Sindromi Atsetonemichnyy në një fëmijë të vogël


Atsetonemichnyy sindromi në fëmijë (AU), ose atsetonemichnoho vjella sindromi - një koleksion i simptomeve që janë shkaktuar nga një rritje në aceton gjakut, acid acetoacetic dhe produkte të tjera të dekompozimit të acideve yndyrore. Kjo është një sëmundje kryesisht e fëmijërisë, e cila manifestohet me periudhave të shkurtra të përsëritura të vjella, të alternuara me periudha të plotë mirëqenien.
Kjo ndodh në 4-6% e fëmijëve të moshës nga 1 ne 13 vjet. Shkaku kryesor i AU - faktorët trashëgues, bazuar në shkeljen e metabolizmit purine, thjesht, sulmet e prekur nga cerma. Shkaktuar faktor mund të jetë çrregullime të vështira, toksike dhe ushqyese - agjërimin apo futje të tepërt të yndyrës dhe proteinave. Foto klinike është e dominuar nga të vjella të përsëritura ose të pakontrollueshme, brenda 1-5 ditëve (ose përpjekje për të ujit për të ushqyer një fëmijë të vogël provokon të vjella). Flisni për atsetonemichnyy sindromi në një fëmijë të vogël.Ankthi dhe eksitim në krizë ndryshimin përgjumje, dobësi, sleepiness. Nuk janë dobësuar zemrën Dashuri, takikardi, aritmia, cramping dhimbje barkut, vjellje, vonuar stol, duke ngritur temperaturën në 375-385 gradë. Por më e habitshme simptomë - prania e urinës, të vjellat dhe fryma erë e aceton.
Ushqimi për një fëmijë të vogël është i një rëndësie të madhe në arritjen e rezultateve. Ushqimi dhe të pjesshëm të shpeshta. Pas krizës janë të rekomanduara bollgur, hikërror, qull misri dhe patate pure, të ziera në ujë; biskota vafer, mollë e pjekur e ëmbël, një vezë në ditë.


Recommended uji gazuar alkaline. Ushqimi shtrihet përmes kos, supave perime, mish ligët (viçi, derri, lepuri). Është e nevojshme për të kufizuar harengë konservuar, gaforre shkopinj, makarona, biskota, ëmbëlsira, lulelakër, rrepkë, fasule, salcë kosi, krem ​​djathi, banane, mandarina. Përjashtojë atsetonemycheskom sindromi në supave dhe borscht në supë mishi, mish viçi, mish i ri brendshmeve pulave (mëlçisë, veshkave, trurit), pirja e duhanit, turshi. Ndaluar për një perime të vogël fëmijë, të pasura me kripëra të acidit oxalic, e cila kontribuon në zhvillimin e përdhes (lëpjetë, spinaq, raven).

Është më mirë që të përmbahet nga muffins, krem ​​dhe produktet e prodhuara si pastë pudre, çokollatë, portokalli, kafe e zezë. Përveç trajtimit mjekësor përshkruar nga mjeku juaj, për të ndaluar vjella dhe mjete përdoren popullore. 1 tbsp Melissa bimeve medicinale pour 1 tbsp. e ujë të vluar. Insistojnë 1 orë., Përfundoi, ikjen.

Merrni 1 tbsp 5-6 herë në ditë. Ose 1 tbsp karamele mente barishte pour 1 tbsp. ujë, 2 orë, tendosje të valë. Merrni 1 tbsp 3-4 herë në ditë. Mix 1 lugë gjelle Gjethet e ca balsam, oe limon, trumzë dhe bimëve Nepeta, pour 2 tbsp. ujë të vluar, të mbajë një dush me ujë të vluar në një enë të mbyllur për 15 minuta, cool. Pi për një ditë në pjesë të barabarta, ajo është një limon. Ofron ndihmë dhe mbledhjen e lule kamomil (4 pjesë), balsam limon barishte dhe karamele mente (3 pjesë). 1 tbsp Mbledhja pour 1 tbsp. ujë, 1 orë valë. Pi 1 / 3-1 / 2 filxhan 3 herë në ditë. Përzier efektive dhe të vjella çaj ëmbël e gjelbër. Ju mund të fshij integruar rrënjë xhenxhefil të freskët dhe ngadalë shtuar në gjellë. Ajo gjithashtu duhet të ekspozimit të mjaftueshme për të ajrit të freskët, stërvitje dozë.