Mastopatia sëmundje beninje të gjirit


Sa e rrezikshme gjirit të gruas, kjo pyetje vetëm mund të përgjigjem mammologist. Mastopatia sëmundje beninje të gjirit, kohët e fundit gjithnjë e më shpesh gjendet në gratë jo vetëm më të vjetër, por edhe të rinj. Ndonjëherë një diagnozë për dikë bëhet vendimi, por për trajtimin dikë të gjatë dhe të vazhdueshme, duke çuar në një kurë.
Mastopatia - një sëmundje beninje të gjirit, i cili manifestohet në përhapjen patalohycheskom e indeve. Por sëmundje gjirit - nuk është një sëmundje e gjirit, ajo punon gjithë trupin, duke përfshirë sistemit hormonal.Gjendja e indeve të gjëndrave të gjirit varet nga faza e ciklit menstrual dhe hormonet. Më të gjirit ndodh me çrregullime kronike gjinekologjike dhe hormonale. Shfaqja e vulave në gjoks për shkak të mungesës së hormoneve progesterone dhe sasi të mëdha të estrogjenit hormonit. Një nga shkaqet e sëmundjes beninje të gjirit mund të jetë shkurtimin e fazës Luteal të ciklit menstrual.

Shkaqet e mastitë
* Vajzat moshës Tranzicionit. Kjo mastopathy quajtur DISGORMONAL. Zakonisht ajo shkon vetvetiu pa lënë gjurmë.

* Një nga shkaqet kryesore të mastitit - abortit. Gjëndër qumështit fillon të përgatisë ditët e para të shtatzënisë për prodhimin e qumështit, kohën e abortit, se ka ndryshime të rëndësishme. Ndërhyrja dështuar në sistemin hormonal ndikon në indet e gjirit.
* Ovarian sëmundje kronike, mëlçisë, tiroide dhe pankreasit, gjëndra veshkave mund të shkaktojnë mastopathy.
* Stresi - një faktor të veçantë rrezikut në zhvillimin e çrregullimeve hormonale tek gratë, duke çuar në mastitë. Kjo është veçanërisht e nevojshme të marrin në konsideratë ato gra punë apo jetën personale të cilëve ekspozuar ndaj stresit të vazhdueshëm.


Simptomet e mastitë
Në fillim të sëmundjes, në zemrat e grave të shfaqet nodules vogla dhe grupe. Ata nuk janë Preket fëmija gjithmonë dhe për shkak se gratë me zemrat të mëdha janë të vështirë për të identifikuar veten e tyre. Kjo formë e mastitit quhet përhapur. Pas një kohë, ka dhimbje dhe gjirit Bllokimi ose kanceri, sidomos para menstruacioneve, e cila shkon nga pamja e tyre të parë. Ndonjëherë ju mund ta provoni vulën e formë të rrumbullakët, më shpesh në gjoks e sipërme.
Pasi vëreni këto simptome në veten tuaj, ju nuk duhet të injorojë. Për shkak se ata janë konsideruar simptomat e para të sëmundjes beninje të gjirit. Gjirit në fillim lehtësisht të shërueshme.


Inflamacioni i gjirit tjetër quhet forma me gunga. Njësitë në rritjen e gjirit, duke filluar nga përmasat e një mjegull të madhësisë dhe mundësive të arre. Në këtë fazë të mastitit shfaqet dhimbje gjoksi, yrradyyruschaya në shpatull, sqetull dhe shpatullat. Çdo kontakt i gjoksit zbuluar dhimbshme. Nga nipples mund të lirohet bardha, të përgjakshme ose të qartë të lëngshme. Me fillimin e dhimbjes menstruacioneve vazhdojnë.
Në formën e gunga treguar trajtim kirurgjik të mastitit. Nëse ju të instaluar dhe të konfirmuar diagnozën, nuk do të vonojë funksionimin në një datë të mëvonshme, pasi ajo rrit rrezikun e kancerit të gjirit.


Diagnoza e mastitë
Bëj një diagnozë të saktë vetëm mund të specializuara. Duke kaluar në mastitë gjirit mund të zhvillojnë fibroadenoma, papillomatosis intraductal dhe madje edhe kancer të mushkërive.

Diagnostifikimi moderne lejon për të parandaluar zhvillimin e kancerit dhe të kthehet në drejtimin e sëmundjes në drejtimin e duhur, dmth plotësisht të kuruar atë.
Në zemrat shqyrtim mammologist gropes gratë dhe zbulimin e ndonjë gunga emëruar ultratinguj gjirit, mamografia. Në rastet e diskutueshme dhe të dyshimta biopsi është kryer.


Trajtimi i mastitë
Pas zbulimit të mjekut mastitit dietë të caktuar. Nga ushqimi duhet të përjashtojë ushqime dhe pije që përmbajnë kafeinë. Këto përfshijnë çaj, kafe, çokollatë, Coca-Cola. Duhet gjithashtu të zvogëlojë sasinë e mishit dhe patate.
Caktuar droga diuretik dhe anti-inflamatore, terapi hormon, dhe mjete që shtypin Hormoni hormoneve.
Në trajtimin e mastitit në përdorim mjekësi bimor.

Diagnostikuar me gji duhet të përjashtohet fizioterapi ndryshme, dush për rrezitje dhe sauna.

Edhe në mungesë Uzelkov në gjëndrrat e qumështit, çdo grua të moshës mbi 35 vjet duhet të jetë për të shqyrtuar mammologist një mjek dhe i nënshtrohen një mammogram.