Baby Care higjienike


Objektet sanitare për kujdesin foshnjore dhe droga të listuara në këtë artikull, janë të fiksuara për kit shtëpi, por në varësi të sezonit, shëndetin e fëmijës tuaj, përvojën tuaj me të, ajo do të gradualisht të jetë replenished.
Lista furnizimet e higjienës dhe ilaçe për t'u kujdesur për fëmijën:
1. Kujdesi për fëmijën:
Kaliumi Permanganat - Nevoja për të dezinfektoj ujit në vannochtsi, trajtimin kërthizës plagë, dezinfektimin e lëkurës. Për kujdesin e fëmijëve duhet të përdoret vetëm për të përgatitur fllad dhe filtruar zgjidhjen e Permanganat kalium.


-aya peroksid hidrogjeni 3%, si një dezinfektues për plagët larëse, gërvishtjet, trajtimin unazë kërthizës.
Zelenka është një antiseptik jashtëm për kujdesin e lëkurës. Ajo ka veprim antiseptik dhe të thata. Zelenka është përdorur për trajtimin e plagët, abrasions, akne, etj

Jodi (5% jod -aya tretësirë) ka veprim antimikrobik. Ajo është përdorur për trajtimin e plagëve, etj Jodi duhet të ruhen në një vend të errët.
Chlorophyllipt (zgjidhje 2% e naftës, 1% alkool) ka aktivitet antibacterial kundër Stafilokoket antybiotykostiykyh. 1% solucion alkool chlorophyllipt përdoret për trajtimin e unazës sapolindur kërthizës.

Romazulon është një lëng që përmban vajra esenciale të kamomil dhe kamomil ekstrakt. Medikament ka nje efekt dezinfektuese dhe anti-inflamator dhe është një antiseptik natyral. Romazulon përdoret për kujdesin e lëkurës së jashtme për foshnjat dhe dezinfektim të ujit. Për përdorim të jashtëm drogës është holluar me ujë (15 lugë per gallon e ujit).

Antihistamines (alergji). Pronat antihistamines janë tavegil, suprastin dhe të tjerët. Droga të tilla të nevojshme për të lehtësuar ënjtje, acarim, kruarje, veçanërisht nga pickimin e insekteve. Megjithatë, ata duhet të përdoret vetëm me recetë.

Smecta - Përgatitja e nevojshme për bloating, fryrje. Merrni një holluar (pluhur tretë 30 gram ujë të zier).
Biologicals, të cilat përfshijnë Hilak, baktysubtyl, bifidumbacterin dhe të tjerët.
Për përdorim të brendshëm duhet të jenë bimë të tilla medicinale si lakër e butë, u rrit hips, lule kamomil, lule bli, bari, balsam limon, nenexhik barishte, rrënjë sanëz, fara kopër, fara kopër, qimnon fara.

Një butë të naftës - fëmija kujdesit të lëkurës në muajt e parë të jetës është më e mirë për të preferojnë vaj perimesh steril. Nuk mund të vijë sojë, luledielli, ulliri, misri, vaj flaxseed. Cedar, buckthorn detit, vaj bajame, u rrit hips kanë një efekt qetësues dhe shërim. Vajra të rekomanduara të zbatohet vetëm për ato zona të lëkurës që kërkojnë vëmendje të veçantë ose të zhvishem.

Pluhur. Ajo duhet të zbatohet shfaqjen e rrudhave në acarim të lëkurës dhe skuqje fëmijë duke qarë. Pluhur fillimisht derdhur në dorën e tij dhe pastaj aplikuar në fëmijën e prekur të lëkurës. Në thelb, ajo folds axillary, folds inguinale. Ju shpesh do të lajë pluhur, si të kombinuar me atë pastaj krijon një mjedis të favorshëm për ekzistencën e baktereve të ndryshme.

2. Për t'u kujdesur për higjienën foshnjore, pajisje e mëposhtme:
Mjekësi fashë garzë dhe fshin sterile. Është e këshillueshme që të ketë dy ose tre të dhënave Supplies Paketimi higjienike.

Pambuk (h / b, steril). Në mënyrë të pavarur të bëjë veshët flagjelat tualet dhe hundën. Ju mund të bëni në një kuti të veçantë. Sythe pambuku e blera janë shumë të mëdha, në mënyrë jo të përshtatshme për veshët higjienike dhe hundës së fëmijës.
Të veçantë kuti turundochek magazinimit, tamponchykov, napkins, pambuku dhe mjete të tjera për t'u kujdesur për një fëmijë.
Garzë (rreth 20 metra). Pelena butë me disa shtresa të napë (20cm x 40cm). Këto fshin mund të jetë i dobishëm kur pështymë aktiv gjatë teething, kur vidryzhtsi etj


Freskuese, fshin antiseptik, i projektuar për kujdesin e lëkurës fëmijëve. Këto fshin mbarsur me anti-inflamator, freskuese, duke përdorur jo atë për lëkurën e personit dhe për higjienën e trupit të ulët të mitur.
Plaster fëmijët baktericid. Dhe nëse është e nevojshme, patch kërthizës e butë, e cila mund të jetë efektive për hernie kërthizës.
Tub avull. Ky tub mund të jenë të nevojshme për fëmijët shumë të vegjël, si bebe gazeve shpesh mjaft vuajtje. Arsyeja është se brendshmet e tyre nuk kanë mësuar për të përballuar edhe me punën e tyre. Në disa raste kjo është për shkak të kequshqyerjes të nënës gjatë laktacionit.

Picker ka një tip të topitur. Është e këshillueshme që të ketë disa copa. Këto pipettes do të duhet për të varrosur nëse ilaçet e nevojshme në sytë e tu apo hundë. Disa herë ato janë përdorur për dhënien e ilaçeve nga goja.

Gërshërë të ketë një fund të hapur. Këto gërshërë nuk janë vetëm i përshtatshëm, por edhe të sigurt për të prerë thonjtë baby.
Termometër për të matur temperaturën e trupit të fëmijës. Ajo duhet të marr termometër tonë, për shembull, një termometër dixhital termometër merkur ose pa një clip në vesh, biberona, etj

Klizmë dardhë-gome vëllim më të vogël. Një të vogël dardhë-shiringë duhet të jetë e butë tip hapur. Një shiringë të tilla mund të kenë nevojë për të hyrë ose microclysters antipiretik droga të ndryshme.

Leshi të destinuara për hundë. Kjo dardhë është e nevojshme në mënyrë që të thith mukozë nga hunda e fëmijës në rast të ftohtë të rëndë.
Nëse është e mundur, ajo nuk ka dëm për të blerë dhe ngrohës për shishe, unaza, teething kur është e nevojshme, gomë vaj (mjet anastezik).

Nipples për shishe, thithat, biberona. Shpesh fëmijët preferojnë dalë jo të veçantë që formojnë kafshimin, dhe më e zakonshme dhe të thjeshtë.