Kanceri vaginal - simptomat, trajtimi


Kanceri vaginal - sëmundje malinje një nga organet kryesore të aparatit gjenital femëror. Frekuenca e shfaqjes, tumor malinj i vaginës është një nga më të ulëtat në mesin e të gjitha sëmundjeve gjinekologjike.
Lloji më i zakonshëm i kancerit vaginale është tumor kanzeroz skvamoznokletochnaya (tumor qelizë squamous), i formuar në qelizat squamous (hollë, qelizat banesë të vaginës). Ky lloj kanceri përhapet ngadalë dhe shpesh nuk shkojnë përtej vaginë (nganjëherë mund të metastasize të mëlçisë dhe mushkërive). Zakonisht sëmundja është gjetur në gratë mbi gjashtëdhjetë vjet.


Lloji më pak e zakonshme e kancerit vaginale është adenokarcinoma, i cili fillon zhvillimin e saj në qelizat e gjëndrave. Adenokarcinoma më të zakonshme zbuluar në gratë më të rinj se tridhjetë vjet
Kanceri i vaginës - shkaqet
Shkaku i kësaj sëmundjeje sot nuk është kuptuar plotësisht. Ka spekulime se një tumor malinj të vaginës lidhur me virusi lyth njeriut. Shpesh sëmundja është kombinuar me atë të kancerit, si kanceri i qafës. Përveç kësaj, faktorët e rrezikut për kancerin vaginale janë: mosha e gjashtëdhjetë vjet ose më të vjetër dëmit, të ndryshme qafën e mitrës, përdorimi i barnave të ndryshme (dyэtylstylbestrol etj)

Kanceri vaginale - simptomat


Në shumicën e rasteve, kanceri vaginal zhvillohet në murin e pasme apo të tretën e sipërme të trupit, me të cilin nga shenjat më të mëdha dhe simptomat e sëmundjes, të cilat përfshijnë:
- Shkarkimi i qartë i holluar me ujë vaginale
- Dhimbje në zonën e legenit
- Ndjesi të dhimbshme gjatë raportit seksual
- Diktim apo gjakderdhje që ndodhin spontanisht në gratë menopausal, në mes të ciklit menstrual, pas raportit seksual
- Hematuria, frekuenca urinar, ose, përndryshe, mbajtje

- Gjaku në meshat fekal, tenesmus, kapsllëk
Kanceri vaginale - faza
Faza 1 - tumori përhapet përtej mureve të vaginës. Nëse trajtim adekuat në kohë, shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar është rreth 70%
Faza 2 - Tumor shtrihet në indet e buta, por jo përtej murit legenit. Për uyazyka trajtim adekuat, shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar është rreth 50%
Faza 3 - tumor shtrihet në mur legenit. Shkalla pesëvjeçar mbijetesa e më pak se 30%
Faza 4 - lezione tumoral përtej legen, germinating rektum apo fshikëz. Shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar në këtë fazë rreth 15%

Në shumicën e rasteve, kanceri vaginal shkon direkt në indet ndodhet pranë organeve (rektumit, fshikëz), dhe shumë më pak të aplikojnë lymphogenous (në fazat e mëvonshme). Metastazë në organet e largëta (mëlçisë, mushkërive), si vërejtur në fazat e mëvonshme të progresin e sëmundjes
Kanceri vaginale - diagnoza
Për zbulimin dhe diagnozën e kancerit të vaginës, procedurat dhe testet e mëposhtme:
- Përmbledhje. Për të kontrolluar shëndetin e përgjithshëm dhe të zbuluar shenjat e sëmundjes kryer organi inspektues. Në llogaritjen marrë arsimim të jashtëzakonshme në vaginë, e kaluara sëmundjeve dhe shprehitë e dëmshme

