Kanceri i mushkërive shenjat e hershme


Ndër të gjitha kanceret në kancerin e mushkërive tona vendit është një nga vendet kryesore. Shumica e viktimave të kancerit të mushkërive janë meshkuj se femra (sipas disave, është 7-10 herë). Portreti më i plotë i njeriut me kancer të mushkërive: një njeri i moshës 60 vjet duhan. Po, pirja e duhanit është shkaku i parë i përhapjes së sëmundjes, sepse tymi i cigareve përmban një sasi të madhe të carcinogens dhe substancave të tjera të dëmshme. Long-pirja e duhanit me një ekspozim të gjatë ndaj carcinogens çon në mosfunksionim dhe strukturën bronkial epitelit, zhvillimin e tumoreve malinje. Në 90% të rasteve të kancerit të mushkërive të ndodhë për shkak të pirjes së duhanit.


Kanceri i mushkërive shenjat e hershme të cilat rrallë çojnë në mjeku statistikat rrit vdekshmërisë në mesin e duhanpirësve disa herë në krahasim me njerëzit pinë duhan. Vërtetuar varësinë e kancerit të mushkërive në numrin e cigareve të pira në ditë dhe përvoja e duhanit. Përveç kësaj, natyra dhe cilësia e produkteve të duhanit gjithashtu luan një rol në shkaktimin e sëmundjes: cigare të lirë jo-filtër në masë të madhe të rrisë rrezikun. Është e njohur se tymi i duhanit është e rrezikshme jo vetëm për duhanpirës, ​​por për njerëzit që jetojnë në afërsi të saj, pavarësisht nga dëshirat e forcë, frymë e produkteve të djegies së gjethes së duhanit.


Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes gjithashtu luan një situatë ekologjike në vendin e banimit të njeriut, duhan qytete të mëdha industriale. Gjithashtu e rëndësishme për t'u marrë parasysh dëmin e lidhur me profesionin, duke ndikuar kështu negativisht në sistemin e frymëmarrjes substanca të tilla që ne thith, si pluhur asbest, arsenik, nikel, krom. Ata që vijnë për aktivitetet profesionale shpesh duhet të merren me këto substanca të dëmshme, ajo duhet të mbahet mend se rreziku i kancerit të mushkërive janë shumë më të larta se ato të qytetarëve të tjerë.


Kanceri i mushkërive është një shkak i zakonshëm i vdekjes, sepse shenjat e para të sëmundjes nuk mund të njihet nga pacienti, e cila nga ana vonuar ankesën tek mjeku. Kanceri i mushkërive fakti keqe se shenjat e para të saj janë shumë të ngjashme me ftohjet banale, reduktuar kapacitetin e pacientit të punës, ekziston apati, lodhje të zënë hapin e shpejtë. Në shumë raste, njerëzit nuk kanë tendencë të paguajnë shumë vëmendje për këto simptoma, atribuar ato në një mungesë të vazhdueshme të gjumit, lodhje etj Rreth 1/4 e rasteve janë të rastësishme, pasi asimptomatike.


Kështu, kancerit të mushkërive shkakton këto shenjat e para që fillimisht të hutuar lehtë me të gripit, ftohjet dhe Sëmundjet të tjera, por pastaj bëhet e qartë se kjo është një sëmundje më serioze:
A) kollë. Së pari, kjo është e rrallë, e thatë, por me kalimin e kohës bëhet më e shpeshtë. Nëse ka një kanceri i mushkërive periferik, kolla mund të mungojë krejt.
B) hemoptysis. Kur kollitjes pacienti mund të vëreni gjurmët e gjakut, duke treguar se lezioneve bronkial. Në mënyrë tipike, në shumicën e rasteve, hemoptysis është shenja e parë që shtyn pacientit për të aplikuar për një mjek. Shumë shpesh, hemoptysis fillon në fazat e vona të kancerit të mushkërive, por ndonjëherë një nga shenjat e saj të parë.

B) Dhimbje në gjoks. Nuk është shpesh në anën ku një tumor. Kjo simptomë është konsideruar nga shumë njerëz si një nevralgji manifestim ndër brinjëve, kështu që ata janë në asnjë ngut për të parë një mjek.
D) Humbja e oreksit, humbje peshe. Çdo kancerit të çon në humbje peshe dhe humbje e oreksit. Kjo duhet të jetë një paralajmërim të nënshkruajë në qoftë se kombinohet me shenja të tjera të sëmundjes.
D) gulçim, palpitations zemrës.

Ekspertët identifikojnë katër fazat e kancerit të mushkërive, ka ankesa pacienti zakonisht 3 ose 4 faza, dhe simptomat sëmundje e hershme janë shkruar jashtë Sëmundjet vogla. Cilat janë shfaqjet e tumoreve malinje në mushkëri varet, përveç fazën e tumorit dhe madhësinë e saj. Tumor mund të jetë periferike apo qendror. Në rastin e parë ajo është e vendosur në bronke qendrore të madh, i dyti - në indet e mushkërive ose bronke vogël.


1. kancerit të mushkërive qendrore. Në fazat fillestare karakterizohet nga kollë e thatë, e cila gradualisht kthehet në lagështi. Ndjeva dhimbje të zemrës, ethe, ulur peshe. Ky kancer të mushkërive progreson shpejt, duke çuar në ngjeshje e enëve të gjakut dhe indeve përreth, shkeljen e integritetit të tyre. Që nga Statusi tumor asimptomatike është transformuar gradualisht në një theksuar se pa ndryshim çon në mjekët e pacientit.

2. kanceri Peripheral mushkërive. Ajo ndryshon nga fakti qendror që asnjë simptome të veçanta, kështu që shpesh gjendet vetëm në normale x-ray. Por me kalimin e kohës rritet tumor dhe fillon për të shtrydh dhe të dëmtojë indet përreth, ka dhimbje në gjoks, kollë (pa gjak), dobësi, ethe. Kanceri i mushkërive periferike ka funksion se tumori është afër pleurë (sipërfaqe të mushkërive), e cila çon në inflamacion rritjen e yyazytsirnosti lë pleurë (kancer pleurit).


3. Kanceri Bыstrometastazyruyuschyy mushkërive. Nga emri është e qartë se tumor metastasizes shpejt, duke dëmtuar kockave, mëlçisë, trurit dhe organet e tjera. Rreziku i sëmundjeve në shumë aspekte nuk është aq shumë përhapja e tumorit, por në rritjen e shpejtë të shqyrtimit të saj (metastazë). Shenjat e para të kancerit të mushkërive mund të jetë plotësisht i mungon, por manifestohen metastases organet e dëmtuara.

Manifestimeve të tjera të rralla të kancerit të mushkërive, i cili gjithashtu duhet t'i kushtojë vëmendje: ichthyosis, kruarje e lëkurës, dermatit. Sipas së bashku të gjitha këto shenja duhet të kontaktoni menjëherë mjekun, por ajo mund të ndihmojë për të shpëtuar jetën.