Kanceri sy - simptomat dhe trajtimi


Kanceri i syrit - një grup e tumoreve rralla që zhvilluar në indet e syrit, dhe në shtojca saj. Lokalizimi Në mënyrë tipike, këto malignancies klasifikohen: conjunctiva, choroid, fole sy (orbitë), retina, shtojca sy (gjëndër lacrimal dhe qepallë)
Sy Cancer - Shkaqet
Arsyet Set shkaktojë aftë zhvillimin e lezioneve malinje e syrit deri më sot, dhe të dështuar, duke sugjeruar mundësinë e këtij procesi patologjik pothuajse çdo personi. Megjithatë, është vërejtur se zhvillimi i kancerit sy në disa raste ka ndodhur në njerëzit që jetojnë në kushte të pafavorshme të mjedisit. Gjithashtu vuri në dukje ishte një predispozitë gjenetike për zhvillimin e sëmundjes, duke konfirmuar se ndikojnë në sëmundjen e të dhënave të disa brezave të një familjeje. Ka pasur raste të dokumentuara kur sëmundja zhvillohet kundër HIV. Tumoret e mesme e syrit që zhvillohet si pasojë e përhapjes metastatic e tumoreve malinje të organeve të tjera.


Një arsye tjetër, e cila sipas shumicës së ekspertëve të çon në zhvillimin e kancerit, është efekti i rrezatimit ultravjollcë. Kjo është arsyeja pse njerëzit që mposhti tridhjetë moment, nuk rekomandohet për një kohë të gjatë të ekspozuar ndaj diellit direkt, dhe në qoftë se arsyet pse ende nuk mund të shmanget, përdorimi verën syze dielli me xham me cilësi të lartë
Kanceri i syrit - Llojet
Kanceri më i zakonshëm ndikon në qepallë (50-80%), me rastet e pikut ndodh në moshën 55-75 vjet. Në këtë rast, zhvillimi i kancerit është paraprirë nga sëmundjet precancerous si keratosis pleqërie, bri lëkurës, kseroderma pigmentosum, Bowen эpytelyoma. Shumë më pak (5-10% e rasteve) të prekura konjuktivën, shpesh progresion tumor vërejtur në konjuktiva perilimbalnoyi. Kanceri edhe më pak prek trupin risnychne, choroid, iris dhe orbitën sy. Në fazat e mëvonshme të orbitë kancerit, sëmundja mund të përhapet në sinuseve ngjitur dhe kafkë.

Nuk janë këto lloje të tumoreve të syrit dhe shtojca: sarkomë, melanoma, karcinoma, retinoblastoma.
Sarkoma zhvillohet kryesisht në orbitën e syrit. Simptomë kryesor i saj është konsideruar ekzoftalmu zhvillimit, e cila shpejt rritet në një periudhë të shkurtër kohe. Pacienti është i shqetësuar lëvizjen e syrit, ka dhimbje dhe një ndjenjë e plotësi, atrofizuar gradualisht nervore optike, shtohet qepallë. Sytë Sarkoma ndarë në disa lloje, chondrosarcoma, fibrosarkoma, rabdomiosarkoma, sarkomë anhyosarkoma.

Kanceri melanoma është një sëmundje e zakonshme dhe karakterizohet nga progresit të shpejtë dhe metastaza shpejtë në organet e tjera. Shumica e melanomas zhvillohet në iris e syrit, horyoidi dhe në trup ciliare. Nëse lezioni iris duket acarim i përhershëm sy zhvillon glaukoma sekondare, ka spote rritje të shpejtë. Zbulimin e tumoreve të trupit ciliar dhe choroid paraqet vështirësi të caktuara, që kërkon përdorimin e pajisjeve të veçanta shtesë diagnostike. Melanoma shpesh ndikon në choroid, dhe simptomat e para në këtë rast mund të jetë plotësisht mungon. Ankthi pacienti manifeston vetëm pas reduktimin e fushës dhe mprehtësi vizuale, shpesh përkeqësim vizion periferike.

Karcinoma është më e zakonshme tumor malinj i syrit (45 në 85% të gjithë rastet). Më shpesh sëmundja prek gratë pas pesëdhjetë vjetësh. Kanzeroz ndarë në bazalnokletochnuyu dhe ploskokletochnuyu.
Kanceri sy basal më shpesh ndikon në këndin e brendshëm të syrit dhe / ose qepallë më të ulët. Në rastin e trajtimit të vonuar ndaj mjekut, sëmundja përparon shumë shpejt, kapjen e ndarjeve qepallave të thellë, sinuset paranazale, orbitën dhe kokërdhok. Tumor kanzeroz basal ndahet në format e mëposhtme: ulcerative, gunga, shkatërruese dhe sipërfaqe lajthitës.

