Gonarthrosis gju arthrosis i gju


Gonarthrosis gju - është sëmundja më e zakonshme që ndikojnë çdo person të pestë në botë, shpesh nga kjo sëmundje prek gratë e moshuara, dhe numri i pacientëve meshkuj në këtë grup moshë është rreth 2 herë më pak. Shpesh pas lëndimeve apo të zgjeruara probleme sportive me gju të përbashkët të ndodhë në njerëz shumë të rinj. Për fat të keq, edhe trajtimi më moderne nuk është në gjendje të përhershme privojnë pacientin e sëmundjes, por zbulimin e hershëm gonarthrosis, me terapi konservative, mund të arrijë faljen qëndrueshme dhe të ndaluar sëmundjen.


Osteoarthritis e gju të përbashkët ose në gju artroze përbashkët - sëmundje degjenerative e kërc që ndodh për shkak të rritjes së ngarkesës në gju të përbashkët, shkaktoi gjenetikisht ndryshime në kërc apo lëndim, duke dëmtuar kërc dhe ligaments.

Sëmundja zhvillohet për shkak të çrregullimit të kërc qelqor ushqim, i cili krijon një "hendek" ndërmjet kokës së femurit dhe të këmbës kockat. Shkatërrimi gradual i kërc rezultuar në ngushtimin e hapësirës së përbashkët, kockave fillojnë të "ushtrojë presion" mbi njëri-tjetrin, duke rritur më tej stresin në nyje dhimbshme dhe duke shkaktuar dhimbje pacientit dhe kufizimin e lëvizjes në të përbashkët. Gju artroze përbashkët Nëse nuk trajtohet, kërc mund të zhduken plotësisht, dhe indeve të eshtrave - deformuara, ata formuan osteophytes (spikes kockave në skajet e nyjeve), të cilat kufizojnë lëvizjen në të përbashkët dhe të shkaktojnë dhimbje të forta. Pas kësaj, një këmbë mund të bëhet krejtësisht i palëvizshëm, si në këtë fazë sëmundja ndodh në inflamacion të përbashkët pa mikrobe në lëngun me gojë ndërton, me pranimin e mundshëm të infeksionit sekondar dhe komplikime në zhvillim.

Shkaqet gonarthrosis


Gonarthrosis - një sëmundje kronike që është e ndarë konvencionalisht në dy lloje:
1. primar - është rezultat i çrregullimeve metabolike në inde të përbashkët, ky lloj është tipike për njerëzit e moshuar që vuajnë nga obeziteti dhe sëmundjet kronike të organeve të brendshme. Në këtë rast, shkaku i ndryshimeve degjenerative është gradual "konsum" i kërc konsumuarit, si rezultat i rritjes së presionit mbi nyjeve gju me peshë të tepërt dhe mungesa e furnizimit me gjak.

Në rrezik janë:
 • personat mbi 40 vjet;

 • njerëzit që vuajnë nga pesha e tepërt dhe mungesa e aktivitetit fizik;

 • personi për shkak të karakteristika profesionale ose të tjera që shpenzojnë orë të gjata duke qëndruar në këmbët e tyre,

 • pacientët me çrregullimeve metabolike, të tilla si diabeti;

 • në shkelje të qarkullimit venoz në gjymtyrët më të ulët;

 • gratë në menopauzë për shkak të çrregullimeve hormonale dhe kështu me radhë.

 • 2. mesme gju artroze përbashkët zhvillon pas lëndimeve ose sëmundjes pas gju të përbashkët. Kjo sëmundje mund të ndodhë në atletët marrë në mënyrë të përsëritur gju microtrauma shumë apo për të rritur ngarkesën në të ulët trajnim gjymtyrë. Gjithashtu, gju mesëm artroze përbashkët prek njerëzit që vuajnë nga artriti dhe sëmundje të tjera inflamatore.

  Simptomat  Simptomat Gonarthrosis varet nga shkalla e dëmtimit të kërc qelqor:
  1 shkallë - faza fillestare e sëmundjes mund të zgjasë për muaj apo edhe vite, pacienti ndjen xhoko dhimbje periodikisht në këmbë që shfaqen pas një shëtitje të gjatë, drejtimi i papritur i gju të përbashkët, ose në qoftë se ka një nevojë për të shpejt të marrë nga një pozicion ulur dhe kështu me radhë. Pastaj bashkohet ngurtësi në mëngjes, prirje këmbë me vështirësi, nuk ka kufizim të lëvizjes në gju gjatë këmbën e ditës sëmurë "mosmarrëveshje" dhe parehati zhduken. Në këtë fazë, kërc gradualisht bëhet më e hollë, por vazhdojnë të funksionojnë, kockat nuk janë të deformuara dhe jashtë përbashkët nuk është ndryshuar. Trajtim më efektive të fillojë në këtë fazë, kur ka ndryshime strukturore në kërc dhe duke përdorur metodat konservative mund të arrihet rigjenerimin e saj.

  2 shkallë - vendosur fazë, e karakterizuar nga rritje dhimbje, ata shfaqen edhe pas ngarkesës minimale në këmbën e lënduar, ose menjëherë pas saj. Gjatë dhimbje tjetër zhduket, por kur ecin ose ngjitje ashpërsia mund të shqetësojnë me forcë të pacientit. Ka një zë të veçantë - të ashpër, kërcitja me zë të lartë nën kthesë gju hipur lart ose shpjegoj, kufizime në rritje në lëvizjet, vetëm mund të bëj deri në 90 gradë ose më pak, ndryshimet pacientit ecje, ai instinktivisht përpiqet për të mbajtur lart, transferimin rezistencën ndaj një gjymtyrë të shëndetshme. Osteoarthritis Shkalla 2 lehtësisht identifikuar vizualisht - rritje gju në madhësi, deformuar, ndoshta, skuqje dhe ënjtje të indeve.

