Sëmundje osteoarthritis dhe një ndryshim i nyjeve


Arthritis dhe Osteoarthritis shpesh të hutuar, duke marrë dy emrat e të njëjtës sëmundje. Kjo është sëmundje vërtetë të ndryshme, kryesisht për shkak se shkaqet e tyre janë të ndryshme. Megjithatë, simptomat e artritit dhe osteoarthritis janë pothuajse identike, dhe dallimin e tyre laik është e vështirë. Për më tepër, një person mund të merrni të sëmurë dhe artrit, arthrosis dhe në të njëjtën kohë! Por që të gjithë ishte e mirë dhe askush nuk ishte i sëmurë, le të shohim, çfarë është dallimi në mes të artritit dhe osteoarthritis dhe si për të luftuar këto tumore. Sëmundje Osteoarthritis e nyjeve dhe ndryshimi shpesh manifestohet në shumë njerëz.


Osteoarthritis - një ndryshim degjenerative të nyjeve ose, më thjesht, veshin. Osteoarthritis prek sipërfaqen kërc të përbashkët, duke rezultuar në zbut përbashkëta, humb vetitë e saj fizike dhe mekanike, rezistencën ndaj ngarkesave tronditëse dhe pastaj fillon për të goditur, dhe nganjëherë vjen për të ekspozuar kockave plotësisht. Shumica artrit është mosha - kur nyjet janë të jetojnë së bashku me pronarin në botë në mënyrë të gjatë që të merrni lodhur dhe të fillojnë të veshin jashtë. Mundësia osteoarthritis dytë - post-traumatik, dhe atje është zakonisht atletët dhe ata që kaluan një kohë të gjatë në suva. Sa për artrit, ajo është kryesisht një proces inflamator që është shpesh pasojë e sëmundjeve të tjera. Arthritis mund të jenë ngjitëse, bakteriale, virale (shpesh, për shembull, për shkak të sëmundjeve të transmetueshme seksualisht). Artrit mund të zhvillohet tuberkulozin, sëmundjet autoimune sistemike (siç lupus erythematosus, reumatizma, psoriasis, voskulyt). Shumë më pak është e artritit reaktiv - vetëm artrit, pa ndonjë sëmundje shoqëruese. Pavarësisht nga një listë të tillë të madh të sëmundjeve në të cilat artrit zhvillon, ata sëmuren më shpesh se Arthrosis. Ndërsa në qoftë se kjo tingëllon e tmerrshme, me arthrosis përballet me pothuajse çdo person i cili ka jetuar për moshën e vjetër. Ata janë sëmurë më shpesh femrat, për arsye se seksi i bukur ka një jetëgjatësi të gjatë jetës, dhe njerëzit thjesht nuk jetojnë deri në problemet dhe ndryshimet në nyje. Megjithatë, në qoftë se jeni të sëmurë dhe kanë ndryshuar nyje, artritit dhe madje edhe diagnoza më të besueshme, mjeku ende duket e vlefshme.


Zakonisht artrit parë ndikon joints gju, nyjet e këmbëve dhe duarve. Me pak fjalë, nyjet, të cilat ne i përdorim më shpesh. Më të ndjeshëm ndaj njerëzve sëmundje hyperactive. Atletët - në rrezikun e parë. Por i ulur në shtrat, artriti gjithashtu mund të fitoni: hypodynamyka është edhe një nga shkaqet e sëmundjes. Në përgjithësi, stërvitje të mirë, por në moderim. Dhe masa e secilit. Për fat të keq, në vitet e fundit, artrit rinj me hapa të mëdhenj, dhe në qoftë se ata ende vuajtur njerëzit kryesisht të moshuar, por tani ka edhe studentë me këtë diagnozë. Shkaqet e osteoarthritis në rininë e tij mund të qarkullimit të gjakut, çrregullime të predispozicion gjenetik, jetesës i sëmurë, e cila çon në trashje. Ndonjëherë, mjekët shkroi në diagnozën "arthrosis, artrit," sidomos nuk është parafytyruar se sëmundja torturuar njeri, përveç trajtim është ende pothuajse e njëjtë. Por ende e kuptojnë më mirë thelbin, si arthrosis nuk mund të shkojnë së bashku me artrit, por me tendonitis - inflamacion të pjezë. Kur joints dhemb për disa ditë pa pushim, për të shkuar te mjeku. Trajtimin e artritit dhe osteoarthritis marrëveshjeve artroloh mjekun.


Nëse një mjek në klinikën atje, ju mund të bëni një takim me një kirurg.
Gjëja e parë që një ekspert duhet të shqyrtojë të pacientit, sepse mjeku i mirë mund ndonjëherë edhe me sy për të përcaktuar se çfarë është - artrit ose arthrosis. Por për të përcaktuar shkallën e sëmundjes vizuale inspektimit nuk obmezhyshsya është - është ndihma e X-ray dhe tomography. Pas përcaktimit të shkallës së sëmundjes duhet të shkojnë në trajtim. Nëse diagnostikuar Arthrosis ose artrit pa sëmundje shoqëruese, i trajtojnë ata si droga jo-steroidal anti-inflamator. Në këtë rast, trajtimi është e nevojshme për të kufizuar joints stërvitje të prekur. Paqe e mendjes për të përbashkët - një aspekt shumë të rëndësishëm të trajtimit. Që monolikuvannya rrallë efektive dhe mrekulli pilula që të kuruar të gjitha sëmundjet, jo shpikur akoma, arthrosis dhe artritit trajtohen tërësisht. Përveç drogës anti-inflamator dhe procedurave të fizioterapisë chondroprotectors nevojshme (droga që të ndihmojë rivendosur kërc). Besohet se artriti mund të trajtohen me masazh, akupunkturë dhe terapive të tjera të lashta.