Fibroids formimin beninje në barkun e nënës


Fibroids - entitet mirë. Bundles vogla të dendura, të përbërë nga fibrave muskulore dhe indeve lidhës janë të vendosura në muskujve të mitrës. Në mënyrë tipike, zhvillimin e disa prej këtyre nodules, por mund të jetë një e tërë formimin e mitrës beninje. Përfundimisht nodules rritje në madhësi dhe të çojë në deformim e mureve të mitrës. Dëshironi të dini çfarë formacionin beninje fijor në barkun e nënës? Lexo më.
Për fat të keq, në botën e sotme paraqitja e rasteve të mitrës regjistruar pothuajse gjysma e të gjitha grave të moshës 30 deri 50 vjet. Në kohën e procesit të rritjes krahasuar rritjen e mitrës së embrionit në mitër - qelizat e saj fillojnë të ndahen, si gjatë shtatzënisë. Pasi jetën familjare ndërtuar ndryshe: Kontracepsioni është përdorur shumë rrallë, sepse kanë fëmijë ishte i shpeshtë. Konceptim më tej ishte koha trupi dikur femra të shërohet nga lindja e mëparshme. Në një kohë kur shtatzënia ndodh rregullisht, dukuri yyazytsirnist e fibroids është zero. Sot, sipas statistikave, sëmundje e grave të prirur 30 deri 50 vjeç, megjithatë, dhe vajzat e reja janë shpesh fibroids nodules. Pamja e tyre nuk mund të parashikohen në këtë ndikon në një numër faktorësh. Shkaku më i zakonshëm i mjekëve sëmundjes quajnë "reagim ndaj uyazyka ndryshuar", dhe se ajo uyazyka - nëse dështimi hormonal, abort ose stresi të rëndë - një faktor vendimtar në çdo individ.Gjinekologë sot mund të ofrojnë 2-3 mundësitë e trajtimit për fibroids. Nëse nyjet identifikuar në një fazë të hershme, ju mund të përpiquni të bëni antyhormonalnoyu terapi. Metoda është si më poshtë: duke përdorur hormonet krijon një menopauzë të përkohshme. Për fat të mirë, mjekët janë në gjendje për të kontrolluar plotësisht procesin: pas një kurs të drogës dehur, funksioni riprodhues është restauruar pas rreth dy muajsh. Nëse terapi hormon përputhet si duhet dhe trajtimi është i suksesshëm, miomes mitrës pushon të rritet dhe fillon të ulet në madhësi. Por, siç e dini, duke luajtur me hormone nuk kalojnë pa u ndëshkuar. Gratë që emëruar terapi antyhormonalnuyu ka gjasa të ndihen simptoma të caktuara të menopauzës "flashes nxehtë" ose, shkencore, krizat autonome, dhimbje koke, çrregullime të gjumit, humor depresion apo agresion, rënie e mprehtë në epsh, të përbashkët dhe m ' dhimbje të muskujve, thatësi e mukozës vaginale dhe parehati gjatë raportit seksual, ndryshimet në lëkurë dhe flokë (humbja e flokëve dhe rritjen e flokëve në trup), të zvogëluar madhësinë e gjirit. Natyrisht, zor se merren veç e veç grua ndihet gjithë spektrin përshkruar problemet, por disa opsione parehati garantuar. Pas trajtimit terapi nevojshëm mbështetës, i cili konsiston në marrjen e kontraceptivëve hormonal.


Pra, përsëri në arsim beninje të hormoneve në pozitë natyrore dhe lidhur shteti juaj psikologjike do të jetë e vështirë. Nëse situatën e një running pak më shumë, gjinekolog, ka të ngjarë që të ofrojë pacientit të myomectomy konservatore procedurës (heqja kirurgjikale e nyjave duke ruajtur në mitër). Myomectomy ka avantazhet dhe disavantazhet e veta: çdo kirurgjia - është një stres serioz për trupin, por duke ruajtur mitër mbetet mundur që të ketë një fëmijë. Nëse hequr nyje është e pamundur deri kohët e fundit hysterectomy ishte operacioni i pashmangshëm, pra heqjen e plotë të mitrës. Ka shumë mundësi për vetë ose folklorike mjetet juridike, të cilat me bollëk burime online. Në veçanti, është propozuar që të përdorin hirudotherapy (trajtim me Leeches) ose të marrë ekstrakte të bimëve të ndryshme. Pa dyshim, mjekësi tradicionale meriton respekt. Për fat të keq, në praktikën mjekësore nuk ka raste të tilla kur nyjet miomes degraduar pas mjete trajtimit popullore. Por nuk janë raportuar raste ku hirudotherapy vetëm përforcuar gjakderdhje.


Situata me tumore brenda trupit në të gjitha vështirë - për shembull, për të monitoruar rregullisht dinamikën e rritjes së madhësisë së fibroids. Në një përqindje të vogël të rasteve, fibroids nuk rriten fare ose u rrit me disa milimetra në një kohë shumë të gjatë. Në këto raste të rralla, mjekët nuk rekomandojnë të prekë nodules - nga vetë ata janë të sigurt, nëse nuk rritet dhe nuk të parandaluar shtatzëninë. Metoda më e reja e sotme e trajtimit të fibroids mitrës - një embolization arterie mitrës (EMA). Kjo procedurë mund të bëhet vetëm эndovaskulyarnыy kirurg me përvojë të gjerë, dhe pajisjet e pastaj uyazyka të shfrytëzohen të specializuara. Unike e metodës është që fjalë për fjalë 10 minuta pa anestezi të përgjithshme, pa nevojën për spital të zgjatur pa këto plagët mitrës hiqen nga një kateteri nëpërmjet arteries femurit dhe mbyllje (embolization) anijet që ushqehen me tumor.


Embolization arterie mitrës është procedurë tjetër. Operacioni i durueshëm tërë është në pozicion horizontal, vetëdija (vlen vetëm anestezi lokale në enët e birë në kofshë). Në vazhdën e këtij operacioni është e mundur për të informuar çdo mjek shqetësim ose të marrë atë mbështetjen e nevojshme psikologjike. Më tej, nën kontrollin e kateterit fluoroscopy është futur lënë alternuar dhe të djathtë mitrës bllokimi i arteries ku kryhen (embolization) degët që ushqejnë e fibroids. Në mënyrë tipike, fibroids ka dy "burim energjie", që e lejon atë që të ekzistojë dhe të zhvillohet, por në qoftë se ju prerë të gjitha accesses të furnizimit me gjak, kohë të shkurtër ai vetë "të thatë".