Melanoma


Krye të këtij neni lexoni këtu
Melanoma - një lloj i kancerit të lëkurës. Kjo keqdashje është e rrallë, por ka prognozë më të pafavorshme.
Melanoma në disa raste ndikon vetëm në lëkurë, dhe të përhapet në organet e tjera dhe indet e trupit. Si me sëmundje të tjera malinje, trajtim më efektive në qoftë se diagnostikohet në fazat e hershme të sëmundjes.
Ky artikull përqendrohet në melanoma që ndodh në lëkurë. Dallimet e kësaj sëmundjeje në sy apo organeve të tjera të trupit duhet konsideruar veçmas.
Çka e shkakton melanoma?


Shkaku më i zakonshëm i sëmundjeve malinje të lëkurës janë:Ekspozimi ndaj rrezatimit ultravjollcëSunburns me shfaqjen e flluska në çdo periudhë të jetës
Efekti intensive rrezet e diellit nga koha në kohë
Karakteristikat e lëkurësLëkurë të lehta, të cilat gradualisht manifestuar djegien nga dielli, djegiet dhe të ekspozuar në pamjen e Freckles
Mole të shumëfishta, dhe / ose më shumë se një mol atipike
Një nishan i madh që ndodh në lindjen
Ngjyra e syve dhe flokëve
Sy blu apo të gjelbër
Flokët e kuqe apo flokëverdhë
Predispozicion individuale ose familjare të melanoma
Disa ndryshime në kodin gjenetik
Sëmundjet e lëkurës (kseroderma pigmentosum)

Cilat janë simptomat karakteristike melanoma?
Simptomat e hershme


Simptomë më e rëndësishme është melanoma çdo ndryshim Madhësia, forma apo ngjyra e moles dhe rritje të tjera në lëkurë, të tilla si nishan. Është e nevojshme për të vëzhguar ndryshimet që mund të zgjasë nga disa javë deri në një muaj. Respektojnë rregullat e "pesë" për të monitoruar ndryshimet në lëkurë, në kohë për të parë një mjek.


1. asimetri. Gjysma e nishan nuk përputhet e kundërta.
2. shtigjet pabarabartë. Skajet janë të pabarabartë, i shprishur apo paqartë.
3. Color. Lëkurës pigmentim nuk është uniforme. Hije të pranishëm e ngjyrë kafe dhe të zi. Nuk mund të jetë inclusions të kuqe, të bardhë dhe blu. Ka tumoret heterogjene e ngjyra e lëkurës mbushje pjesët qendrore dhe margjinale të lëkurës, e cila është një tipar karakteristik i melanoma.
4. diametër. Lëkurës mol ose element tjetër ka një madhësi prej 6 mm. Gjithashtu, çdo rritje të lëkurës që janë aktive në rritje, duhet të konsiderohet si melanoma potencial.

5. Evolution. Active Resizing, përshkruan, simptomat (kruajtje apo skuqje), ngjyra e një pendë duhet të paralajmërojë personin.
Shenjat e melanoma në rodymtsi:Trashje mol parë të sheshtë dhe ngritjen arsimimin mbi sipërfaqen e lëkurës.
Ndryshimet në sipërfaqe, të tilla si erozioni, çarje, i lagësht, gjakderdhje, formimin e crusts.
Ndryshon gjendjen e lëkurës, skuqje, ënjtje, Shfaqja e inclusions të reja në shtresën epiteliale të ngjyrës rreth një pendë të madhe (pigmentim satellitic).

Hypersensitivity, të tilla si kruarje, ndjesi shpimi gjilpërash ose ndjesi djegie.
Ndryshimet në cilësi, të tilla si zbutjen apo brishtësinë kur pjesë të vogla lehtësisht të shkëputet nga tumori.Melanoma mund të ndodhë në rodymtsi ekzistuese apo element tjetër të lëkurës, por më shpesh shfaqet në lëkurën e paprekur. Përkundër faktit se kjo sëmundje malinje është në gjendje të rritet në çdo pjesë të trupit, melanoma më shpesh shfaqet në anën e pasme e sipërme të burrave dhe grave, dhe në kofshët në femra. Dukuri pak tipike sipër keqdashje në këmbë, duar, shtrat gozhdë, mukozës ndan zgavrën ndryshme (gojën dhe buzët, rektumit dhe vaginës). Në njerëz të moshuar, melanoma është më e zakonshme në fytyrë. Për meshkujt e moshës karakteristikë e melanoma në qafë, kokës dhe veshët.

Shumë sëmundje të tjera të lëkurës (keratoses seborrheic, lythat, basal kanceri) melanoma kanë karakteristika identike.


Manifestimeve më vonë fazat e melanoma


Simptomat maturohen melanoma përfshijnë:Shkelja e integritetin e lëkurës apo gjakderdhje nga një nishan (formimin e lëkurës më shumë).
Dhimbje Rodymtsi ose neoplazmes e lëkurës.Simptomet e melanoma metastatic mund të jenë të paqarta ose të paqarta. Nga manifestimet e sëmundjes përfshijnë:Nyjet limfatike fryrë, sidomos në sqetull dhe ijë

Shumë e lëkurës pa pigmentim apo trashje nën lëkurë.
Humbje peshe pashpjegueshme
Lëkurës Grey (melanosis)
Në vazhdim (kronike) kollë
Dhimbje koke
Konfiskimet

Procesi themelor patologjike?


