Mbrojtjen e trupit kundër kancerit


Ju jeni të vendosur për të dhënë rezistencës ndaj sëmundjeve? Atëherë gjëja e parë që ju keni për të thënë lamtumirë - mosbesimi tuaj. Trupat tanë nuk janë të pafuqishëm, ajo ka vendosur sistemin e mbrojtjes që është në gjendje për të mbrojtur atë nga ndodhja e malignancies, duke përfshirë edhe kancerin e gjirit. Sistemi imunitar gra të shëndetshme që vijnë nga jashtë neutralizon carcinogens dhe vret qelizat e kancerit. Detyra juaj - vetëm një ndihmë të vogël trupi juaj. Me metodat moderne të diagnostikimit të sëmundjes të vështirë për të zbuluar në fazat e hershme, kur ajo është zakonisht edhe e shërueshme pa masa radikale. Së fundi, në qoftë se diagnoza është e konfirmuar, për të përballuar me sëmundje për të ndihmuar të korrigjuar sjelljen tuaj dhe të jetë aktive. Mos harroni se kanceri - kjo nuk është një dënim. Le të flasim për mbrojtjen e trupit kundër kancerit.


Shmangni faktorët ekspozimit që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes, për fat të keq, nuk është gjithmonë e mundur. Por në fuqinë tuaj për të forcuar mbrojtjet natyrore dhe në këtë mënyrë të ndihmojë atë të rezistojë e kancerit. Përdorimi hormonal kujdesshëm. Sidomos në qoftë se ju keni një predispozitë gjenetike për kancerin. Ky paralajmërim vlen të drogës me një hormon seksual femëror të përdorura për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme dhe terapi e zëvendësimit në premenopausal. Por dekadës së fundit, kontraceptive oral janë konsideruar mjaft e sigurt.


Kanceri i gjirit dhe tumoret kanceroze më shpesh sulmon gratë me mbipeshë. Në gratë trashë, sidomos gjatë zhvillimit premenopausal yyazytsirnist lart e tumoreve malinje formave më agresive. Në hollë glukozës vogla të tepërta dhe yndyrna të përdorura për indet e ushqimit të shëndetshëm. Por në të plotë "ruajtje" të tronditur dhe mjaft në gjendje për të "ushqyer", duke përfshirë qelizat e tumorit.

Për shkak të mungesës së gjumit është zhvillimi më yyazytsirnist komplekse në trajtimin e kancerit dhe përsëritje të shërohet më parë e sëmundjes. Gjë është melatonin hormon, e cila është e formuar gjatë gjumit. Jepini vetes aktivitet adekuate fizike. Përveç faktit se ushtrimi na ndihmon për të djegur kalori dhe yndyra e tepërt, ata janë gjithashtu të përkryer të stimuluar sistemin imunitar. Si rezultat, palestër rregullt formuar qeliza të veçanta - T qelizat që shkatërrojnë qelizat e tumorit.


Tensioni i lehtë mund të jenë të dobishme për trupin tonë, sepse reagimi i natyrshëm do të jetë adrenalin. Kjo në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë formimin e qelizave, duke përfshirë komponentet e sistemit imunitar. Rrezikshme zgjatur, stresi kronik, të cilat pengojnë sistemin imunitar që të jenë të përgjegjshme për qelizat dëmtuar. Drejtuar këto streset mund situatat e jetës që kërkojnë mobilizimin e gjatë e të gjitha funksioneve dhe rezervave të trupit. Psikologët nuk lodhem e përsëritur: një efekt shkatërrues në trup kanë rrethanat nuk e trishtuar, dhe reagimi ndaj tyre. Duke mësuar për të kontrolluar atë, ju do të shmangur probleme.


Në përdorimin e tyre në sasi të mëdha, ai rrezikon të minuar sistemin tonë imunitar. Një dietë e shumëllojshme në rrezik nga "mbidozë" të dëmshme për produktet e tij është zvogëluar. Standard - 30 ml për 1 kg të peshës trupore. Një sasi të mjaftueshme të lëngjeve është e rëndësishme për të mbajtur viskozitet normal të gjakut. Në qoftë se ajo shkon lehtësisht nëpër enët, të gjitha qelizat e trupit janë të furnizuar mirë me oksigjen, ndërsa mungesa e saj mund të çojë në kancerit pererozhdenyyam. Të përfshira në fibra thith ato dhe me toksina dhe sjell substanca potencialisht kancerogjene.


Dy herë në javë, mos hani proteina të kafshëve. Në fund të proteinave imunitar vegjetarian prodhuar në përgjigje të efekteve të ndryshme mjedisore, si dhe proteina "fragmente" qelizat e vjetëruara punuar enzimet dhe hormonet e shkarkuara nga gjak në stomak ku të tretet aminoacidet. Kështu, trupi është pastruar, dhe rritur burimet e saj mbrojtëse dhe adaptive. Nëse kanceri i gjirit vuan nga disa prej familjes suaj, ju duhet të fillojë hulumtim të rregullt për 10 vjet para moshës në të cilën sëmundja është gjetur në të afërmit, por jo më vonë se 40 vjet. Kjo do të eliminojë mundësinë e rritjes së pakontrolluar e tumorit.