Luftimi i deformuar Arthrosis


Hedh lëng dhe veshin të gjitha nyjeve ekspozuar dhe kërc njeriu, këta anomalitë shkaktojnë deformimeve artrit, e cila çon në ndryshime dhe deformime kockave. Osteoarthritis ekspozuar ndaj pothuajse të gjitha njerëzit, veçanërisht ata që janë mbi 40 vjeç në këtë periudhë moshe, ndryshime të rëndësishme të kërc, ajo bëhet më e hollë dhe të lahet.

Deformuar joints osteoarthritis janë nënshtruar të gjitha të drejtat, por më të zakonshme janë konsideruar për të kyçin e këmbës, gju, hip dhe artritit jambik. Habitshëm është fakti se më shumë të rinj mund të bien Arthrosis sëmurë, dhe në grua më të pjekur të sëmurë. Shkaqet e osteoarthritis janë më të ndryshme, zakonisht ajo mund të jetë formuar nga vasoconstriction, hipotermi, trauma dhe ndikimeve të tjera, këto veprime provokojnë humbjen e elasticitetit të kërc që të çon në çarje.


Siç është shpallur deformimeve Arthrosis


Që nga shkaqet e osteoarthritis deformimeve shumë simptome mund të jenë të ndryshme dhe duket krejt ndryshe. Faktorët kryesorë të sëmundjes janë traumat, hipotermi, mosha dhe të ndryshojë mënyrë jetese të sëmurë, kjo mund t'i atribuohet të ushqyerit e dobët. Kur deformuar Arthrosis ndryshimet patologjike të ekspozuar kryesisht kërc kyçeve, ata kanë të çara, erozionit dhe ulcerat. Për shkak të tillë ndikon kërc hedh lëng, dhe kjo çon në dhimbje të forta me çdo lëvizje, sepse pothuajse të kockave fërkim kundër njëri-tjetrit.

Zhvillon gradualisht deformuar artritit dhe ka tre gradë. Në fazën e parë të sëmundjes ngushton hapjen e përbashkët, dhe indeve të eshtrave rritet rreth edges. Këto ndryshime ndikojnë në vetitë e lëngjeve që ushqen kërc, menisci dhe lubricates nyje. Stresi i tepruar në nyje kryesore për inflamacion dhe shkakton dhimbje, por trajtimi i hershëm mund të rivendosur funksionimin normal dhe të kthehet nyje aftësinë e plotë motor.
Në nivelin e dytë janë proceset më të vështira në vend të formimit të dëmtuara kërc të osteophytes. Gjatë kësaj periudhe, deformimeve artrit përparon, ka inflamacion kronik dhe manifestime të rënda të dhimbshme e sëmundjes nëse nuk i japin rëndësinë e duhur, ai zhvillon në një arsim patologjike dhe në fazën e tretë. Në këtë mënyrë ka rritje plot hala, eshtra deformuara, joints shkurtuar lidhje, ka atrofi të muskujve dhe indeve. Kërc plotësisht humbin rezistencën e tyre dhe të bëhen të lirshme, dhe me ulcerat forta stresi mund të duket, dhe pastaj i përbashkët është shkatërruar plotësisht. Për shkak të kësaj thyer aftësisë motorike gjymtyrë.

Në mënyrë tipike, deformuar pacientët Arthrosis që kanë simptomat dhimbje, por secili mund të ndodhë kur rrethanat e ndryshme. Disa kanë dhimbje me ecje të zgjatur, shkallët ngjitje, tjetri mund të fillojë në mëngjes me dhimbje që parandalojnë dhe nuk lëvizin personi. Në fillim të deformimeve dhimbje osteoarthritis duket i dobët, por në fund ata janë të përforcohet dhe të bëhen të rregullt. Simptoma të tilla pikë në komplikacione të rënda dhe duhet të fillojnë trajtimin Sa më shpejt aq më mirë.

Si për të filluar trajtimin


Pas shqyrtimit shenjat e mundshme të deformimeve Arthrosis nevojë të shpejtë të fillojë trajtimi, simptomat në arsimin fillor deformimeve sëmundje të përbashkët mund të trajtohen mjete popullore. Metodat e aplikimit të njohur në zonën e lënduar, ndërsa deformimeve gjethet Arthrosis e rodhe, lakër, herbs nënës dhe machihi, pako të ndryshme të rrepkë, rrikë. Njerëz megjithatë, trajtimi dhe parandalimi i mjeteve juridike popullore ndaluara që vuajnë nga venat me variçe dhe sëmundje vaskulare në këmbë.


