Lëkura malinje formimi bazalioma


Tumoreve malinje e lëkurës quajtur bazalyomoy. Kjo sëmundje është e njerëzve më të ndjeshëm të moshuar dhe njerëz të moshës së mesme. Ekziston rreziku i bazalyomoy atyre që punojnë jashtë. Kjo është për shkak të doza të mëdha të rrezatimit me dritën ultravjollcë. Zhvillimi i qelizave të kancerit është për shkak të zvogëluar imunitetin, në disa raste, faji mund të jetë një predispozitë gjenetike. Shumica bazalyomoy prekur personi më pak lëkurës në trup. Jashtë keq formimin e lëkurës bazalioma shprehur ulcerat cekët dhe erozionin, skajet e të cilit janë nodules harmonishëm me shkëlqim.


Lëkurës Bazalioma. Shkakton.
Pavarësisht nga studimet e shumta, Shkaku i kancerit të lëkurës, askush nuk e di ende. Megjithatë, i njohur për një numër të kushteve që nxisin shfaqjen e sëmundjes. Një arsye është rrezatimi ultravjollcë. Në këtë rast, të lëkurës të prekur, të cilat përfshijnë dhëmbëza, vend fërkime, inflamacion dhe pezmatim i lëkurës, janë duke u zhvilluar kancerin e lëkurës lëndë ushqyese. Shkaku i bazaliomy mund të jetë kontakti me kimikate kancerogjene.

Simptomet e sëmundjes

Në fazën e parë të sëmundjes në hundë, ballin apo faqet shfaqet nodules vogla rozë trupore ose zbehtë. Për një kohë të gjatë ata nuk mund të shkaktojnë absolutisht asnjë shqetësime, ndërsa në pjesën tjetër. Pas një ndërsa ka transformimi Uzelkov mbyllur në pllakë e trashë, qendra e së cilës bleeds. Në momentin e mosveprimit të tij dhe pa emërimin e trajtimit si pamja bazaliomy provokojnë ulcerat dhe malignancies në indet e organeve të tjera, eshtra, kërc dhe trurit. Ky proces, i njohur në shumicën e rasteve është kronik. Në parashikimet fazën akute të ekspertëve zhgënjyese.


Varieteteve bazaliomy
Bazalioma është pigmentit të lëkurës, ulcerat, tumoret dhe sipërfaqësore.
Bazalioma sipërfaqe. Spote Pink që zhvishem, me konturet e qarta. Rreth spote mbuluara me këto të ashtuquajturat "perla" - nodules me shkëlqim të vogla të rrumbullakëta. Zhvillimi i sëmundjes është për shkak të integrimit të të gjitha këtyre nodules vogla në një ulçerë, në qendër të një thellim të vogël. Ky bazaliomy lloj trajtojnë.
Bazalioma tumor. Sëmundjet shenjë paralajmëruese janë nodules vogla zbehtë rozë. Sipërfaqja e tyre me shkëlqim në të prekur. Ata rriten me shpejtësi, madhësia e tyre mund të jetë më shumë se 5 cm.

Bazalioma stomak. Për shkak të sipërfaqes së tumor ose forma të sëmundjes, forma peptike duket. Kjo sëmundje është një formë e kancerit të lëkurës. Simptomat bazaliomy të tilla të ndryshme, ajo është shprehur në shfaqjen e ulçerës ngjyra të ndritshme të kuqe, formën e një gyp. Skajet e plagë kanë një ngjyrë rozë, ata ngrihen mbi pjesën e poshtme të pabarabartë.
Pigment Bazalioma. Pigmentim kafe, keqdashje harmoni, kujton melanoma jashtë.

Bazaliomy trajtim. Metodat e ndikimit.

Trajtimi bazaliomy lëkurës si në trajtimin e çdo formimit tjetër keqdashje, kryesore gjë - efikasitetin dhe përshtatshmërinë. Ne duhet të përpiqemi për të ndaluar bazaliomy rritjes pa i dhënë mundësinë për të depërtojnë në indin nënlëkuror, ku ajo do të shkatërrojë të gjitha indet e saj. Pasojat e një rezultat i tillë mund të jetë më serioze.

Trajtimit bazaliomy të ndryshme, në mesin e tyre:
- Metoda e terapi ndihmës,
- terapi rrezatimi,
- Metoda e drogës
- Metoda lazer
- Metoda e cryogenic

- kirurgji.
Secila prej këtyre metodave mund të zbatohet në rastin e një shkallë të caktuar të bazaliomy.

Metodat tradicionale të trajtimit bazaliomy
Ashtu si mjekësi tradicionale, metoda tradicionale mjekësi përfshin heqjen bazaliomy. Në luftën kundër kancerit, mjekësisë tradicionale ka një histori të gjatë. Por mjete popullore Trajtimi bazaliomy janë asgjë më shumë se një procedurë shtesë për trajtim mjekësor ose kirurgjikale. Në asnjë rast nuk mund të mbështetet në mjetet juridike popullore si një mjet të pavarur të gjetjes shpëtoj nga kanceri i lëkurës.

Supë me bazë celandine
Gjethet e freskëta të celandine shpëlarë tërësisht me ujë, imët pres. 1 lugë patate të skuqura përfunduar pour 1 filxhan ujë të valë. Tretësirë ​​të ftohtë dhe për të marrë tri herë në ditë për 1/3 filxhan. Në asnjë rast nuk mund të ruhen për më shumë se tri ditë infuzion pas përgatitjes.
Karrota vë llapë
Flokëkuq janë një larë mirë, lëvore dhe hekura në rende gjobë. Rezultuar masë e butë të aplikuar në lëkurë prekur kater here ne dite. Përveç kësaj, për të parandaluar malignancies natyrore lëng të freskët karrota duhet të konsumohen 1 gotë në ditë, jo më pak.

Vaj nga rrënjë rodhe
100 gram rrënjë rodhe ziera në ujë të vluar. Hiq, të ftohtë dhe të shtoni 100 g. Të naftës. Përzierje rezultuar gatuaj për gjysmë ore. Vaj gati. Duhet të përdorin atë që ju duhet për zonat e prekura të lëkurës. Ky është mjeti më efektiv në hundë trajtim bazaliomy, e cila nuk është mjaft e përshtatshme për të bërë kremra dhe kompresa.
Compress i kamfuri
'10 Kristaltë kamfuri (në dispozicion mbi counter) pour 500 gram vodka. Shishe duhet shkundur çdo ditë, kristalet kanë shpërbërë plotësisht, atëherë infuzion do të jetë gati. Ky mjet duhet të përdoret çdo ditë. Në zonën e prekur të aplikojnë garzë ngjyhet në infuzion. Kursi i trajtimit ka një kohëzgjatje prej 10 ditë, pastaj një pushim pesë-ditore dhe përsërisin kursin.