të indeve për të nënshkruar këtë zonë duke përdorur shiringë e disponueshme. Pastaj, nën një mikroskop studiuar strukturën e qelizave kontrollin e kombinuar, "tipik" ajo apo "atipike".


Që nga mamografia përfshin disa ekspozimit, nganjëherë gratë e reja nerozhavshym ofrojnë metoda të tjera të diagnozës, Ultrasonografi ose thermography. Të dyja këto metoda janë inferiore në aspektin e saktësisë së rezultateve Mamografia dhe thermography, bazuar në diferencën e vogël të temperaturës në mes të indeve të shëndetshme dhe malinje është shumë e vështirë dhe të gjatë.
Metodat moderne të trajtimit të mastitit të varet në llojin e vet dhe, mbi të gjitha, arsye, sepse gjirit është vetëm një pasojë e sëmundjeve të tjera. Në lidhje me këtë është e nevojshme për të hequr qafe e faktorëve të provokuar, të tilla si presion psikologjik, dështimi hormonal, sëmundjet gjinekologjike, mosfunksionim të mëlçisë, dhe të tjerët. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme për të hequr shkakun e mastitit, dhe lejohet sëmundje në mënyrë të sigurtë.