Meningjit bakterial në një fëmijë të vogël


Foto klinike e meningjitit bakterial është përcaktuar etiologjinë dhe mosha e pacientit. Le të flasim në artikullin mbi meningjiti bakterial në një fëmijë të vogël.
Meningjit meningococcal
Sëmundja ndodh kryesisht në fëmijët nga 3 muaj në 3 vjet. Me fëmijën e tij të vogël në rast të papritur temperaturës rritet trupit, nuk është përsëritur vjella, një ekzaminim objektiv i shpallur sindromi meningeal; shpesh nënshkruan meninhokokemiyi. Çrregullime të vetëdijes, konfiskimet, simptomat fokale janë zakonisht mungon. Në ekspozitës rritur përqendrimin e proteinave CSF (06-40 g / l) dhe shënuar pleocytosis neutrophilic. Gjendja akute, dhe emërimi me kohë të trajtimit në pacientët përjetuar regres relativisht të shpejtë të karakteristikat kryesore; Riorganizimi CSF zhvillohet në 8-12-ditore.Meningjiti bakterial hepatitin
Sëmundja është më e zakonshme në foshnjat. Në mungesë të procesit fokus primar zakonisht fillon me një rritje graduale Subacute toksicitetit ashpërsi. Meningjit pneumonisë mund të paraprijë (ose ndodhin në të njëjtën kohë me të) pneumoni akute, bronkit. Në praninë e burimit primar i infeksionit fillimit akute, të shpejtë.

Fotografia klinike e një mbizotërim fëmija shënuar fenomene Meningoencefaliti, karakterizohet vetëdija, pamja gjykata, ju mund të përjetojnë simptoma lokale të dëmtuar për shkak të lezioneve të nervore oculomotor dhe çrregullime motorike. Sindromi Meningeal shprehur moderuar dhe jo të plotë. Karakteristike tonet mbytur të zemrës, duke rritur madhësinë e mëlçisë, shpretkë më pak. Në CSF proteina zbuloi një rritje të konsiderueshme (deri në 09-80 g / l), shpesh e kombinuar me pleotsitozom ngritur moderuar (600-1.300 qeliza / mm3). Gjendja e një zgjatura, undulating me rotacion periudhat e përmirësimit dhe të përkeqësimit. Rehabilitimi i CSF është në 14--30 ditë vjetorit të fillimit.


Meningjit bakterial i shkaktuar nga H. influenzae tipi b (Hib-meningjiti)
Sëmundja shfaqet në fëmijë gjatë 15 viteve të para të jetës, shpesh dobësuar nga sëmundjet shoqëruese (rakit, kequshqyerja), dhe shpesh fillon në sfondin e otitis purulent, bronkit, pneumoni të rëndë, osteomielit. Në pacientët me rritjen e temperaturës së trupit në 38-39 ° C, e cila së shpejti bëhet subfebrile të zhvilluar sëmundje të rënda në mëngjes herët dhe lezione fokale e SNQ përfshijnë III, IV, VII palë e nerva kafkës. Në CSF janë pleocytosis moderuar dhe rritur përqendrim protein te 03-15 g / l. CSF rehabilitimit është 10-20 ditë-të (ndonjëherë 30-60 ditë-të). Simptomat Meningeal janë të ndryshueshme.


Meningjiti bakterial streptokoksike
Meningjiti ndodh etiologji kryesisht streptokoksike në një fëmijë të vogël 3 muajt e parë të jetës. Më fillimin gradual sëmundje, të paktën - me një rritje të shpejtë të temperaturës për 39-40 ° C. Ditën tjetër temperatura mbetet vazhdimisht e lartë, apo është relapsing. Foto klinike është e dominuar nga simptomat që i ngjajnë sepsë: Ngjyra e zbehtë e lëkurës, tonet e pazëshëm të zemrës, mëlçisë zgjeruar dhe mërzi, lezione prania septykopyemycheskyh. Sindromi Meningeal në pacientët me e theksuar moderuar. Në CSF gjetur një rritje të konsiderueshme në proteina pleotsitoz nuk tejkalon 1500-2000 qeliza / mm3. Gjatë procesit të zgjatur, tendenca e rëndë për të bllokuar rrugët pijeve dhe formimin abscesit.


Meningjiti është zakonisht të referuara etiologji ndodhin kundër sfondit të toksicitetit dhe pyosepticemia. Ato karakterizohen nga zhvillimi i konfiskimet, ngathtësi muskujve. Në CSF përcaktuar përmbajtje proteine ​​të lartë (6-30 g / l). Disa fëmijë, veçanërisht në sapolindur ndodh lykvornaya hipotension të rëndë.

Meningjiti tuberkuloz. Sëmundja ndodh kryesisht në fëmijët me një kontakt të familjes me tuberkulozin. Ndër të gjitha format e meningjitit TB tek fëmijët është 03%. Në mungesë të trajtimit në kohë adekuate për vdekshmërinë tuberkuloz meningjitit arrin 100%. Procesi zhvillohet gradualisht. Periudha Prodromal zgjat 3 në 7 ditë. Ajo karakterizohet nga dhimbje koke të paqëndrueshme, letargji, apati, një rënie të mprehtë në oreksit, përgjumje gjatë ditës, e cila është ndërprerë me shqetësim, ethe të ulët-grade. Pastaj të bashkohen vjella nuk ka lidhje me hahet dhe tendenca për të vonuar stol. Shpesh ka bradycardia.


Periudha stimulim CNS zgjat nga 8 th deri 15 dite-të. Gjatë kësaj periudhe, dhimbje koke dhe të vjella "burim" të bëhet i përhershëm. Dhimbja është e lokalizuar kryesisht në zonën e ballit dhe qafës. Ulur oreksin dhe anoreksi vjen e shoqëruar nga një humbje peshe të mprehtë. Temperatura e trupit rritet në 38-39 ° C, dhe ka simptoma karakteristike të meningjitit (shih. Pidrozd. 6.8). Për shkak të stimulimit të sistemit nervor shfaqet fotofobi, i prekshëm dhe ndjeshmëri auditory. Në reflekset e barkut zakonisht zhduken gilcë mund të zvogëlohet ose rritet. Takikardi Karakteristike, rrit presionin e gjakut, djersitje, dermographism kuqe, spote veshje e nuses. Në procesin e përfshirë nerva kafkës (hlazodvyhatelnыy, prizë, fytyrës). Rezultati është lënia jashtë e qepallave, zbutjen folds nasolabial, strabismus, anyzokaryya. Ekspozita fundus nipples ndënjur me makinë ose optike pezmatim nervi dhe TB Tuberkulet në choroid.


Deri në fund të kësaj periudhe nga shenjat pacienti tregojnë të konfuzionit. Ai është ngadalësuar ndjeshëm poshtë, të shtrirë në anën tuaj me gjunjë në stomak forcuar dhe hedhin përsëri kokën e tij. Terminali i zhvilluar gjatë 15-të deri 24-të ditës së fillimit. Ajo karakterizohet nga simptoma meninho-encefalit, konfiskimeve, formimit spastik parezë e gjymtyrëve dhe paralizë. Pacientët janë të pa ndjenja.