Faktorët e rrezikut për kancerin e gjirit


Është vlerësuar se incidenca e kancerit të gjirit është në rritje çdo vit. Sot në vendin tonë kjo sëmundje renditet e dyta në mesin e të gjithë kancerit pas kancerit të mushkërive. Sipas statistikave, 100 pacientët e kancerit llogari për 12 gra me kancer të gjirit.
Këto të dhëna janë të detyruar të mendojnë për nëse ka ndonjë shkaqe indirekte të kancerit të gjirit, pereduyazyka formimin e tumoreve malinje në trup? Në paraqitjen e dukshme e këtij mjekëve paparashikueshme sëmundje të njohur faktorët e rrezikut për kancerin e gjirit në një trup të shëndetshëm.


Krijuar se seksi i bukur, i cili diagnostikuar sëmundje, shtatlartë dhe të dendur. Në përgjithësi, rritja e tyre tejkalon 165 cm, pesha - 70 kg Shkencëtarët amerikanë vlerësuar se për gratë më të vjetër se 30 vjet e tejkalon normat peshë vetëm 45 kg kërcënon rrit rrezikun e kancerit të gjirit me 23%. Fakti se prania e trashje të lidhura me çrregullime metabolike në trup, dhe kjo çon në anomali të ndryshme, duke përfshirë edhe kancerin.
Veç kësaj, mbipeshes rrit aktivitetin e estrogjenit hormoneve. Në fakt, këto hormone të dobishme, sepse në trupin tonë të stimulojnë rritjen e qelizave. Megjithatë, tumoret kanceroze dhe përhapja e qelizave janë vetëm mutated. Prandaj, kur estrogjenit tepërt vërejtur rritjen e tyre, që është progresion të kancerit të gjirit dhe malignancies tjera. Për fat të mirë, e humbje peshe hormonal kthimit të shtetit në yyazytsirnist normale dhe sëmundjes reduktuar.


Ka faktorë të tjerë të rrezikut për kancerin e gjirit. Një nga kryesore të lidhura me aktivitetet e paqëndrueshme seksuale dhe gjenerike. Ne kemi treguar tashmë se kanceri i gjirit është tumor hormonalnozavysymoy. Si një akt i shkaqeve të tërthorta të fillimit të menstruacioneve deri në 12 vjeç, lindjen e parë vonë pas moshës 30, mungesës së fëmijëve, aborti, braktisjen e ushqyerjes me gji, më vonë menopauza pas 55 vjetësh. Këta faktorë të rrezikut të lidhur me një spërkatje të aktivitetit të hormoneve.
Përveç kësaj, rritja e kancerit të gjirit yyazytsirnosti sugjerojnë kontakt me carcinogens, traumat e gjoksit, dhe sëmundje të zgjatur inflamatore kronike dhe praninë e kancerit të gjirit në të afërmit, sidomos vijën femërore.

Në zhvillimin e kancerit të gjirit një mundësi për të bërë faktorë të tillë të vogla si bra ngushtë. Squeezing zemrat, ata shkelin limfatike - dhe qarkullimit të gjakut, duke kontribuar kështu në stagnimin e substancave toksike në indet e gjirit.

Por edhe në qoftë se një grua ka një ose më shumë nga shenjat e mësipërme indirekte e kancerit të gjirit, kjo nuk do të thotë se ai domosdoshmërisht sëmurë. Në këtë rast, gruaja duhet ta dijë se ajo është në rrezik dhe të monitorojë nga afër shëndetin e tyre, sidomos pas 35 viteve. Ajo është në këtë moshë, rreziku i rritjes së kancerit të gjirit. Sipas statistikave 30 vjet ata vuajnë vetëm 10% të seksit të drejtë në rrezik, dhe në 40 vjet yyazytsirnist rritet sëmundjes 5 herë.

Qelizat e kancerit janë formuar vazhdimisht dhe trup të shëndetshëm të njeriut gjatë gjithë jetës së tij. Megjithatë, sistemi imunitar është në gjendje për të gjetur me saktësi dhe të shkatërrojnë pamjen e tyre në skenën kur qelizat e kancerit ende nuk mund të bëhet një tumor. Por me moshën, sistemi i imunitetit është i dobësuar dhe ndërprerjet që çojnë në formimin e qelizave të sëmura, ndodhin shpesh. Në këtë drejtim, numri i qelizave të tilla rrit.

Ka masa mbrojtëse kundër qelizave të kancerit. Shumë prej tyre janë ende të kuptohen pak, është vetëm rezultat i vëzhgimit. Megjithatë, ata nuk mund të refuzojë. Edhe pse mjet universal që do t'i jepte 100 mbrojtje proentnuyu kundër kancerit, ekziston, çdo grua mund të zvogëlojë rrezikun e paraqitjes së tyre.

Për shembull, nëpërmjet aktivitet të rregullt fizik nuk mund vetëm të mbajë një peshë të shëndetshme, por edhe të zvogëlojë nivelin e estrogjenit. Themeluar se seksi i bukur, i cili për çfarëdo arsye vezoret hiqen shumë më pak rrezik të gjetjes së kancerit të gjirit. Kjo është për shkak se trupi i tyre është praktikisht asnjë aktivitet hormonal. Përveç kësaj, ka prova se përdorimi i kontraceptivëve oral trehfazovыh yyazytsirnist gjithashtu redukton kancerin e gjirit.
Përveç kësaj, shkencëtarët kanë krijuar një lidhje në mes të dietës dhe pamjen e grave. Gjithkush e di se përdorimi i vitaminave A, C dhe E përmirëson imunitetin dhe mbrojtje të fortë imunitar të aftë për të në mënyrë të pavarur shkatërruar qelizat e kancerit. Përveç kësaj, ekzistojnë substanca që pengojnë ndarjen e qelizave që lirimin e toksinave nga indet e trupit për të neutralizuar carcinogens ose kanë pronat e tjera që në njëfarë mënyre pengojnë shumëzimin e qelizave të kancerit.


Dutch Doktor Cornelius Moэrman zhvilluar antyrakovuyu dietë. Qëllimi i tij - për të krijuar një ambient armiqësor "gabuar" qelizë që është edhe i favorshëm për qelizat e shëndetshme. Një dietë të tillë si ajo e bën "mohoj" qelizat e kancerit, duke rritur shëndetin e njeriut. Ai përfshin produkte të tilla si drithëra, drithëra, bukë nga miellin e grurit, prodhimet e qumështit përveç djathë, vezë e verdhë veze dhe të gjitha perimet, përveç patate, fasule, lakër, raven dhe majdanoz kaçurrel. Dietë lejon përdorimin e perimeve dhe lëngje frutash, fruta përveç fiq, hurma, rrush të ëmbël. Panxhar veçanërisht e dobishme konsiderohet, lëng karrote dhe lëng nga portokall dhe limon. Por, peshk, mish, vezë proteina, yndyrna shtazore, butak, preservatives kimike dhe ngjyra e ushqimit artificial, alkool, kripë, kafe dhe çaj i fortë nuk është i rekomanduar.