Brain Cancer - Simptomat


Kanceri i trurit - një sëmundje që mund të zhvillohet në njerëzit në çdo moshë. Dallimi onkoobrazovanyya këtë lokalizimin është se ajo nuk jep metastaza jashtë kafkës dhe nuk metastasizing enëve limfatike. Teknologjitë moderne të lejojë të plotësisht të kuruar sëmundje, por një kusht i trajtimit të suksesshëm është diagnoza e hershme. Si të njohin një kancer të trurit që shenjat e para dhe simptomat duhet të jetë vigjilent dhe të përzënë te mjeku për trajtimin dhe ekzaminimin, le të flasim më tej.


Simptomat e hershme të kancerit të trurit


Simptomë më e zakonshme e një tumor të trurit në një fazë të hershme është dhimbje koke. Në këtë gjendje dhimbje janë kronike në natyrë, të karakterizuar nga intensiteti, nuk trajtohen me drogë, analgesics. Shpesh dhimbja është karakterizuar si shtypës, arching ose pulsing. Një rritje të konsiderueshme në dhimbje vërejtur gjatë ushtrimit, kollitjes, teshtitjes, anim, tension barkut, dhe në situata të vështira.
Në mënyrë tipike, dhimbja shfaqet ose rritjet në gjysmën e dytë të natës, në mëngjes. Kjo mund të shpjegohet si vijon. Tumor, duke rritur në madhësi, siguron indet përreth substanca toksike që ndërhyjnë me rrjedhën normale të gjakut. Gjatë gjumit, kur një person është në një pozicion horizontal, ka një stagnim të gjakut, dhe pozita vertikale kur bën rrjedhjen e gjakut më normale, dhe dhimbja është më pak.

Në shumë raste, dhimbje koke të shoqëruar nga të vjella, të pavarur e marrjes të ushqimit, nganjëherë shfaqet pas ndërrimit pozicion kokë. Vjella shoqëruar me ndikimin e tumorit në qendër të vjella. Pacientët shpesh ankohen për lodhje, të qenët i përgjumur, lodhje të vazhdueshme.

Simptoma të tjera të kancerit të trurit


Si sëmundja përparon simptomat e mëposhtme shfaqen:

  • Marramendje - ndodhin pavarësisht pozitës së trupit dhe shpjegon rritjen e presionit intracranial apo presionin e tumorit në aparatin vestibular.

  • Çrregullime mendore-psikiatrike - memorie dëmtuar, përqendrimi, aftësitë rozuyazykah, aftësia për të shprehur pikëpamjet e tyre. Pacientët mund të duken të shkëputur nga ajo që po ndodh rreth, humbin aftësinë e tyre për të lundruar në hapësirë ​​dhe kohë, ata janë shpesh të kapërcyer periudhave të shkurtra të agresionit pajustifikuar, apati. Në disa raste, nuk janë hallucinations vizuale dhe auditory.

  • Përçarje e shqisave. Në një presion të tumoreve në pjesën e trurit përgjegjëse për ndjesi mund të përjetojnë humbjen e dëgjimit, vizion, gjuhën dhe kështu me radhë. D. Shkelja e paraqitjes shpesh të dukshme e mjegullës dhe milingonave para syve të mi, zakonisht në mëngjes, dhe rënie në mprehtësi vizuale.

  • Shkelja e funksionit motorik - përveç pacientët dystaxia mund të humbasin aftësinë për të lëvizur (zakonisht shfaqet në njërën anë të trupit), deri për të përfunduar paralizë.


  • Gjithashtu, disa pacientë kanë konfiskimet. Shkalla e zhvillimit dhe ashpërsia e simptomave varet nga lokalizimin e tiparet malinje e formimit dhe rritjes. Ndonjëherë pacientët dhe të afërmit e tyre, duke vënë në dukje simptomat e tilla të kancerit të trurit, lidhur me dëmin që enët e tyre të gjakut e pash trurit ose të marrë ata për shenjat e migrenë. Diagnozë të saktë mund vetëm mjek pas ekzaminimeve të veçanta (provimit neurologjike, rezonancë magnetike ose tomography llogaritur, biopsi Stereotactic, etj).