  3. Shkalla - vështirë - dhimbje intensifikuar, të bëhet i përhershëm, madje torturuar pacientin vetëm. Rritje intensitetin e dhimbjes, tani ata nuk i japin shtratin e pacientit, duke ecur bëhet një torturë e vërtetë, kufizimi i lëvizjes arrin një maksimum, është pothuajse e pamundur të bëj apo të shpjegoj këmbën. Në këtë fazë lëviz pacienti duke përdorur canes, paterica apo edhe të humbin aftësinë e tyre për të ecur në mënyrë të pavarur. Nyje deformimit të dukshme me sy të lirë, të përbashkët në masë të madhe zgjeruar, i ngjan një top.

  Diagnostics


  Sëmundja është diagnostikuar bazuar në koritë, kritikat e pacientit dhe të dëmtuar praninë e përbashkët të ndryshimeve karakteristike në X-ray e përbashkët.

  Parimet e trajtimit të gonarthrosis


  Gonarthrosis Trajtimi duhet të jetë komplekse, është e nevojshme jo vetëm për të ulur dhimbjen dhe lehtësimin inflamacion në të përbashkët, por edhe për të rikthyer lëvizshmërinë humbur duke përmirësuar ushqimin e kërc, duke rritur rrjedhjen e gjakut, duke reduktuar presionin mbi nyjeve të dëmtuara gju dhe për të forcuar muskujt.
  Trajtim terapeutik standart prej gonarthrosis është Perdorimi i:

 • nonsteroidal droga anti-inflamator - NSAIDs - DIKLOFENAK, piroksikam, indometacin, ketoprofen, dhe të tjerët - ata të ju lejojnë të shpejt të hequr dhimbjen dhe inflamacion, por nuk ndikojnë shkakun e sëmundjes;

 • chondroprotectors - glucosamine, hondroyitynsulfativ - barnat esenciale në fazat e hershme të sëmundjes, ato ndikojnë shkakun e sëmundjes. Këto substanca ushqyer dhe rigjenerimin kërc dëmtuar, duke e bërë të mundur për të rivendosur dëmin;

 • injeksione intraarticular - do të thotë për ndihmë emergjente, shpesh në hormonet përbashkëta injektuar kortikosteroide, duke siguruar analgjezik të shpejtë dhe efekt anti-inflamator. Gjithashtu acid Hyaluronic injektuar drogë që zëvendësojnë lehtësimin fluide intra rrëshqitje kërc kockave;

 • Mjetet e jashtme - krem ​​të ndryshme, ointments dhe fasha - janë trajtim simptomatik, duke lejuar të lehtësuar gjendjen e pacientit;

 • Trajtimet tjera: fizioterapi, chiropractic - në fazat e hershme të sëmundjes mund të bëjë një efekt të rëndësishëm terapeutik, rivendosjen e mobilitetit të përbashkët, përmirësimit të të ushqyerit dhe të qarkullimit të gjakut;

 • gjimnastikë - një element i kërkuar i trajtimit të sëmundjes, ajo duhet të jetë në çdo fazë të sëmundjes, qëllimi i tij kryesor - për të "zhvilluar" gju të përbashkët, rivendosjen e lëvizshmërisë humbur, për të forcuar muskujt, stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe furnizimit. Çdo pacient është një seanca individuale e programit, duke marrë parasysh gjendjen dhe shkallën e saj gonarthrosis, por edhe me 3 faza të sëmundjes, në gjendje të rëndë, pasi eliminohen inflamacion, pacienti duhet të fillojë të punojë, rritur gradualisht ngarkesën. Me thirrje parakohshme te mjeku, kur nuk kishte shëmtuar kockave, dhimbje të vazhdueshme të detyruar pacientin për të këmbimit këmbën e tij, duke përforcuar pozitën - muskujt sëmurë gjymtyrë gradualisht atrofi, furnizimi me gjak dhe të ushqyerit e indeve përkeqësohet, dhe shkalla e kufizimit të rritjes së lëvizjes. Ushtrime terapeutike - një nga metodat më efektive terapeutike, kjo është absolutisht nuk financiarisht të kushtueshme, nuk kërkon mjete ose pajisje të veçanta, por për përmirësimin e pacientit duhet stërvitje të rregullt dhe të duhur.

 • Kirurgji


  Në rastet e rënda, në rast të dështimit të terapisë, pacientët me gju artroze përbashkët ofrojnë kirurgji të vogël: zëvendësim menisk, kirurgji plastike për të zëvendësuar lidhjen ose heqjen e transplantimit dëmtuar kërc ose kirurgji për të zëvendësuar endoprosthesis deformuar përbashkët. Vëllimi i kirurgjisë varet nga shkalla e deformimit të indeve të eshtrave, por operacionet moderne të lejojë pothuajse plotësisht të rivendosur lëvizshmërinë e humbur dhe për të përmirësuar në mënyrë të konsiderueshme nivelin e jetës. Indikacionet dhe Kundërindikimet për kirurgji përcaktohet individualisht.

  Gonarthrosis - një sëmundje kronike që mund të ndryshojë tërësisht jetën e pacientit, duke e kthyer një të shëndetshme, të plotë të personit të energjisë në një invalid të pafuqishëm, në gjendje për të lëvizur në mënyrë të pavarur. Për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të sëmundjes dhe kanë nevojë për të parë një mjek dhe të fillojnë trajtimin në shenjat e para të sëmundjes. Diagnoza e hershme dhe trajtimi në kohë i gonarthrosis në 90% të garancisë ruajtjen e funksionit të përbashkët gju.