Trajtimi i osteoarthritis e nyjeve


Metodat e trajtimit të osteoarthritis kryesisht për shkak të specifikave të sëmundjes. Sepse sëmundja është e lidhur me një shkatërrim gradual por të qëndrueshëm të kërc që merr pjesë në shtresën e përbashkët.
Si procesi shkatërrues i përbashkët humbet lëvizshmërinë, të fortë që shoqëron ndjenjë të pakëndshme pacientit, dhe në disa raste pacienti dëgjon një gju veçantë përtyp.
Aktualisht, rreth pesëmbëdhjetë për qind e të gjithë njerëzve në botë vuajnë nga çrregullime të ngjashme me një farë mase. Për më tepër, shpesh manifestimi i parë i sëmundjes pacienti fillon të ndjehen tridhjetë vjet.


Një gra të veçanta të rrezikut të marrë si ata brohorasin këtë sëmundje dy herë më shpesh si burrat. Rreth gjashtëdhjetë vjet pothuajse të gjithë përballet me të njëjtin problem.

Shkaqet e osteoarthritis e nyjeve


Shkaqet e osteoarthritis janë të shumta. Shpesh këto procese destruktive në lidhje me microtrauma, të shkatërruar nyjeve gjatë gjithë jetës. Proceset e tilla fillimisht nuk i kushtojnë shumë vëmendje, por përfundimisht të çojë në ndryshime të lidhura me moshën pakthyeshëm të kërc. Edhe pse ndonjëherë një kategori të rrezikut dhe mund të merrni mjaft njerëz të rinj puna e të cilëve përfshin ushtrimin rënda fizike.

Një tjetër shkak i kësaj sëmundjeje mund të jetë trauma apo predispozicion gjenetik. Nga rruga mbipeshë, duke shkaktuar shumë stres në zonën e nyjeve disa në këmbë, mund të çojë në pasoja të ngjashme.
Ndonjëherë shkaku i osteoarthritis mund edhe të jetë e sheshtë. Për shkak se kjo veti ndërrime qendra e gravitetit të strukturës së njeriut dhe në këtë mënyrë të ndikojë negativisht në performancën e joints. Gjithashtu një faktor kryesor në zhvillimin e kësaj patologjie është shpesh një metabolike apo sistem i qarkullimit të gjakut.

Simptomet e osteoarthritis e gju të përbashkët janë shumë të ndryshme, të detajuar të shkruara rreth tyre këtu.

Trajtimi i osteoarthritis


Aktualisht, ka dy mënyra themelore për të trajtuar këtë sëmundje:
 • terapi konservative;

 • kirurgji.

 • Terapi konservative është projektuar për të reduktuar efektet negative të sëmundjes. Qëllimi i tij kryesor është për lehtësimin e dhimbjeve dhe të kthehen pacientit në jetën normale. Nga ana tjetër, pacienti duhet menjëherë të akorduar për këtë trajtim Arthrosis përfshin të gjatë dhe kohë-konsumojnë. Prandaj, efektiviteti terapeutik i kursit do të varet në masë të madhe nga vullneti për të fituar dhe dëshirën për të rimarrë të gjitha shpenzimet e pacientit.

  Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se para skemën e zhvillimit të masave përmirësuese dhe zgjedhjen e barnave është e nevojshme për të përcaktuar shkallën e dëmtimit të përbashkët, shkaqet e këtyre ndryshimeve dhe lokalizimin bazë të zonës së prekur. Pra, para se të fillojë procedura terapeutike nevojshme për të kryer një seri e provimeve gjithëpërfshirëse dhe masave diagnostikuese.
  Fazat kryesore trajtimin konservativ të osteoarthritis
  Ne trajtimin e osteoartritit identifikon disa hapa themelore;
 • lehtësim të dhimbjes;

 • terapi anti-inflamator;

 • dhe rivendosjen e kërc.

