Rikthe shifra pas lindjes


Hapi i parë për të rikthyer ish-Harmony - ekuilibrin mes yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve në dietë. Proteina është më e rëndësishme e këtyre tre komponentëve. Brenda ndërtesës funksionin që kryen, dhe i pari i saj formuar qelizat. Molekula proteinike të përbëhet nga një unik "blloqe ndërtimi" - aminoacidet. Gjithsej në natyrë atje 22 varieteteve. Nga këto 8 aminoacidet janë konsideruar thelbësore sepse trupi nuk mund të sintetizojnë tyre. Merrni këtë grup të rëndësishëm që mundemi vetëm nga ushqimi.


Vlera ushqyese e proteinave të varet nga përbërja e tyre aminoacideve, në varësi se ku ata janë të ndarë në të plotë dhe të dëmtuar. E para përmban të gjitha amino acidet esenciale (arginine, valin, hyshydyn, izoleucin, leucines, lysine, Methionine, threonine, tryptophan dhe fenilalanin), e dytë - një ose më shumë prej tyre. Proteinat plotë pranishme në ushqimet e kafshëve: vezët, produktet e qumështit, mishit, pulave, peshkut. Çfarë mund të ndihmojë nënën time kur ajo dëshiron një figurë të plotë të rimëkëmbjes pas lindjes?

Konsiderohet proteina inferiore perimeve nga lloje të ndryshme të bishtajore, soje, bizele, drithëra dhe perime. Pjesa e sapo formuar proteinat nëna duhet të marrë të paktën 11-15% të marrjes ditore (doza vidmiryuvaty duhet të bazohet në numrin e përgjithshëm të kalorive të konsumuar) si për shërim pas lindjes nevojë për një shumë të materialeve të ndërtimit. Gratë Infermierinë shërbejnë përditshme e proteinave është thelbësore që të rritet në 15-20%, me qumështin e nënës së prodhuar në sasi të mjaftueshme. Gjatë kësaj periudhe është e nevojshme për të ligët në bardhë veze, mish ligët (viçi, pule, gjeldeti, peshk (Pollack, cod, merluc, ngec, pozitë e lartë, hake, salmon, salmon), qumështi dhe produktet e yndyrë të ulët Karbohidratet -. Një " karburantit ", e cila qelizat tona konvertohet energjisë. Ata duhet të formojnë 55-60% e dietën e përditshme.


Të gjitha karbohidratet janë të ndarë në të ngadaltë (kompleks) dhe të shpejtë (të thjeshtë), në varësi të shpejtësisë me të cilën ata u ndanë në trup dhe të bëhet burimi kryesor i energjisë - glukozë. Për të matur shpejtësinë ka një tregues të veçantë - indeksi glycemic (GI). Nga produktet që përmbajnë karbohidratet ngadalshëm dhe të ketë një të miratuara nga qeveria të ulët janë: orizi, bukë miell i pasitur, makarona, miell e tërë-kokërr, drithëra (përveç bollgur), më së shumti perime dhe fruta pa sheqer. Në një grup me një të miratuara nga qeveria të lartë janë: sheqer, mjaltë, fruta të thata shumë fruta të ëmbël (të tilla si pineapple, pjepër, shalqi, banane e pjekur, persimmons), disa perime (patate, parsnips, kungull, rrepë), oriz ngjyrë kafe dhe të bardhë (përjashtuar basmati ), bukë dhe miell të bardhë, ëmbëlsirat pastë pjekje.


Organizëm për figurën tuaj pas lindjes së një fëmije dhe duhet karbohidratet të shpejtë dhe të ngadalshëm, por abuzimi i parë nuk është i nevojshëm, veçanërisht në qoftë se qëllimi juaj - për të humbur peshë. Opsioni më i mirë - për të besuar të gjitha llojet e desserts, pasta, çokollata dhe ëmbëlsirat "vakt festive. Pampering veten në këtë mënyrë i zgjuar, ju jo vetëm që do të kontrolluar peshën tuaj, por edhe për të mbrojtur trupin. Çdo herë që të hamë bagels dhe ëmbëlsirat, pankreasit, e cila prodhon insulinë, i rraskapitur fjalë për fjalë nga ngarkesa të tepërta. Kjo e sheqerit në gjak "hedhje" lart e poshtë, dhe me atë humor tonë. Yndyrna të kontribuojnë në formimin e hormoneve dhe thithjen e shumë vitamina. Grupet kryesore të yndyrave përfshijnë yndyrna shtazore, vajra bimore dhe yndyrna të peshkut detare. Në yndyrna shtazore, të cilat janë të pasura me produktet e qumështit, mish, djathë, sallam, vezë dhe kështu me radhë. E., që përmban kryesisht ngopur acide yndyrore. Ata, nga ana tjetër, të marrin pjesë në ndërtimin e qelizave të reja, japin energji trupit dhe mbrojtjen. Megjithatë, abuzimi për figurën tuaj pas lindjes dhe shtazore yndyrna mund të shkaktojë probleme: sëmundjet e sistemit kardiovaskular, lypshyy peshë, përmirësuar nivelin e kolesterolit.


Yndyrna bimore (të pranishme në vajrat bimore) dhe yndyrna të peshkut detare përmbajnë acide të pangopura yndyrore, të cilat ofrojnë energji për të trurit, të mbajë një të shëndetshme të zemrës dhe enët e gjakut. Këto komponente janë thelbësore për çdo person, mom sidomos sapo riformuar, sidomos nënat. Vajra vegjetale përmbajnë më shumë acide yndyrore të pangopura se kafsha, dhe për këtë arsye zhytur shumë më e lehtë. Përveç kësaj, yndyrna shtazore të pasura me vitaminë A, ndërsa vajra vegjetale përmbajnë kryesisht vitaminë E. Në mënyrë ideale një dietë Postpartum yndyrë "e mirë" duhet të jetë rreth 20-25%. Nëse nuk ushqyer nënë mund të zvogëlojë këtë përqindje, në mënyrë që të humbasin peshë, gratë lactating duhet t'u përmbahen këtyre standardeve për fëmijën e saj me qumësht marrë të gjitha ushqyesve.


Për të mbajtur ekuilibrin në tre ushqyesve kryesore për figurën tuaj pas lindjes (proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet), të ushqyerit e nënës duhet të hani 100-110 gram proteina përditshme; 80-110 g yndyrë dhe 325-540 gram të karbohidrateve. Për të përmbushur këto nevoja çdo ditë për të ngrënë 180-200 gram mish ligët (gjeldeti, mish pule, mish viçi) ose peshk (pozitë e lartë, hake, cod). Ato përmbajnë proteina e nevojshme dhe kështu një sasi të vogël të yndyrës. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të ngrënë produktet e qumështit - për 1 litër qumësht 1% ose 1% kos në ditë të 100-200 g 5% gjizë, 1 vezë. Gjatë laktacionit këto produkte janë veçanërisht të rëndësishme për shkak të kontribuojë në zhvillimin e qumështit.