Trajtimi përfshin ilaçe deformimeve metodat arthrosis, trajtim terapeutik dhe kirurgji. Në thelb, në qoftë se sëmundja ende mund të shërohet, atëherë emërojë një trajtim të përbashkët - medikamente dhe fizioterapi, si në qoftë se kërc është shkatërruar plotësisht dhe shkelur lëvizjen e njeriut, ne kemi drejtuar për ndihmë operativ. Në fazën fillestare deformimeve Arthrosis në parim nuk e komplikuar trajtim.
Për të hequr proceset inflamatore janë caktuar medikamente specifike pacientit. Pas, të përshkruara ilaçe me pronat vitaminë, të tilla si hondoprotektorы dhe artrofoonы proteinat që përmbajnë dhe për të forcuar sistemin imunitar, duke ndihmuar për të rivendosur kërc dhe përmirësimin e gjendjes së përbashkët. Sa për painkillers, atëherë vidyazykatysya më mirë nga pritje sistematik . Ata mbyt dhimbjen, por procesi trajtimi nuk po ndodh, por deri në pikën ku trajtimi konservativ është e pafuqishme, nuk është vetëm një mënyrë për të kryer operacionin.

Fizioterapia ofron një shumëllojshmëri të trajtimeve që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe metabolizmit në nyje. Në fazën e hershme të deformimeve Arthrosis mund të trajtohen me terapi me lazer. Në fazat më të avancuara electrophoresis përdoret kur disa grupe të muskujve atrofizuar. Mund të caktojë edhe bllokadën, janë vënë në kockë, në mënyrë që të reduktojë presionin vnutrykostnoe. Në qendrat moderne mjekësore filluan të përdorin shushunjat në trajtimin e kërc deformimeve sëmundjes.

Shkatërrua plotësisht kërc trajtohet me kirurgji. Dëmtuar dhe të përbashkët shkatërruan është zëvendësuar me protezë artificiale. Në këtë rast, një person mund të rimarrë plotësisht aftësi motorike, por ky operacion mund të mos jetë në dispozicion për të gjithë. Jo të gjitha spitalet e përdorin atë, kështu që është e mirë për të parandaluar acarimit të tilla për të kuruar sëmundje në një mënyrë konservatore.
Si për të trajtuar Arthrosis deformimeve ende? Një trajtim i shkëlqyer dhe parandalimi konsiderohet Performanca e përditshme të ushtrimeve terapeutike , të cilat ndihmojnë për të forcuar muskujt, përmirësimin e qarkullimit dhe vetëm kanë pronat shëndetësore për të gjithë trupin. Njerëzit me dietë mbipeshë dhe jo vetëm ata, të ndihmojë që përfshin ushqim vetëm të shëndetshme dhe krejtësisht refuzon përdorimin e produkteve të rrezikshme.


Kini kujdes që të ngrënë


Është shumë e rëndësishme kur deformimeve arthrosis monitoruar dietën e tyre, për të përjashtuar produktet që del me të larë kalcium nga trupi - kripë, kafe, sodas, dhe duhet të harrojmë për marrjen nikotinë dhe alkool produkte. Kjo dietë do të ndihmojë në rivendosjen e sistemit imunitar, përmirëson gjendjen e përgjithshme të njerëzve. Është e rëndësishme të mos për të thyer dietë, pasi kjo është edhe pjesë e trajtimit.
Në ushqimin e sigurt për të përfshirë ushqimet që përmbajnë proteina, kalcium, hekur, vitaminë A, B, C dhe D. Kjo kryesisht qumështit, produktet e mishit, të djathë, fasule, peshk, banane, patate, vaj gjalpë vezë, është e rëndësishme për të marrë perime dhe fruta. Nëse dietë është ndjenja e vazhdueshme e urisë, nevojë për të ngrënë porcione të vogla, ngadalë, në mes të ngrënies është më e mirë për të ngrënë fruta.