Ekspozimit Sun për një fëmijë të vogël


Verës është bërë për pushime familjare, sesioneve të verës duke notuar në det plazh dhe përtacisë. Ne, banorët e latitudes mesme, numri i tundimeve zakonisht kreu është tjerrje, dhe ne shpesh e humbasin vigjilencën. Prindërve siguria e tillë është e papranueshme, sepse lëkura të ultravjollcë fëmijën pafuqishëm. Por përpjekjet për të pasur efekt, një sunscreen nuk mund ta bëjë, për shkak se pret të mbrojtur fëmijën nga dehidratim dhe mbinxehje dhe djegiet e lëkurës dhe kornea. Dhe për dikë deri më tani të fshehtë se të gjitha këto probleme duhet të adresohen jo vetëm në bregdetin e nxehtë, por edhe në lëndinë e tyre verore dhe madje edhe në një park të qytetit. Pra, në mes të sezonit të lartë, është koha për të përsëritur të vërtetat elementare. Le të flasim për efektet e dëmshme të diellit mbi një fëmijë të vogël!


Në rrezet e diellit plus për një fëmijë të vogël nuk e di se më pak se disavantazhet e saj. Efekti i UV në trup është një mënyrë për kalitje. Rrezet ndikuar vere rrit ton e sistemit nervor qendror, aktivizon aktivitetin e gjendra endokrine, përmirëson funksionin barriera e lëkurës, metabolizmin dhe gjakun forcimin e sistemit qarkullues dhe sistemin imun. Pra dielli jo vetëm që siguron zhvillimin e nevojshëm të të rriturve dhe fëmijëve vitaminë D.

Megjithatë, zbritje në moshën e një fëmije të vogël duhet të bëjë. Për shkak të strukturës së saj lëkurën e foshnjës është shumë e ndjeshme, përfshirë edhe ndikimin e rrezatimit ultravjollcë. Shtresa e sipërme e saj që janë projektuar për të mbrojtur trupin nga ndikimet e dëmshme të jashtme, shumë më e hollë se sa të rriturit për shkak të funksioneve të tyre, ai trajton më keq. Sinteza e melaninës - pigment që i jep ngjyrën e lëkurës e tan dhe mbron kundër rrezatimit të dëmshëm dhe djegie, është gjithashtu nuk themeluar ende. Prandaj tre probleme. Lëkura e fëmijëve është i prirur për djegien nga dielli. Provuar se edhe një incident një herë në një moshë të re luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e tumoreve malinje melanotsytarnыh në të ardhmen. Insolancë tepërt çon në një rënie të përgjithshme në imunitetin.


Përkundrejt këtij sfondi, mund të filloni të sëmundjeve gjenetike, duke përfshirë lëkurë, të cilat fëmija është një predispozitë familjare. Me dermatoses kronike ekzistuese mund të përkeqësohet herpes, dermatit atopic, vitiligo, infeksioneve të lëkurës virale dhe fungale, fytyre. Por kjo nuk është e gjitha. UV vuan jo vetëm lëkurën: ai kontribuon në avullimit të shpejtë të lagështisë nga lëkura, duke çuar në dehidratim. Fëmijët përballur me këtë problem shumë shpesh. Indet ndryshe rritur dhe organet fëmijë përmbajnë më shumë ujë. Për aq pak fëmija rritet, ajo bëhet më pak dhe më pak. Trupi porsalindur i ujit në 755%, deri në 5 vjet, pjesa e tij është ulur në 70% dhe pastaj reduktohet në një finale 60-65%. Përveç kësaj, metabolizmin e ujit tek fëmijët ndodh shumë më shpejt se sa prindërit e tyre, dhe kaloi aksioneve më të lëngshme. Për krahasim, secila molekulë e H2O mbajtur në trup për 3-5 ditë fëmijë dhe të rritur - më të mirë 15. Përveç kësaj, nën rrezet e djegur e humbjes së shpejtë e lëngjeve të çon në zhgënjim mekanizmat tashmë të papërsosur e thermoregulation (aftësia për të kursyer kohë dhe për t'u dhënë ngrohjes shumë) .


Duke pasur parasysh rreziqet e larta, mjekët fuqimisht rekomandojmë të mos vë në dukje fëmijët e hapur e diellit nën 3 vjet. Si atëherë do famshëm vitaminë D fëmija? Kjo ka të bëjë legjitime prindërore zhduket lehtë. Të lëkurës një fëmijë prodhuar një sasi mjaftë e substancave të vlefshme, kjo është e mjaftueshme dantella ecën në hijen e pemëve nëpër të cilat depërton vetëm "të drejtë" rrezet e diellit e shpërndarë. Përveç kësaj, shtresë veshje edhe të vetme breathable bërë nga materiale natyrore - pambuku dhe liri - ka vetëm 40-70% të rrezatimit ultravjollcë, në mënyrë që asnjë fëmijë vitaminë D nuk do të. Më vonë kur fëmija rritet dhe të bëhet masa aktive të sigurisë do të rritet.


Rrezet UV janë të dy llojeve. Dëshmi e padiskutueshme e ndikimit mbi ne është rrezet e diellit tan. Kjo ndodh për shkak të llojit të rrezeve ndryshuar. Nga rruga, për djegiet e tyre të tepërta të trupit duket. Rrezet e tipit A nuk lënë shenja të dukshme, por depërtojnë thellë në lëkurë, duke ndryshuar përbërjen kimike të qelizave. Pasojat e ekspozimit të tillë (spote moshës, Freckles, moles, malinje dhe tumoreve beninje), nuk mund të ndodhë menjëherë, nganjëherë pas vitesh. Paralelisht me këto rrezet reduktuar qëndrueshmëri dhe elasticitetin e lëkurës, nga e cila ajo bëhet thata dhe coarser. Shaka me një anë të keqe me dritën ultravjollcë, kështu pediatër solli rregull pandryshueshëm: pas 3 vjet pa kozmetike mbrojtjen e fëmijëve në diell mund të bëhet jo më shumë se 5-10 minuta gjithsej në ditë. Dhe kjo është vetëm në mëngjes dhe në mbrëmje në fillim orë kur dielli nuk është në zenitin e saj. Kjo kohë është e mjaftueshme për të marrë përparësinë e plotë të UV dhe për të shmangur dëmin.


Lehtë për të mësuar - e vështirë për të bërë. Mbani fëmijën në diell 10 minuta do të lehtë për shkak se ai i lumtur të lahet në rrezet e ngrohta të jetë e mundur. Por si për të bërë atë gjatë gjithë ditës, nuk kishin ecur një hap të vetëm jashtë hijes së qarqeve të shenjta, ombrellë refuzuar plazhi? Me këtë problem të vogël nuk mund të përballojnë çdo prind. Ne mund të telefononi për ndihmë sunscreen, i cili do të shtrihet për të përmbushur 60-75 minuta.