Shkaqet e kancerit të mushkërive dhe simptomat e saj


Humbjen e mushkërive tumor malinje qe zhvillohet në shtresën e indeve epiteliale në mushkëri dhe mukozës të sistemit të frymëmarrjes, të quajtur kanceri i mushkërive. Ajo mund të zhvillohet nga bronke, bronchioles ose kanceri bronkial. Njerëzit që nuk pi duhan cigare më pak gjasa për të zhvilluar qelizat e kancerit sesa ata që abuzojnë me pirjen e duhanit. Në mesin e grave dhe burrave gjithashtu kanë ekspozuar gjithnjë e më shumë për këtë sëmundje. Shkaqet e kancerit të mushkërive dhe simptomat e tij manifestohen si rezultat i efekteve mbi trupin e produkteve të duhanit, atmosferën përreth, kushte të dobëta të mjedisit, ndotja kancerogjene dhe trashëguar. Kanceri është diagnostikuar shpesh në njerëz që punojnë në prodhimin e asbestit. Në disa raste shkakton kancer të mushkërive - një shumë të mikroorganizmave fungale dhe lloje të caktuara të krimba.


Me sa duket, jo vetëm duhanpirësit merrni zemëruar në rrezik, në kundërshtim me besimin popullor shumicës. Pa dyshim, numri i cigareve një person pi duhan që ju dëshironi, mund të rritet dhe të ulur rrezikun e kancerit. Lidhur me predispozitë gjenetike, kjo shpjegohet nga prania e një gjen të veçantë që shkakton kancer në njerëz të cilët kurrë nuk u përpoqën duhan pirjes së duhanit. Sepse shkaqet e kancerit të mushkërive mund të zbulohet në fëmijët e prindërve të duhanit. Kjo duhet të lajmërojnë dhe të ndaluar ata që mendojnë për shëndetin e pasardhësve të tyre.

Tumor malinj mund të çojë në kancerit të mushkërive, bronkiale qendror dhe periferik (kur tumor zhvillohet në indet e mushkërive). Zhvillimi i tumoreve dhe vonuar heqjen e saj të çon në metastazë që përhapet në nyjet limfatike rizomat mushkëri. Faza e fundit e kancerit dhe simptomat e saj shfaqen në lezione të organeve të tjera të brendshme - mëlçisë, stomakut dhe trurit.

Kanceri i mushkërive është i shoqëruar nga lloji qendror vetëm kollë e vazhdueshme që fillon me pokashlyuvan lehta dhe lëviz për të sulmuar zhvillimin e cianozë. Pacienti përfundimisht gulçim, kollë fillon me admixtures sputumit e qelb. Kollë në pacientët me shumë të thatë. Shpesh ajo nuk i kushtoj vëmendje të duhanpirësve, duke e konsideruar atë rezultat i varësisë së tij.

Duhet të i kushtoj vëmendje në një tjetër simptomë - papastërtitë e gjakut në këlbazë. Pamja e saj tregon se tumori zhvillon dhe kalbet. Pas disa kohe atje, dhe dhimbje në zemrat, shkaktuar nga pezmatimi i indeve pleural. Pacienti mund të ngrejë temperaturën e trupit për shkak se nuk ka ventilim të duhur dhe nënshkrimin e bronke është në rritje tumor. Shteti dhe simptomat janë shumë të ngjashme me pneumonia, pneumonia, dhe e quajti ajo ndodh në kohë normale pneumoni të shpejtë.


Disa lloje të kancerit të frymëmarrjes mund të zbulohet vetëm me anë të X-ray. Kanceri fotografi paraqet si eklipset dhe njollat. Përveç kësaj, hulumtimi është kryer dhe një metodë të quajtur bronchoscopy, në të cilën mushkëritë futi një pajisje të veçantë me një tip në një aparat fotografik. Kjo ju lejon për të kryer hulumtime në bronke dhe nëse është e nevojshme të marrë një pjesë të tumoreve zbuluara për analizë.
Kanceri i mushkërive periferike duket i dobët. Një tumor mund të rritet në përmasa, pa lënë vetë ndjerë. Vetëm kur kanceri fillon të ndikojë në bronke, simptomat e saj duket e ngjashme me kancer qendrore. Në fazën e fundit të zhvillimit të tumorit në mushkëri është humbje peshe, dobësi, lodhje konstante. Muri i gjoksit mund të zhyten për shkak të fushës deformimit cila është e vendosur mbi klavikul.


Në analizën zbuloi nivele të larta të qelizave të bardha të gjakut, të cilat shkaktuan trupin rënda dehje në tumor. Për të konfirmuar diagnozën duhet të jetë vetëm studime komplekse, duke përfshirë gjithëpërfshirëse X-rrezeve. Përgjithësimi i të dhënave me endoscopy dhe Citologjia testeve të japë një tablo të plotë të gjendjes së pacientit dhe në fazën e sëmundjes. Për kancer të mushkërive shkelje karakteristikë transmetimin e impulseve që mund të shkaktojë një mosfunksionim të zemrës.
Në varësi të bllokadës doli - ose tip atrioventricular sinuauricular - mund të ngadalësojë normën e zemrës dhe të bien çdo reduktim katërt. Ndalesa e përkohshme apo dështimi i papritur i zemrës çon në pacientët e pavetëdijshme, dhe në disa raste - me vdekje.

Simptomat manifestimet e sëmundjes gjithashtu varet se çfarë lloji i kancerit të mushkërive prek organet e brendshme të frymëmarrjes. Kanceri mund të jetë një qelizë të vogël ose qeliza jo-e vogël. Kur kanceri mnohokletochnom formimin metastazë, pra tumori përhapet në organe të tjera. Pavarësisht nga fakti se ky lloj i kancerit është norma mjaft të rralla, vdekshmërisë atë mjaft e lartë.

Jo qelizë e vogël - sëmundje e shpeshtë. Progresi i saj i ngadalshëm dhe manifestim i dobët i simptomave të shkaktojë zbulimin vonë e tumoreve, si dhe shumë vdekje.

Kanceret kanë katër faza. Në rritje e para tumor fazë ende nuk kanë kohë për të marrë në nyjet limfatike dhe jo shumë të mëdha në madhësi. Gjatë kursit pesë vjet mbijetesë është 40-50%. Faza e dytë e kancerit zbuluar kur tumori ka arritur në shtatë ose tetë centimetra në madhësi, por nuk kanë pasur kohë për të marrë në nyjet limfatike. Mbijetesa përqindje është 25-35%. Në fazën e tretë e qelizave të kancerit janë përhapur në nyjet limfatike, si dhe membranën zemrës dhe diafragmë.


Më i rrezikshëm është hapi i katërt në identifikimin e të cilat mjekët japin vetëm 1-2% mbijetesën pas heqjen e tumorit.
Kështu, një numër i masave parandaluese dhe ekzaminimet radiologjike për çdo vit do të zbulojë zhvillimit të kancerit të mushkërive në fazat e hershme.