Koha e lirë dhe të udhëtimit me fëmijën dhe insektet


Udhëtim me një fëmijë - një gëzim të madh për prindërit e dashur. Së fundi ju mund të qëndroni së bashku dhe të punojnë deri të mjaftueshme nahratysya tregoni njëri-tjetrin një bandë e tërë e tregime interesante dhe të shohin vende të reja. Për një fëmijë ndonjë udhëtim - një nivel të zhvillimit, horizontet zgjerimin dhe aventurë interesante. Pra, të relaksoheni dhe të udhëtimit mund dhe duhet të jetë, nuk është aq e rëndësishme, ku ju po mbajnë rrugë - në vend ose bregdetit të largët. Flisni për pushime dhe të udhëtimit me fëmijën dhe insektet që janë duke pritur për ju!


Për të pushuar kaloi pa probleme dhe zadyrochky, shumë e nevojshme për t'u përgatitur për atë, uhadavshy të gjitha problemet e mundshme. Pra, çfarë probleme ne mund të presim për familjet me fëmijë? Mushkonja, Grerëzat dhe vëllezërit e tjera fluturuese. Insektet mund të krijojë një numër të problemeve. Ato janë veçanërisht të dua e fëmijëve, me lëkurën e tyre delikate që është e lehtë për të kafshoj ose djeg birë.

Mushkonja
Mushkonjave gumëzhimë të pakëndshme mund të ndërhyjë në masë të madhe gjumi fëmijën. Përveç kësaj, doza të vogla të helmit ata injektuar kur ashpër, duke shkaktuar kruarje intensive. Kids kërkuan lëkurës që mund të shkaktojë infeksion sekondar bakterial. Në baktereve të dëmtuara të lëkurës - inflamacion siguruar. Kjo kontribuon në motit të nxehtë dhe vitet e jetës. Për të shmangur këtë, të përpiqen për të mbrojtur fëmijët nga mushkonjat, të vënë rrjeta kundër mushkonjave në dritare. Gjatë shëtitjeve të mbrëmjes aplikuar për të pakëndshëm fëmijëve trupin e fëmijës - mjetet frikshme fluturues insektet. Në shtëpi, ndërsa udhëtonte mund të vënë fumigators - pajisje zaryazhayuschyesya pilula apo zgjidhje të veçanta që penguar mushkonjat. "Gatshme për të" kafshon lyej gjelbër të shkëlqyer.


Grerëzat
Grenzë djeg kërcënuese reaksion alergjik. Nëse stung nga një fëmijë grenzë, ju duhet të hiqni djeg të topit në ajër am zgjidhje antiseptik dhe të aplikojnë një kompresë të ftohtë. Sigurohuni që të jepni fëmijën tuaj agjent antiallergic.

Darë
Ata janë bartës të sëmundjeve të tmerrshme - encefalit. Për të mbrojtur fëmijën tuaj nga këto insekte, veshin atë me rroba të ngushta, të veshur me pantallona dhe çorape të mbrojtur kokën panamkoy. Pas një shëtitje të inspektuar trupin e fëmijës. Vërejtur tik-tak, nuk do të përpiqet të fus hundët. Shefi në vend qendrën e traumës. Nëse ju jeni larg nga të shënoni qytetit derdh vaj perimesh. Pak minuta më vonë, kur ai merret fryma, lëvizjet e sakta vыkruchyvayuschymy tërheqë atë jashtë dhe kontrolloni për praninë e encefalit. Nëse është e nevojshme, të caktojë trajtimin specifik të fëmijëve.


Shkurtime, gërvishtjet
Për të fillojnë të mësojnë për të dalluar ata nga njëri-tjetri.
• Pra, zeroja - një dëm lineare shtresa sipërfaqësore e lëkurës.
• shkurtime më të thella se një gërvishtje, ajo ndikon në të gjitha shtresat e lëkurës.
• konsumuarit - dëme të mëdha në shtresën sipërfaqësore të lëkurës. Shumica e abrasions prekur gju në vjeshtë në asfalt.
Nëse ndonjë trauma të lëkurës duhet të japin ndihmën e parë fëmijës.
• Lani plagë nën ujë të rrjedhshëm. Me ndotje të fortë shtesë - zgjidhje peroksid. Megjithatë, mos harroni se kjo vlen vetëm dëme sipërfaqësore. Hidh zgjidhje peroksid në plagët e thella rreptësisht e ndaluar!

• Trajtoni plaga edges shkëlqyer gjelbër ose jod.
• Easy për të ndaluar gjakderdhje nuk është i rekomanduar. Me plagë të gjakut është pastruar nga papastërtitë.
• gjakderdhje intensive duhet të ndalet duke fashë presion në plagë me një fashë sterile. Nëse brenda 15 minutash gjaku nuk ka ndalur, ajo duhet kapëse për ndaljen e gjakut.

Nëse arterial gjakderdhje (jet ndritshme pulsating) të vendosë një fashë për ndaljen e gjakut mbi plagë. Nëse kjo është venoz (i ngadalshëm kthen gjakun e errët) - poshtë. Të jetë i sigurt për të siguruar vendosjen e një pako dhe të dorëzojë fëmijën në spital. Nuk do të vonojnë! Në qoftë se plaga është e vogël, është patch krejt normale baktericid. Në rast të lëndimeve më të rënda duhet të vendosë një fashë sterile, e bëri të sigurt se edges plagë janë të pastër, të thatë dhe të bien dakord mes tyre. Fashë duhet të zbatohet para se të shkojnë jashtë dhe shtëpitë për të xhiruar në plagë pidsyhala. Pra, kjo është mjaft e vonuar.