Djersitje në një fëmijë të vogël


Gjatë djerse në një sistem të ri të fëmijës përgjegjës autonom nervor, i cili rregullon veprimtarinë e qarkullimit të gjakut, frymëmarrje, tretje, temperaturën e trupit. Ajo foshnjave të pazhvilluara. Gjëndra djerse fillojë të punojë vetëm 3-4 javë të jetës, dhe zhvillimi i tyre është përfunduar plotësisht 4-5 vjet. Kjo mund të shkaktojë probleme me thermoregulation dhe për të promovuar djersitje të fortë.
Foshnjat djerse në një temperaturë prej 26-28 ° C. Megjithatë, atëherë ata humbasin shumë lëngje: në 3-muaj fëmija peshon 5 kg në ditë nga lëkura mund të zhduket deri në 200 ml në fëmijë të shëndetshëm para pubertetit ka erë maloulovymыy djersë. Në qoftë se kjo erë shumë e fortë, ajo mund të sinjalizojë një lloj sëmundje. Ne kemi nevojë për të gjetur dhe për të eleminuar shkaqet e djersitje të tepruar, ose hyperhidrosis. Me kusht që ata mund të ndahen në fiziologjike dhe pika të sëmundjeve të ndryshme.Prindërit kanë frikë të ftohtë, foshnjave të veshur shumë të ngrohtë. Trupi i fëmijës kishte rrugë vetëm të përballueshme për të ftohur - duke theksuar djerse. Me 3 javë të moshës veshin një fëmijë të vogël, si dhe veten e tyre. Nëse fëmija është djersitje gjatë natës, të rregulluar temperaturën në dhomë gjumi - jo më shumë se + 20? c dhe lagështia - jo më shumë se 50-60%. Në shumicën e rasteve, hyperhidrosis nuk është arsye për shqetësim, me kalimin e kohës ajo kalon. Ju duhet të shikojmë me kujdes mbi poteyuschym për një fëmijë të vogël.

Shpesh ndryshojnë linens

• Shiko dietë, kripë tepërt, e ëmbël, ushqime pikante mund të stimulojë potoobrazovanye.
• Mënyra praktikë e sigurt. Fëmijët nuk kanë nevojë për të pirë më shumë ose më pak normën për moshën e tyre.
• Nëse këmbët tuaja djerse, këpucë ndryshim - ndoshta kjo është e cilësisë shumë të ngrohtë apo të varfër.
• rroba sintetike për të zëvendësuar gjëra me sezonin e prodhuara në mënyrë natyrale. Replace pendë ose batanije sintetike leshi. Kur fëmija është i sëmurë, ajo ngre temperaturën, duke rritur sasinë e djersës lëshuar. Ajo është një mekanizëm mbrojtës që pengon një rritje të temperaturës, ndihmon në heqjen e toksinave. Për të krijuar djersitje normale pas sëmundjes, do të marrë kohë - ky fëmijë i vogël do të bëj ujë në djersë edhe në temperaturën normale të trupit. Nuk ka ngjarje përveç higjienës, nuk duhet të bëjë.


Stres
Nga zemërim në shuplakat rritur djerse, fëmijët - kokën dhe qafën. Mundohuni të kuptoni, për shkak të asaj që fëmija po kalon dhe se pse është djersitje. Lodhja, mungesa e gjumit mund të shkaktojë djersitje, në këtë rast mënyrën e kontrollit të ditës. Shtresa Fëmija e hollë e nënlëkurës yndyrë. Fëmijët hollë, me dyqane të vogla yndyrë, super të lehtë, dhe fëmijët kanë tendencë të jenë mbipeshë në vend shpejt e shpejt dhe djerse.

Rakit
Shenjat e para të sëmundjes mund të shihet në 1-2 muaj. Në fëmijën duke fjetur, duke ngrënë shumë fytyrën djerse dhe kokës. Pete merr erë kosi, të irritojë lëkurën - fëmija fillon të fshij kokën e tij kundër jastëk, duke shkaktuar humbjen e flokëve mbrapa. Nuk janë ankthi, nervozizëm. Fëmija shtrëngon madje me një zë të qetë, dritë e ndritshme, fle bëhet shqetësuese. Lëkura mund të namitytysya njolla të kuqe, përfundimisht duke formuar deformim karakteristike të skeletit. Trajtimi i rakit mban një mjek. Për të shmangur këtë diagnozë pakëndshme kërkuar përveç kontrollimeve të rregullta mjekësore, parandalimin e sjelljes së përgjithshme. Më shpesh në diell, të bëjë gjimnastikë, masazh, japin vitaminë D fëmijë bie në dozë preventive - nga pediatrit rrethit emërimi.


Sëmundje e sistemit nervor
Fëmija është djersitje për asnjë arsye të dukshme, nganjëherë shumë. Pete bëhet e pakëndshme, erë të athët dhe cilësi ndryshime: ajo bëhet e trashë, ngjitet. Lagështi mund të jenë pjesë të trupit: Një palme apo mbi ballë. Këto simptome shpesh ndodhin së bashku, por edhe një prej tyre të mjaftueshme për të shkuar në një neurolog.

Sëmundje të trashëgueshme
Në fibrozë cistike - sëmundja më e zakonshme gjenetike - një tipar shumë i rëndësishëm është ndryshimi i djersë. Kjo është disa herë rritur natriumi dhe klor, ndërsa prindërit puthjeve njoftim lëkurën të foshnjës kripur shije s, dhe në qoftë se ju shikoni nga afër - kjo mund të shihni Kristal kripë. Urinës dhe djerse baby, PKU, kanë një erë të mykur, ajo quhet "miut".