Fëmija Rash vogël


Nëse fëmija juaj shfaq pimples të vogla të kuqe në moshën tre javësh, ajo mund të jetë një fenomen i njohur si "bebe bukur". Shumica e fëmijëve në këtë moshë dhe kjo ndodh dhe nuk është e nevojshme me këtë rast për alarmin. Fakti se hormonet e nënës, e cila ishte një fëmijë i vogël gjatë shtatzënisë, gradualisht duke e lënë trupin e tij. Tani fëmija përshtatur për jetesë të pavarur, ka një ndryshim në statusin hormonal, duke rezultuar në një skuqje të lëkurës shfaqet. Në vetëm një muaj, dhe që ende çdo gjë është në vend, në mënyrë të sigurtë dhe skuqje zhduket pa asnjë trajtim. Le të flasim për fëmijë të nxituar të vogël.


Shpesh një foto atribuohet diatez, dhe nëna, nga ana tjetër, fillon të kufizojnë veten për ushqim. Në dietë nuk ka kuptim, skuqje në çdo rast do të jetë, dhe pa marrë parasysh dietë ju praktikë apo jo. Pse nuk mund të vërtetë të bëni është të shtrydh milje. Ju mund të paraprakisht infeksion që përhapet në të gjithë fytyrën e tij. Mbajeni fëmijën nuk rozchisuvav pimples, shkurtojë thonjtë dhe e futi doreza. Pimples mund të pastrohen me ujë të ngrohtë duke përdorur sapun fëmijë.

Alergji e vërtetë nuk është i kufizuar në skuqjen. Simptomat mund të jenë të ndryshme, të tilla si thyerje të lëkurës, skuqje, karrige të shpeshta të gjelbër, ankthi, kruajtje, kollitjes, teshtitjes. Reagimi ndaj alergjen mund të marrë shumë forma.

Faktorë të dëmshme që mund të shkaktojnë fëmijë acarim të lëkurës:
• kozmetike fëmijëve;
• tharëse ndryshme softener. Aktualisht vidyazykatysya më të mirë të të gjithë atyre, rrobat tuaja është gjithashtu e vërtetë;
• Përdorni vetëm pluhur fëmijën dhe tërësisht shpëlarje lavanderi;
• Ndonjëherë fëmija mund të përgjigjet negativisht në parfum tuaj të preferuar dhe të kozmetikës që ju përdorni.

Ka situata kur nëna kupton se një fëmijë të vogël reagon me qumështin e nënës, dhe kjo çon në përfundimin se ajo është më e mirë për të transferuar fëmijën për përzierje. Mos harroni, i dashur nënë, nuk ka alergji të qumështit të gjirit, fëmija juaj të reagojë për proteina të huaj që ka hyrë atje me vakt tuaj. Kur një fëmijë i vogël është transferuar në të ushqyerit artificial, ajo fillon të marrë përzierje të ushqimit që është bërë nga qumështi i lopës ose dhisë dhe përmban rreth 20 alergeneve potencial. Më të bezdisshëm gjë që alergji mund të ndodhë menjëherë, por pas një kohë.


Qumështi i gjirit forcon sistemin imunitar të fëmijës, ai ishte në një moshë kaq të vogël, përveç tij, asgjë. Natyra na ka krijuar si i tillë. Qumështi i nënës është antitrupat pasura mbrojtëse që mbrojnë fëmijën derisa sistemi i tij imunitar është formuar. Përzierjet nuk mund të mburremi mbështetjen e imunitetit, kështu që kalimi nga gji për përzierje problem me alergji nuk zgjidhin, por vetëm të rritet.

Nëse fëmija juaj është i mundshëm alergjik, reagimi për atë që ju hani mund të ndodhë menjëherë. Shpesh reagimi kundërta: alergji bën vetë ndihet, dhe alergjen disa kohë grumbullohen në trupin e fëmijës. Një nga alergeneve më të zakonshme janë qumështi i lopës. A nuk e besojnë atë çaj me shumë qumësht rrit prodhimin e qumeshtit. Në fakt, çdo pije të ngrohtë, madje edhe konvencionale fluksi ujë të valë do të rritet. Nëse fëmija ishin simptoma të tilla si diarre jeshile, skuqje të lëkurës, dhimbje barku dhe të gazit, të përpiqen për një kohë për të përjashtuar nga dieta juaj të gjitha produktet e qumështit, ju mund të lënë vetëm djathë. Nëse jeni të shqetësuar rreth marrjes së pamjaftueshme të kalciumit, ju mund të marrë parasysh se kalciumi-ushqime të pasura të tilla si lakër jeshile, spinaq, bajame, mëlçisë dhe brokoli. Plotësisht të heqë dorë nga të gjitha llojet e aditivëve kimike të ushqimit, ata janë frekuenca e dytë më të lartë të alergjisë në fëmijën, dhe ju asnjë përfitim prej tyre.


Kjo mund të ndodhë edhe në përgjigje fruta dhe perime me ngjyra të ndezura. Preferojnë mollë e kuqe vetëm para përdorimit, hiqni të ndritshme e lëkurës. Të jetë i sigurt për të mbajtur një ditar të ushqimit, që në masë të madhe do t'ju ndihmojë, kujdes regjistrojnë të gjitha dietën tuaj. Nëse jeni të vërtetë dëshironi të ëmbël, ajo është e mirë për të ruajtur vidyazykatysya ëmbëlsirat që përmbajnë një numër të madh të preservatives dhe aditivëve kimike. Më pak të gjithë fëmijët t'iu përgjigjur jellies verdha dhe karamele.

Potencial të lartë alergjik me produkte të tilla si vezë, ushqim deti, agrume, vezë, domate, speca, luleshtrydhe, raspberries, kivi, pineapple, kafe organike, çokollatë, kërpudha, mjaltë. Është më mirë të mos përdorin ato, të paktën derisa fëmija juaj është një vit. Më e rëndësishme - është që të jenë të durueshëm, sistemi shpejti papjekur mbrojtjes janë formuar (nëse nuk e mbingarkuar). Shumë shpesh pas vitit të parë të jetës janë Retreats alergjike, të gjitha varet nga strategjia e nënës së saj. Nëse ju nuk mund të gjeni alergjen vetë, ajo duhet të shqyrtohet në allergist. Nëse ju keni mjaft qumësht, ju nuk keni nevojë gjashtë muaj për të futur ushqime të ngurta. Ndërsa fëmija është ushqyer me gji atë gradualisht me ushqime vetëm për shkak të qumështit të nënës sime, kështu që është adaptim. Limit fëmijën tuaj nga faktorët e dëmshëm, hani e drejtë, forcon sistemin imunitar të qumështit të gjirit baby, se jeta juaj nuk është një alergji.