Pushime të sigurt në vend me një fëmijë të vogël


Në ditët e ngrohta të verës do të kalojnë më shumë kohë jashtë. Të ndjehen hapësira e ftohtë të pyjeve dhe lumenjve, thith aromas e kullosa livadh dhe lule, jo sknity në një metropol të zhurmshme. Jo të gjithë kanë mundësi dhe dëshirë heq dorë nga të mirat e qytetërimit dhe për disa kohë për të zgjidhur në kamp. Atëherë zgjidhja e drejtë është larguar nga vendi.
Ne rekrutuar nga e njëjta bandë e stuff vaj nga insektet dhe shkon në një mënyrë për pushime ekzotike, por edhe në pjesën tjetër, e cila është e dobishme jo vetëm për të rriturit, por edhe fëmijët. Vetëm me largimin e fëmijëve në natyrë, situata është shumë më e komplikuar. Për të siguruar një pushim të sigurt në vend me një fëmijë të vogël duhet të jenë të përgatitur siç duhet dhe të marrin gjithçka që ju nevojitet për raste të ndryshme.Shumë nëna pyesin: në çfarë moshe një fëmijë mund të eksportohen në natyrë. Mjekët nuk e vënë kufizime të moshës, ju mund ta bëni këtë pas 1 muaji. Është e rëndësishme që fëmija ishte i shëndetshëm, vendi ishte comforts, dhe ishte e shpejtë për të siguruar kujdes të kualifikuar.
Qendrimi në vend për të vendosur nevojat e një fëmijë të vogël duhet të përfshijnë të dy të lehta dhe rroba të ngrohta, disa palë këpucë, duke përfshirë çizme huyazytsi. Ata janë këmbët më të mirë do të shpëtojë fëmijën nga myk dhe kafshëve të ndryshme pyjore.


Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet kabinetin e mjekësisë. Nëse ju nuk doni të vazhdimisht shqetësohen për shëndetin e fëmijës tuaj dhe shpesh udhëtojnë në rrugën nga qyteti në vend, lista e fondeve për të siguruar pushime të sigurta në vend, nuk do të jetë i vogël. Por së pari, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj sidomos nëse fëmija është shumë i vogël.
Shkuarja në një rajon tjetër, të tilla si gjyshja në fshat, mbledh të gjitha dokumentet e nevojshme, normat e vaksinimit. Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj barnave, atëherë shkruani emrat e tyre dhe për të mbajtur për vete.


Si një kit fëmija duhet të vënë mjetet për trajtimin e plagëve që ata kanë nevojë për çdo moshë:
• peroksid hidrogjeni për të dezinfektoj kafshon, abrasions, plagët mbi bimët;
• Zelenka;
• jod për therje;
• antipiretik se një herë pasur në formën e supozitorëve apo shurup, por do të dyja;
• qetësues, ju lutem, kryesisht për fëmijët e vegjël është paracetamoli;
• antihistamines, fondet dmth nga reaksionet alergjike, ajo mund të jetë tavegil, suprastin, fenystyl. Nëse keni shikuar puçrra të lëkurës baby, madje rezervuar një krem ​​ose xhel për lëkurën, e cila mund të përdoret pas pickimin e insekteve;

• fondet e nevojshme për diarre, mund të aktivizimit të karbonit, dhe në qoftë se ajo është e shoqëruar me të vjella, ose rehydron tjetër smectite;
• fërkim alkool;
• leshi;
• swabs pambuku;
• fashë;
• mangan;
• leshi;
• termometri.

Kjo është një listë bazë minimal i barnave esenciale për fëmijët. Ju gjithashtu duhet të dini se si për të dhënë ndihmën e parë, kur kanë të bëjnë me insekte.
Nëse stung nga një fëmijë grenzë sa më shpejt të jetë e mundur për të hequr djeg plagë faqe alkoolit fshij dhe të ftohtë. Kur skuqje të rënda dhe ënjtje duhet të kërkojnë kujdes mjekësor, ndoshta ky reaksion alergjik.

Jo të rralla janë rastet e mbinxehje në diell, mirë, kur fëmijët mund të shpjegojë se ata rrotullohet dhe dhimbje koke. Në fëmijët e gjen në një gjendje të ngadaltë, trillet. Fëmija duhet të vihet në hije, të ftohur trupin, kokën me ujë të ngrohtë. Nëse keni ethe, konvulsione pa ndihmë mjekësore është e nevojshme.

Për të reduktuar rrezikun e marimangat lëkurës, pas çdo ecin hequr rrobat, kur të hyjnë në shtëpi, tërësisht të shkundur kokën e saj dhe fëmijën proverty. Një keqkuptim i shumë njerëzve është i bazuar në faktin se tik-tak hedhje nga pemët duhet të ketë një kapelë. Ndihmë kapelë në disa raste vetëm në shënoni nuk do të shpëtojë. Tick ​​është në bar dhe të pastrohen rrobat, dhe instinktivisht shkon direkt në flokët e kokës.


Mos u mundoni për të menjëherë të bien në gjendje histerike dhe të përpiqen për nxjerrjen e shënoni. Lyej zonën e prekur të naftës, krem ​​yndyrë ose vazelinë, mungesa e forcës ajrore atë për të marrë jashtë, vetëm duke pritur nevojshme që fëmija ishte nën mbikqyrje.
Idealisht ekstrakt specialist mite dhe duhet ta dërgojnë atë në studimet laboratorike, por të gjallë. Përndryshe, studimi nuk ka dhënë ndonjë rezultat. Nëse shënoni është e shëndetshme, por kjo nuk është e borreleza raznosschykom dhe encefaliti, plagë vonuar dhe pastaj gjithçka do të jetë mirë. Në qoftë se testet laboratorike treguan praninë e infeksionit, ju duhet t'i nënshtrohen trajtimit.


Pushime të sigurt në vend me një fëmijë të vogël mund të sigurohet erdhi në çështjen e dijes, largpamësi dhe grupe të drogës. Dhe kjo ka ndodhur me fëmijën tuaj - nuk do të jetë histerike, dhe të veprojë shpejt.