 • Masat e para mjekësore duhet të arrestojë dhimbjen që e shoqëron çdo lëvizje e pacientit. Për këtë qëllim, i emëruar anestezion efektive në varësi të moshës dhe gjendjes së përgjithshme të pacientit. Nga rruga, para rivendosjes së përbashkët të dëmtuara, ky organ duhet të jetë e mundur për të shkarkoj, sepse përndryshe të gjitha procedurat nuk do të ketë efektin e dëshiruar. Ne duhet të luftojmë me mbipeshë, stresi duke rozvantazhatsya në joints.
  Nëse artrit është i shoqëruar me inflamacion në të përbashkët dëmtuar ose në afërsi, pacienti është caktuar një kurs të barnave anti-inflamator.

  Detyra kryesore e të gjithë rrjedhën e trajtimit është për të rivendosur kërc shkatërruar, sepse pa një procedurë e tillë krejtësisht të shpëtoj e problemit është pothuajse e pamundur. Për këtë qëllim një grup të veçantë të drogës, të quajtur chondroprotectors. Edhe në qoftë se shërim të plotë është e pamundur të përbashkët ky lloj trajtimi mund të ngadalësojë në mënyrë të konsiderueshme fatkeqësive të sëmundjes.
  Përveç droga ne trajtimin e osteoartritit detyrimisht zbatohen procedura të ndryshme fizioterapi, të tilla si akupunkturë, terapi magnet ose elektroforeza. Masazhet Excellent provuar, banja me radonit dhe kurative baltë përfundon. Megjithatë, jo të gjitha procedurat mund të kryhen gjatë acarimit. Gjithashtu e rëndësishme në trajtimin e kësaj patologjie luan një ushtrim terapeutik. Një mjek me përvojë duhet të ofrojë pacientit një program të përshtatshëm ushtrim.

  Përbashkët proteze


  Në raste të rënda, dështimi i plotë i terapisë konzervative mund të përdorin kirurgji dhe madje edhe proteza përbashkët të dëmtuara. Por ky lloj trajtimi kërkon personel të kualifikuar mjekësor, dhe nuk ka gjithmonë të garantojë një rezultat pozitiv, kështu që përdoret rrallë.
  Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkët më shumë duhet të jetë qasje gjithëpërfshirëse dhe individuale.

  Parandalimi arthrosis


  Osteoarthritis është një sëmundje shumë serioze që kërkon specialist të menjëhershme ndërhyrje dhe qasje të integruar ndaj trajtimit. Por të jenë të vetëdijshëm se mjeku edhe shumë të aftë nuk mund gjithmonë të garantojë lirinë e plotë nga sëmundja. Prandaj, koha më e mirë për t'u angazhuar në parandalimin e sëmundjes, se sa që të përpiqen për të rivendosur organin e prekur.

  Për të parandaluar këtë sëmundje duhet të i kushtoj vëmendje të ushqyerit, normalizimin e proceseve metabolike, si dhe aktivitet të rregullt fizik të moderuar. Heqin qafe e zakone të këqija, më shumë janë në jashtë dhe për të blerë këpucë të rehatshme në një këmbë të ulët të qëndrueshme.
  Parandalimi i shkëlqyer i osteoarthritis janë të notit apo gjimnastikës nënujore. Prandaj, në qoftë se deti mjaft larg nga ju, dhe çdo vit shkojnë në vendpushimin nuk punon, është e nevojshme të regjistrohen në pishinë afërt sot.

  Nga rruga, në qoftë se puna juaj përfshin zgjatur ulur në një monitor kompjuteri, gjej kohë për të ngrohtë-ups. Edhe një ndryshim afat-shkurtër në pozitë do të ndihmojë në lehtësimin e tendosje të panevojshme në nyje dhe shpinë, dhe në këtë mënyrë të përmirësojë shëndetin tuaj dhe eliminon problemet tipike në të ardhmen.
  Vëmendje të vazhdueshme vetes dhe të lejojë trupi juaj ka nevojë në qoftë se ju nuk mbroni veten nga zhvillimit të artritit plotësisht, atëherë të paktën të minimizuar zhvillimin yyazytsirnist. Veçanërisht e rëndësishme për të monitoruar praninë e simptomave të ankthit ato popullatat që për shkak të tipareve të veçanta bien në grupin e rrezikut.

  Pas gjithë vëmendjen për veten e tij dhe të provimeve të rregullta parandaluese nga ana e një mjeku të aftë për të garantuar veprimtarinë e plotë motorike e nyjeve tuaja në moshën e vjetër.