Gjuha kanceri


Identifikoni kancerin gjuhën relativisht të lehtë - për shkak të tumorit të huaj. Megjithatë, shumica e pacientëve janë tërhequr te mjeku kur sëmundja është në progres. Është e qartë se trajtimi për këto faza të kancerit më të vështirë dhe më pak efektive. Sepse koha varet nga faktorë të tillë si madhësia e tumorit, fazën dhe formën e zhvillimit. Duke luajtur rolin dhe moshën e personit. Megjithatë, shkalla e pesë-vjeçar mbijetesën e deri më sot është në varg 60-94%.Simptomat e kancerit të gjuhës


Me qëllim të zbulimit të sëmundjes dhe, prandaj, kërkoni ndihmë nga mjeku juaj, ju duhet të dini simptomat. Në praktikë, shumë janë të shqetësuar kryesisht dhimbje drejtpërdrejt në gjuhën dhe fytit, në raste të rralla mund të dëmtojë mishrat dhe faqet. Sipas statistikave, pothuajse 75 për qind e lokalizimit është në sipërfaqet anësore të gjuhës, e cila është tri herë më pak se frekuenca e lokalizimit është në fushën e rrënjë që ai duhet të ulë sipërfaqe - një rast nga dhjetë. Pjesa tjetër vjen në majë të gjuhës.1. Çfarë duhet të shikoni për të zbuluar kancerin e gjuhës? Rreth fillim mund të tregojë veçori të tilla si: pamja në atë mëngjes të kuqe ose të bardha gjuhë-shëruese me një diametër prej rreth dhjetë milimetra. Në disa raste, ulcerat mund të arrijnë madhësinë e 2-3 herë më shumë. Ata mund të jenë një burim i dhimbje të vazhdueshme, djegie apo kruarje. Gradualisht, dhimbje mund të vijë nga fyti, sidomos kur gëlltitjes - edhe bëhet e vështirë të përtypë edhe pështymë.

2. Kjo dhimbje është një mpirje shpeshtë shok e pjesëve të caktuara të gjuhës. Në gojë ka është ënjtje, më vonë bymehet fytyrën dhe qafën. Në këtë shtet, një numër i pacientëve kanë kontaktuar humbje peshe.


3. Përveç kompleksitetin e jargëzim, sëmundje të vështirë të marrë frymë dhe madje edhe të shkaktojë rozyazytsi probleme. Goja pacienti shkon erë e keqe, e cila nuk mund të përballojë - kjo është kryesisht për shkak të gjakderdhjes në gjuhën. Për lehtësinë e të kuptuarit me vlerë duke vënë në dukje se këto simptoma janë të ngjashme me ato të shkaktuara nga sëmundjet e dhëmbëve. Nga rruga, zhvillimi i kancerit shpesh çon në faktin se dhëmbët të lirshme dhe të fillojë të bjerë.Kanceri i gjuhës në varësi të simptomave është 4 faza:


- Faza e parë e kancerit gjuhës karakterizuar nga pamja në mukozën dhe submucosal shtresave të gjuhës ose tumoreve ose ulcerat në 1 cm në diametër. Fokusi i tyre ngjajnë krater të skajeve të trasha trasha. Në këtë fazë, në nyjet limfatike regjionale nuk metastases vërejtur.


- Në tumorit dytë fazë të gjuhës bëhet më e madhe. Ata tashmë kanë filluar të rriten direkt në indet e muskujve, edhe pse jashtë trupit deri në gjysmë të kalojë. Gjithashtu mund të vërehet në metastases izoluara lëviz nofulla dhe zona mjekër.

- Që nga fillimi i fazës së tretë të përhapjes së sëmundjes së ulçerës dhe tumoreve janë transferuar nga mesi i gjuhës. Mund të përhapet edhe në fund të gojës së tij. Në këtë fazë, një numër në rritje të metastases celular.

- Në tumoret e fundit skenike ose ulcerat arrijnë madhësinë e tyre maksimale, kapjen indet ngjitur buta, ato zbatohen në skelet e personit.


Zhvillimin e kancerit të gjuhës është e ndarë në fazat e mëposhtme:
- Burimi: vula dhe metastazat janë vetëm fillimi për të dalë, duke shkaktuar dhimbje në rreth gjysmën e pacientëve. Dhimbje edhe mund të jetë i lidhur me sëmundje të tjera;

- zhvilluar: ka përshpejtimin e sëmundjes, simptomat intensifikuar. Më duket ulcerat dhe vulat, duke ndryshuar formën e tyre;

- nisur: sëmundja është përhapur, duke shkatërruar metastaza indeve dhe skelet kockave.