Roli i refluksit gastroezofagal në zhvillimin e kancerit


Hatroэzofahealnыy zbaticë - një patologji të lidhur me dysmotility pjesën e sipërme të traktit gastrointestinal, e cila çon në të kundërt ushqim masë nga stomaku në ezofag luan një rol në zhvillimin e shumë patologjive.
Ezofag - një tub nëpër të cilin ushqimi kalon në stomak, dhe është një vazhdimësi e fyt, kalon nëpër zgavrën e kraharorit dhe derdhet në stomak. Në nivelin e turmë e stomakut për të qëndruar muskul unazor, muskujve që strukturën, e cila relakson gjatë promovimit të ushqimit dhe forcon kur ushqimi është në stomak, duke parandaluar rrjedhjen e kundërt e ushqimit. Në foshnjat, ky muskul unazor nuk mbyllet pothuajse, për shkak se nuk është belching pasi të hahet një sasi të vogël të ushqimit.Zbaticë gastroesophageal mund të konsiderohet si një proces fiziologjik. Në kushte normale, zbaticë gjatë ditës mund të jetë rreth 20-30 herë (5.6 herë në orë në një pozicion horizontal dhe 1-2 në pozitë vertikale e trupit). Kohëzgjatja e zbaticë nuk duhet të kalojë 5 minuta. Zbaticë patologjike është manifestuar:
- 50 episodet e regurgitation stomakut në 24 orë
- urth për më shumë se një jave
- zgjat të paktën 3 muaj.

Cili është roli i refluksit gastroezofagal në kancer esophageal?

Në mjedisin e stomakut acid (pH 15-25), njëjtë pH në ezofag gt; = 4 Kështu, kur zbaticë gastroesophageal lëng stomakut ose ushqim të përziera me lëng stomakut rrjedh prapa në ezofag. Pacienti nuk e përjetojnë këtë fenomen, vetëm në një kohë kur ka urth. Traumatik stomakut lëng për ezofagut, ajo vepron si acidit sulfurik dhe mukozën mbresëlënëse esophageal. Kontakt gjithnjë e më shumë me mukozën e stomakut lëng të ezofagut, e më të madh rrezikun e sëmundjes, duke përfshirë edhe kancerin. Së pari, acid klorhidrik të çon në inflamacion. Sepse inflamacion mund të formohen erozioni, ulcerat apo skuqje. Në mukozale kontakt dhe submucosal kronike membranën e ezofagut me acid klorhidrik në qelizat e ndryshimeve ezofag ndodhin. Së pari, për shkak të shkatërrimit të vazhdueshëm ata kanë shpesh race (për rigjenerimin e indeve të dëmtuara), së bashku me këtë ndryshim dhe strukturën e qelizave. Bëhuni qelizat e më shumë të rinj duke ndryshuar strukturën e saj, fillojnë të ngjajnë qelizat e stomakut, e cila luan një rol të rëndësishëm për qelizat, rrit rezistencën e tyre për efektet e dëmshme të acidit klorhidrik. Kjo është pika e kontaktit me esophageal stomakut lëng i prodhuar rroba pak të ngjashme me mukozën e stomakut. Ky fenomen quhet metaplazi. Por qelizat si të rinj që mund të pësojë mutacion shumë lehtë, i ndikuar nga shumë faktorë (acid klorhidrik), transformimin në qeliza beninje tumorit. Ky fenomen është quajtur dysplasia - sindromi Barrett. Kjo sindromë është konsideruar si një kusht precancerous, edhe në qoftë se qeliza është e mirë. Këto qeliza janë shumë të prekshme dhe në çdo rast të përshtatshëm për ta shndrrohet në formë malinje (qelizat e kancerit). Rreziku Adenokartsynomoy rrit 30 herë në pacientët me metaplazi.


Sigurisht, kanceri është më e lehtë për të parandaluar se sa për shërim. Roli i disa faktorëve që mund të shkaktojnë shkelje эzofahalnoho ton muskul unazor dhe zbaticë Zhvillim:
Faktorët që rrisin muskul unazor ton:
- Hormonet - Gastrin, Motylyn, P substancë, histamine, serotonin.
- Food - ushqime proteinike, mish dhe uria.
- Ilaçet dhe faktorë të tjerë - antacidet (Almagel, Maalox), atropine në doza të vogla, histamine, domperidone, prostaglandins, metoclopramide, dhe të marrë frymë barkut (p.sh. stomakut).


Faktorët që zvogëlojnë muskul unazor ton:
- Hormonet - Glucagon, progesterone, secretin, enkefalyn, duke i liruar hormon, Somatostatin.
- Ushqim - yndyrna, çokollatë, fruta agrume, domate, nenexhik, çaj, kafe, alkool, ushqim erëza.
Droga dhe faktorë të tjerë -? Kundërshtarët agonist -adrenerhyky -adrenerhyky, antikolinergjike, antispasmodics, opioid, nitrateve, caffeine, teofelyn, pirja e duhanit, shtatzënia, mangësi hekuri anemi, kapsllëk?.

Simptomet e refluksit gastroezofagal:
Urth - shfaqet kur pH

Gjoks dhimbje - një shenjë e ezofag (inflamacion i rreshtim të ezofagut). Kjo dhimbje migratore, dhe mund, në disa raste të imitoj pectoris ose edhe një sulm në zemër.
Regurgitation - një lëvizje e kundërt të ushqimit nga stomaku në ezofag, mund të arrijë në gojën. Shpesh aty gjatë natës. Nëse dobët ton muskul unazor është rrezik i madh për të marrë ushqim në bronke gjatë natës me formimin e pneumoni.
Syaloreya - rritur prodhimin e pështymë.
Disfagia - vështirësi gëlltitjes. Shfaqet në fazat e mëvonshme dhe mund të shkaktojë stenozë ose kancer në ezofag.

Kariesi dentar, faringjit, pezmatim i fytit, fryma e keqe, ndjenja një gungë në fyt, kollë kronike mund të jetë shkaku i refluksit gastroezofagal.

Trajtim, të cilat mund të parandaluar zhvillimin e kancerit;
Kjo varet nga shkalla e qelizave dysplasia. Në dysplasia caktuar trajtim të butë faza: përdorimin e antisecretory (omeprazol, famotidina) dhe prokynetkov (tserukal, Motilium) për 8 -12 javë. Ne fund te trajtimit kryhet kontrollin FEHDS. Nëse nuk ka dysplasia, atëherë bëni një biopsi një herë në vit. Nëse nuk ka dritë ose mesatarisht biopsi dysplasia kryhet çdo 6 muaj në rastin e ndryshimit të rëndë - çdo 3 muaj. Në qoftë se kjo rezulton dysplasia të rënda, është emëruar: Rabeprozol (20 mg x 2 herë / ditë) ose omeprazol (20-40 mg x 2 / ditë) ose pantoprazol (40-80 mg / ditë) ose lansoprazole (30-60 mg x 2 / ditë) përsëritet FEHDS. Për të trajtuar të njëjtën shkatërrimin sjellja lazer e termodystruktsyyu indeve ose heqje lokale mukozale.