Kanceri squamous qelizë e syrit është më pak e rrezikshme për jetën e pacientit, si më shpesh sesa jo provokojnë shfaqjen e metastases. Në shumicën e rasteve tumor zhvillohet në zonën kufitare të epidermë dhe mukozës së qepallë më të ulët dhe / ose këndin e brendshëm të syrit. Fillimisht, lëkura qepallë duket pak vulë (ka dy forma nyjore dhe peptike), e cila më pas rrit përjetuar në pjesën qendrore të kores, e cila është kur ju përpiqeni për të hequr fillon të rrjedh gjak. Në disa raste mund të ketë një shtim të tumorit në një madhësi shumë të madhe dhe kalimin e saj në Skin Cheek dhe konjuktiva. Nuk mund të metastasize në nyjet limfatike të qafës së mitrës dhe submandibular.

Retinë Retinoblastoma (diktioma) tenton të jetë trashëguar dhe është diagnostikuar më shpesh në fëmijët nën pesë vjeç. Simptomet e retinoblastoma në fëmijë: shfaqja e verbërisë dhe glaukoma mesme, strabismus, mydriasis. Në reflektimin e dritës nga tumorit nxënës, ajo fillon vidsvichuvaty shkëlqim bardha-verdhë. Faza e fundit e zhvillimit të kancerit ekzoftalmu sytë karakteristike, e cila është në sy përpara paragjykim mollë karakteristike. Në rastin e tumorit të orbitës dhe trurit, kokërdhok mund të zhvendoset në drejtim të

Kanceri i syrit - simptomat


Simptomet e tumoreve malinje të syrit varet nga lloji specifik i kancerit. Kanceri i konjuktiva është treguar tumoret rritje të shpejtë që mund të vizualisht duket filmin si dendur bardha, ose i ngjajnë tufa ose të rriten.

Formimi malinje tumor duket gjithnjë e trashje dhe papylolmatoznыh rritje të pista trëndafili në konjuktiva. Në fazat e avancuara të sëmundjes për shekuj qenë një murtajë shkatërrimtare, zhvendosja e mundshme e syrit.
Kanceri gjëndër lacrimal duket ndjesi të pakëndshme në orbitë dhe edemë të fortë të qepallave. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes vërejtur paragjykim dhe mosveprim kokërdhok me kufizimin e lëvizshmërisë së tij.

Retinë kanceri manifestuar dhimbje të fortë dhe strabismus progresiv. Në fazat e mëvonshme të shkëputja e retinës dhe ekziston humbja e vizionit.
Diagnoza e kancerit sy është për studim e pacientit, historia mjekësore, rishikimin e syrit, inspektim vizual dhe fushën e mendimit. Për një shqyrtim të hollësishëm fundus tregon një kërkesë për ophthalmoscopy. Po aq e rëndësishme është studimi i orbitës ultratinguj dhe syrit. Megjithatë, metoda më informative e diagnozës është tomography llogariturKanceri sy - trajtim


Trajtimin e kancerit kryhet duke përdorur sy kombinuar teknikat komplekse që janë përzgjedhur për secilin pacient individualisht. Në varësi të terapisë rrezatuese lexime të caktuar, kimioterapia, dhe nëse është e nevojshme trajtim kirurgjik. Qëllimi kryesor terapeutik - për të shpëtuar sy dhe vizionin e pacientit. Në sajë të teknikave moderne terapeutike dhe trajtimin e duhur për një ndihmë të kualifikuar, sipas statistikave sot rreth 75% e pacientëve nuk kursejnë vizion.

Në tumor të madhe në disa raste, një radiosurgery, e cila është tumoret rrezatuar fotonet duke përdorur një përshpejtues lineare. Në rast të një rezultati negativ të largimit të mundshëm të syrit, e ndjekur nga instalimin e protezave.
Nëse diagnostikuar tumor të orbitës, shpesh kryhet për të hequr tumoret operacioni radikal. Në irisit kancerit tregon operim të pjesshëm të irisit të syrit. Kur kanceri i lëkurës diagnostikuar kryer ndonjëherë operacioni pasohet nga kapak plastike. Në rast të tumorit metastatic në nyjet limfatike të treguar lymfadenэktomyy.

Kur melanoma choroidal shpesh disa vjet pas trajtimit mund të zhvillojnë tumoreve sekondare. Prandaj, edhe pas një shërim të plotë mendor duhet t'i nënshtrohen provimeve të rregullta parandaluese me një okulist.