Kanceri i zorrës së trashë tek njerëzit


Kanceri i zorrës së trashë tek njerëzit është një sëmundje shumë serioze, dhe manifestimet klinike varet rritjen e tumorit dhe nivelin e vendndodhjes së saj.
Në kancerit të rektumit tek njerëzit mund të dallojmë katër grupe të simptomeve, e cila është shumë tipike për këtë lloj të sëmundjes.
Kur kanceri i zorrës së trashë të fillojë gjakderdhje, dhe ata janë të dy në një fazë të hershme dhe në një datë të mëvonshme, por këto janë gjakderdhje zakonisht të vogla zorrëve dhe janë në formën e shkarkimit me feces, dhe e rëndësishmja, këto ndryshojnë nga gjakderdhje hemorroide zgjedhje .


Gjaku Hemorroide shfaqet në fund të aktit të jashtëqitjes, dhe ka një ngjyrë të ndritshme të kuqe, ndërsa që mbulon tërë sipërfaqen e stol. Dhe me kancer të zorrës së trashë në njeri qëndron me gjak, qelb dhe mukusit, por këto simptome shfaqen në një datë të mëvonshme të kancerit, dhe kjo është për shkak të pranisë së sëmundjeve të tjera, domethënë proktosyhmoydytom kur ka inflamacion syhmoydnoy zorrë.

Zorrë e trashë është pjesë e traktit digjestiv të plotë, dhe kjo është quajtur kështu për atë që është e drejtë pa kthesa, dhe kjo do të jetë një segment i zorrës së trashë zorrë poshtë syhyazykadnoyi para se të arrijnë në sipërfaqe si anusit.

Zorrë e trashë është një pjesë shumë e rëndësishme e traktit të tretjes, kjo është një zorrë e trashë si në fund të traktit digjestiv dhe akumuluar dhe excreted stol.
Kanceri i zorrës së trashë në njerëzit, është forma më e zakonshme e të gjitha formave të kancerit të zorrëve, dhe kjo zakonisht ndodh në 50-60 vjeç, por kjo ndodh dhe të rinj. Karakteristikat kryesore të sëmundjes mund të jetë Proktiti kronike, fissures anorectal, kolit ulcerative nonspecific, polyps zorrës së trashë, fistulat dhe ulcerat.

Simptomet kryesore, siç u përmend tashmë, është gjakderdhje të vogla nga rektumit, në formën e shtojcave fron, kapsllëk, distension barkut, mosmbajtjeje fekal, dëshirat shpeshta rreme akti i jashtëqitjes, dhe personi ndjen dhimbje në rektum.

Gjithashtu duke u shqetësuar pacientin, dhe ndërsa ajo humb peshë, duket lëkurë të zbehtë, dhe njeriu shpejt lodhur.
Pacienti zhvilluar aneminë, dhe në fazat e mëvonshme, pacientët fillojnë të shfaqen pengimin e zorrëve, të shoqëruar nga dhimbje në bark, dhe vonuar gazit dhe karrige, dhe kjo është e shoqëruar me të vjella.

Simptomë e dytë në kancer të rektumit, po ndryshon ritmin e akteve të jashtëqitjes, mund të ketë diarre ose kapsllëk dhe mosmbajtjeje është gazi dhe feces. Pas aktit të jashtëqitjes, pacientët nuk gëzojnë dhe ata ende kuptim ndjenjën e një trupi të huaj në anus, dhe ka bloating, rumbling, por ajo shkon larg pas një shkarkimin e gazeve.

Të gjitha këto simptoma e parë të shfaqet rrallë, por më pas ata bëhen më të shpeshta dhe të përhershme. Dhimbje në zonën e rektumit të çojë në faktin se pacienti mund të ulen në një karrige siç duhet dhe ka tendencë për t'u ulur në një gjysmën e mollaqe.
Shkaqet e kancerit kolorektal janë të ndryshme, ajo mund të jetë për shkak të ushqyerit e dobët, kur njerëzit konsumojnë një shumë të produkteve të mishit, yndyrna shtazore dhe hani ushqime të mjaftueshme të pasura në fibra.

Mund të ndikojnë në shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë dhe të lartë kalori ushqime apo përvetësohet lehtë që e bëjnë të pamundur për të rritur zorrëve peristaltikės, dhe promovimin e ushqimit ngadalëson përmbajtjen e zorrëve, si dhe efektet e për këtë arsye shumë të gjata mbi bakteret gut, që çon në acarim të tij.

Ata njerëz që hanë shumë ushqime bimore, ata pothuajse nuk kanë marrë kancerin e rektum. Kur sëmundja, zë një vend të veçantë e asbestit, e cila është efekt shkatërrues në mukozën e rektumit, duke çuar në zhvillimin e qelizave të kancerit dhe përhapja e tumorit, i cili zë vend në murin e zorrëve, kockave, indeve, organeve dhe lidh me përhapjen e gjakut në të gjithë trupin, duke formuar qeliza të reja ose metastases.
Rol të rëndësishëm në zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë luajtur pirjen e duhanit, pirja, mungesa e ushtrimit, seksi anal dhe me të infeksioneve daljen papyloyazykarusnыh. Kanceri i zorrës së trashë përhapet ngadalë në njerëzit, tumor të parë, një kohë të gjatë dobësuar të gjithë perimetrin e zorrëve lart dhe poshtë, dhe pastaj pushton muret e rektumit dhe të çon në zhvillimin e tumorit.


Kanceri i zorrës së trashë diagnostikuar nga një testi të gjakut, urinalysis, përveç duke bërë kimi gjakut, e cila përfshin dëshmi mbi antigjenit rakovoэmbryonalnыy, ure, proteina totale, glukozë, bilirubin, llojin e gjakut dhe faktori Rh.
Kaloni EKG, koagulimit, irrigoskopii, sigmoidoscopy dhe tomography e barkut tumoreve biopsi kopmpyuternuyu, legen.
Nëse ka dyshime për diagnozën, pastaj kalojnë me ultratinguj transrectal të legenit dhe të bëjë hastorskopyyu, colonoscopy, laparoscopy dhe të konsultohet me urologists, gjinekologë dhe specialistë të tjerë.

Mjeku dërgon pacientin për të kontrolluar stol dhe gjakun që është lëshuar pas aktit të jashtëqitjes dhe do të shqyrtojë rektum përmes proctoscope dhe menjëherë i bën copë biopsi vidschypuyuchy e tumorit për studimin e mëtejshëm të indeve nën një mikroskop.

Në përcaktimin e kancerit zorrës së trashë, janë marrë masa për të hequr tumorin kirurgjike, dhe pastaj të bëjë kimioterapia dhe rrezatimi terapi. Nëse vëreni parregullsi në zorrën e trashë, pastaj menjëherë të kontaktoni një specialist.
Kur polyps në rektum, që është një paralajmërim për kancerin në zorrën e trashë, pacientët të tilla duhet të testohen stol, gjak sidomos okult dhe duhet t'i nënshtrohen colonoscopy ose rektosyhmoskopyyu irrigoskopii.