- Një ekzaminim pelvik, i cili përfshin: shqyrtimi i rektumit, vezore, tubat fallopiane, qafën e mitrës dhe vagina
- Shpifjeve Pap. Kjo procedurë është të mbledhë qelizat nga vaginës dhe mitrës për shqyrtim të mëtejshëm për lezione mikroskopike
- Për të kontrolluar për shenjat e kancerit biopsi është kryer, e cila është për të hequr fragmente të indeve nga qafën e mitrës dhe vaginës për shqyrtim të mëtejshëm mikroskopik

- Vahynoskopyya. Për të kryer këtë procedurë duke përdorur vahynoskop që ju lejon për të eksploruar qafën e mitrës dhe vaginës për zonat e prekura

- Për zbulimin e metastases largët kryer tomography llogaritur
- Për diagnozën e mëlçisë dhe limfatike nyjet kryer me ultratinguj
- Për të zbuluar lezione kanceroze të tretën e sipërme të përdorur kolposkopisë vaginë

Kanceri vaginale - trajtim


Në mënyrë tipike, trajtimi në këtë kancer varet nga gjendja e përgjithshme e pacientit, nga rezultatet e laboratorit - hetimeve instrumentale dhe fazën aktuale të sëmundjes. Trajtimi i kancerit vaginale është kryer duke përdorur tri lloje standarde të trajtimit të kancerit:

Kirurgji
Kirurgjisë është trajtim më të zakonshme për kancerin e vaginës, e cila përdor procedurat e mëposhtme kirurgjikale:
- Prerje + mill heqjen e nyjeve limfatike. Në kryerjen e këtij operacioni mund të hiqni vetëm kancerin dhe në disa raste fusha të indeve normale përreth vaginës dhe nganjëherë mund të hiqet ose të gjitha vaginë. Nyjet ajo mund të hiqet limfatike (lymfadenэktomyya), e ndjekur nga hulumtimet e tyre nën një mikroskop për shenja të kancerit

- Kirurgji Laser. Kjo procedurë kirurgjike është që të përdorin një bisturi në vend të një rreze lazer, e cila është përdorur për të hequr tumore sipërfaqësore
- Hysterectomy radikal. Ky operacion heq qafën e mitrës dhe vetë mitrës
- Ekzenteratsiya legenit. Në kryerjen e këtij operacioni heq vaginë, vezoret, nyjet limfatike afër, mitrës, mitrës, fshikëz dhe rektumit. Për heqjen e feces dhe urinës bërë vrima
- Kirurgji tonik. Pas operacionit shpesh kanë nevojë për kirurgji për të rivendosur vaginë. Për këtë qëllim, lëkurë të shëndetshme marrë nga ato pjesë të trupit që zakonisht janë të fshehura (kofshë ose mollaqe).

Edhe në qoftë se në kohën e operacionit hequr gjithë pjesën e dukshme të tumorit, disa pacientë shfaqet i terapisë postoperative rrezatimit për të shkatërruar qelizat e mundshme të mbetura kancerit të padukshme
Terapia Rrezatimi
Kjo metodë e trajtimit është e rrezatuara qelizat e kancerit për shkatërrimin ose ndërprerjen e plotë të rritjes. Terapi Rrezatimi është dy llojesh - të brendshme dhe të jashtme. Kur kryerjen terapi brendshme rrezatim radioaktiv substancë duke përdorur një gjilpërë ose kateteri është futur në zonën e kancerit, ose direkt në të njëjtin tumorit. Terapi rrezatimi i jashtëm është që të përdorin një pajisje të veçantë që dërgon rrezatimit të tumoreve kanceroze, duke qenë jashtë të pacientit

Kimioterapia
Kjo metodë e trajtimit është përdorimi i drogave të veçanta që të ndalojë ndarjen, të shkatërrojë ose të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit. Agjentë drogës mund të administrohet intramuskulare, intravenoze ose brenda.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
Kanceri i qafës 1. 4. kanceri i zorrës së trashë
2. Kanceri i mitrës kancerit 5. Mëlçia
3. 6. gjirit Kanceri i kancerit të fshikëzës