Mëso për t'u kujdesur për të sapolindur


Lindja e njeriut të vogël - një mrekulli e natyrës! Por të kujdeset për atë - kjo nuk është aq e vështirë sa duket në shikim të parë. Dhe të merren me të mund edhe të rinj dhe nëna e papërvojë.
Do ta tregoj me disa çështje të vështira për t'u zgjidhur me mjete të thjeshta në artikullin: "Të mësuarit për t'u kujdesur për të sapolindur," dhe për të shpjeguar hap pas hapi se si të kujdesen për hundë, sytë, veshët dhe lëkurë të porsalindur të shëndetshme.
Pra, le të fillojë

Ju do të duhet:
- pads pambuku steril
- flagjelat, turundochky nga pambuku - për pastrimin e hundë


- Ear shkopinj
- çdo të naftës - fëmija ose perime të ziera
- enë të dobishëm për të lëngshme (filxhan, tas)
- ujë, ajo mund të jetë zier, kaloi nëpër filtrin, të pijshëm - si ju pëlqen
- pincë speciale apo gërshërë - për prerjen e thonjve në foshnjat
- Fëmijët të veçanta, shampo protyvoseboreynыy
- fëmijë hypoallergenic fshin, me bazë uji

Si për t'u kujdesur për një të porsalindur
Para se të shkojmë më tej, unë dua të them se koha për të gjitha procedurat, zgjidhni optimale. Kjo do të thotë se fëmija duhet të flinin, neholodnыy, dhe në përgjithësi mbeten të complacently humor.


Tani procedojë drejtpërsëdrejti në përshkrimin

I. Ears
Ky organ vetë-pastrimi. Një natyrë e krijuar në mënyrë që edhe gishti i vogël nuk i përshtatet thellë në kanalin e veshit. Prandaj ato duhet të pastrohen me shumë kujdes.

Si të bëhet kjo
Mundësisht pas larjes. Ear shkopinj fshij vetëm veshin e jashtëm, dhe kanalin e veshit Display. Për ta bërë këtë, përdorni shkopinj vesh për çdo vesh individuale.
Pastrimin e tyre - 1-2 herë në javë.

II. Sytë
Porsalindur në qoshet e brendshme të syve 1-2 herë në ditë akumulojnë shkarkesë të vogël të bardhë. Ata mund të hiqni vetëm pads pambuku (jo gishtat!), Për çdo pikë - një disk pambuku.


Si të bëhet kjo
Hidh ujë në enë, thith një disk pambuku dhe fshij në sy - nga qoshe e jashtme të brendshme, dhe hundë. Në këtë lëvizje fëmija mbyll sytë e vet, dhe ju në fakt fshij atë mbi qerpikët. Fshirë sytë 2 herë në ditë.

III. Hundëz
Ai, fëmija i vogël, në përputhje me rrethanat, ai nuk e pëlqen atë, nuk janë kodin shqyer. Pra, të mësojnë të kujdesen për një hundë porsalindur siç duhet - nuk ka nevojë për të pastruar shkopinj hundë veshit, vetëm flagjelat ose turundochkamy e leshi.


Si të bëhet kjo
Dip bisht të çdo vaj fëmijë ose perime të ziera. Clean lëvizjet vkruchyvayuschymy hundëz, deri pastrimit. Sigurisht, kjo kërkon aftësi, por me kalimin e kohës që ju të mësoni.
Këto veprime të përsëritur 1-2 herë në ditë - në qoftë se është e nevojshme.

IV. Lëkurë
Ajo porsalindur është i prirur për thatësi dhe lëkurë, kështu që të kujdeset për Moisturizers e saj të përdorimit.

Si të bëhet kjo
Merrni një leckë të lagur, fshij atë të lëkurës gjithë foshnjës, me vëmendje të veçantë të paguajnë për të lëkurës folds (sqetullat, lëkurë prapa veshit, bigëzim, etj). Si ata të grumbulluar grimcat keratinizuara lëkurën dhe veshje që mund të çojë në formimin natertostey dhe skuqje pelenë. Fshirë lëkurës 1-2 herë në ditë.


V. kokës
Ajo është formuar shpesh crusts. Pediatër nuk kanë ardhur në një konsensus se ajo është - një porsalindur artistik apo alergji. Por, megjithatë largimin e tyre është e nevojshme, por vetëm me kujdes.

Si të bëhet kjo
Ka dy mënyra:
Përdorni protyvoseboreynыm veçantë shampo - për foshnjat.

Shake shampo, fëmijë siklet kokë - kohë banje, të lënë për 5 minuta, pastaj pije. Përdorni një shampo jo më shumë se 1-2 herë në javë. Vetëm të bëjë atë të drejtë, që nuk ka marrë shampo në sytë e fëmijës.


"Metoda e gjyshes"
Një orë, dy - të lahet pastrohen çdo vajra (fëmijët ose perime të ziera), veshin një kapelë në kokë e fëmijës. Pas një kohë fëmija janë blerë, hiqni nga uji, fytyra pat dhe kokës. Veshin atë.

Pastaj, të marrë furçë fëmijëve dhe scheshyte të gjitha shkallët. Natyrisht, të gjitha në të njëjtën kohë, ata nuk mund të dal, por mos u bëni merak. Banje tjetër të gjitha hapat përsëri.

VI. Thonjtë
Ata prerë gërshërë gozhdë tuaj nuk mund, pasi ato janë shumë të mprehta. Prandaj, përdorni pincë speciale apo gërshërë për foshnjat për të mos prerë fëmijën.


Si të bëhet kjo
Merrni gërshërë ose gërshërë dhe me kujdes të vazhdojë në thonjtë ostryhanyyu në duar të prerë një gjysmërreth, dhe këmbët - drejt. Të përpiqet të bëjë atë të butë dhe ngadalë.

Thonjtë në porsalindur rritet shumë shpejt, për shkak se shumë herë ata prerë - të vendosë. Zakonisht - të paktën 2 herë në javë.

Siç mund ta shikoni, ajo rezulton, të mësojnë të kujdesen për një porsalindur është e lehtë. Gjëja kryesore - të jenë të kujdesshëm, të marrë kohën tuaj, të udhëhiqet nga disponimin e fëmijës. Dhe ju do të ketë sukses!