Melanoma zhvillohet kur qeliza pigment-prodhimin, të quajtur melanocytes, rilindur në malinje, e pakontrolluar rritet dhe shumohet, përhapjen me fqinj indeve pika. Zakonisht vetëm një natyrë malinje zjarri është në trup. Melanoma mund të ndodhë në një lëkurë ekzistuese ose zhvillimin e arsimit në fushën e lëkurës të pastër. Share këtë sëmundje në forma primare dhe metastatic.Melanoma parësore


Kjo formë e transformimit malinj të lëkurës rritet dhe të përhapet nëpër shtresat e lëkurës të parashikueshme. Diagnoza e hershme dhe heqja kirurgjikale e tumorit ju lejon të plotësisht të hequr qafe melanoma.
Në mungesë të trajtimit adekuat të këtij sëmundje malinje pastaj përhapet në zona të tjera të lëkurës të trupit. Rastet e shërimit pa trajtimit janë të rralla.
Mbijetesa zgjatur në melanoma primar (prognozë) varet nga faktorët e mëposhtëm:Sa thellë depërtuar tumor në shtresat e lëkurës (trashje)

Kishte lezione të lëkurës (ulcerat)

Melanoma metastatic


Kjo formë e transformimit malinj të sistemit limfatik lëkurës përhapet në lëkurë aty pranë, nyjet limfatike, ose nëpërmjet fluksit të gjakut në indet e largët dhe të organeve të tilla si truri apo mëlçisë. Melanoma metastatic zakonisht nuk është i shërueshëm. Hulumtimet klinike mund të ofrojë trajtim më moderne për pacientët me kancer metastatic.
Ekspertët gjithmonë të japë një parashikim, duke përmendur mbijetesën 5-vjeçare. Kjo shifër tregon përqindjen e njerëzve të mbijetuar 5 vjet pas diagnozës. Mbani në mend se numrat janë të përafërta, sepse mesatarja është marrë. Çdo rast i vetëm individuale e kancerit dhe rezultatit negativ të sëmundjes në pacientët individual nuk duhet të përsëritet në të tjerët. 5-vjeçar vlerësuar prognoza e mbijetesës për pacientët melanoma:
98% nëse kanceri është diagnostikuar herët dhe shërimit në kohë, përhapja
62%, nëse keqdashje lëvizur në indet fqinje
15% kur metastazat në organet e largëta të tilla si mëlçisë, trurit apo kockat

Çfarë rrit rrezikun e melanoma?


Faktorët e rrezikut për transformimit malinj të lëkurës melanocytes janë:Ekspozimi ndaj rrezatimit ultravjollcëSunburns me shfaqjen e flluska në çdo periudhë të jetës
Efekti intensive rrezet e diellit nga koha në kohë
Karakteristikat e lëkurësLëkurë të lehta, të cilat gradualisht manifestuar djegien nga dielli, djegiet dhe të ekspozuar në pamjen e Freckles
Mole të shumëfishta, dhe / ose më shumë se një mol atipike
Një nishan i madh që ndodh në lindjen
Ngjyra e syve dhe flokëveSy blu apo të gjelbër
Flokët e kuqe apo flokëverdhë
Predispozicion individuale ose familjare të melanoma
Disa ndryshime në kodin gjenetik
Sëmundjet e lëkurës (kseroderma pigmentosum)

Kur të shihni një mjek?


Shenjat më të rëndësishme të melanoma është një ndryshim në madhësi, kontur dhe ngjyra e një pendë apo elemente të tjera të lëkurës (përfshirë nishan). A nuk do të vonojnë një vizitë në një mjeku nëse:
Të ketë ndonjë ndryshim në madhësi, kontur, ngjyra e moles ekzistuese apo shfaqjen e shqetësimit apo dhimbje
Nishan bleeds.
Nuk u zbardhur lëkurën nën drejtimin gisht gozhdë apo këmbët, nuk shkaktoi asnjë dëm.
Errësuar e përgjithshme të lëkurës jo e lidhur me ekspozimin ndaj diellit.Kujdes të menjëhershëm mjekësor Nëse ju keni qenë të diagnostikuar me melanoma dhe të paturit e simptomat e mëposhtme:Gulçoj
Kollë të gjakut
Gjaku në vjellat ose feçe
Feces apo urina ishin të zi (dhe tani ju jeni duke marrë suplemente hekuri)


Menaxhimit pritje


Menaxhimi pritje nënkupton një periudhë në mes të kohës një diagnozë dhe të fillojnë trajtimin kur pacienti të jetë nën vëzhgimin e punëtorëve shëndetësorë. Kjo qasje nuk është e pranueshme në melanoma. Kontaktoni menjëherë mjekun tuaj në shenjë e parë e neoplasms malinje apo të dyshuarit. Melanoma kurë është e mundur vetëm në qoftë se diagnostikohet në fazat e hershme të sëmundjes.


Lexo më: Çdo gjë në lidhje me diagnostikimin dhe trajtimin e melanoma