Kujdes baby higjienës


Procedurat higjienike për kujdesin e fëmijëve do të jetë i suksesshëm nëse të gjithë pjesëmarrësit do të sillen me qetësi. Pra, fëmija nuk duhet të duan të fle. Ajo ndjek rregullin e parë për kujdesin e fëmijëve: kohë për çdo manipulim të zgjedhur, bazuar në gjendjen e saj. Rregulla dy: vendi ku ju do të zbatojë planin e tij, duhet të jetë aq i përshtatshëm. Shumë të kënaqur me ndryshimin tavolinë, ngritur në lartësinë e dëshiruar. Rregulla tre: çdo gjë duhet të jetë në dorë. Për tualet në mëngjes duhet të përgatisë një tas me ujë, pambuku shkopinj dhe disqe, fshin me lagështi, antiseptics dhe krem ​​të veçanta. Së fundi, rregulli i katërt: rrobat duhet të përmbushin klasë. Hiq ndonjë bizhuteri, ata mund të zeroja fëmijën apo të bie në diçka në kohë të gabuar.


Tualet në mëngjes duhet të fillojë të ndryshojë pelenë dhe podmyvaniya. Kujdesi për vajzat dhe djemtë të vogël nuk është shumë e ndryshme. Megjithatë, ka disa nuanca në fakt, dhe në një rast tjetër. Vajza duhet të minojë në mënyrë rigoroze në drejtim të para për të mbështetur, jo për të lëkundur infeksion në uretrës dhe vaginës. Kur kjo procedurë higjenik nuk është e nevojshme që të përdorni përherë sapun. Ndonjëherë ju mund të bëjë pa të. Rregullo temperaturën dhe presionin e ujit, të përgatisë një pecetë për të fshirë fëmijën pas podmyvaniya. Kështu që të shkojnë.

Mbani vajzë udhë kështu që e saj përsëri u vu në parakrah të rritur dhe kokë - në kthesë e tij bërryl. Boy me podmyvaniya nevojë për të vënë fytyrën poshtë, gjoksi i tij është në dorë të cilët kryen procedurën. Dora Namylyvshy, të trajtuar lëkurën e foshnjës. Të jetë i sigurt për të larë të gjitha folds e lëkurës ku poshtër mund të mblidhen, lani pastrues. Organet gjenitale fshi pelenë.

Prindërit e vajzave kanë pas vajra proces podmyvaniya folds në mes labia mëdha dhe të vogla, për të shmangur adhesions. A nuk nxitojnë menjëherë të veshin një pëlhurë me lajle. Le lëkurën të marrë frymë lirisht disa minuta. Ndërsa plagë kërthizës nuk është shëruar, ai duhet larë në mëngjes dhe në mbrëmje. Zgjidhja e parë 3% e peroksid hidrogjeni pije kore të përgjakshme, pastaj lahen mëngjes 2% me zgjidhje alkoolike e gjelbër të shkëlqyer (normale "Zelenka") - ajo thahet mirë. Në asnjë rast nuk do të shtypni në zonën e punës: touch duhet të jetë shumë e lehtë. Pasi përfundoi, aplikoni një fashë garzë sterile dhe të vënë një pëlhurë me lajle. Plaga kërthizës shëron para ditës së 20-të të jetës. Gjatë kësaj kohe e tij mund të lirohet ujth me një erë të pakëndshme, dhe lëkurën përreth Blush - një shenjë e infeksionit dhe duhet urgjentisht të kontaktoni mjekun tuaj.


Pediatër u ndanë në dy grupe: disa besojnë se 3 muaj larë thërrimet që të përdorin vetëm ujë të zier me shtuar kamomil supë. Të tjerë besojnë se qasja e zakonshme nga trokitje e lehtë, veçanërisht një që kaloi nëpër filtrin. Dhe bimëve, duke përfshirë shpesh rekomandohet për foshnjat kamomil pije, nuk është e nevojshme për të shtuar. Të gjitha bimët përmbajnë vajra esenciale që mund të shkaktojnë alergji. Dhe Daisy - nuk është përjashtim! Dorën e majtë kuptoj kokën e foshnjës, e drejtë, duke mbajtur kokën dhe qafën, thith një disk pambuku dhe të fshijë qepallë e sipërme të parë, pastaj - drejt hundëz fund. Nëse qoshet akumuluar shkarkimin purulent, përdorni një zgjidhje të dobët të antiseptik. Ndryshimi disk dhe të fshijë ballin, cheeks. Në fund pije sponges dhe mjekër. Uji nuk duhet të del në shesh nga këmishë jakë dhe veshët - nuk ka gjasa për të shijuar fëmijën. Fshi vend të thatë të lagur ose me makinë një peshqir të butë.


Hundëz zgjidhje më të mirë të pastër dobëta të detare dhe oqean ujë të shiten në barnatore. Ata janë të rehatshme dhe të pajisur me mukozën e hundës këshilla sterile ujitjes. Vendosni fëmijën në anën dhe të hyjë në rrugën e "e sipërme" vrimë hunde. Pas disa sekonda për të hequr të lëngshme me një flagella pambuku apo thithje. Kthejeni fëmijën në anën tjetër dhe të trajtojnë flegër dytë. Një procedurë e ngjashme është e rekomanduar disa herë në ditë. Mukusit thahet shpejt shumë i ri, depozitimin e kores, që pengojnë frymëmarrjen.


Kjo zonë duhet të trajtojë në një ditë. Për higjienës, përdorimi i sythe pambuku limiter, ajo nuk do të lëvizë kufijtë e lejueshëm dhe të dëmtojë kanalin e veshit dhe daulle e veshit. Ju vetëm duhet për të pastruar veshin. Ajo mbledh të gjitha të tepërta të. Kur gjiri dhe qan muret kanalin e veshit lëkund, dhe squfur, i formuar brenda lëvizin jashtë. Fshij sipërfaqen e veshit me një leckë të lagur ose shtupë dhe çik thatë.

Larja veshët e vogël, të jenë veçanërisht të kujdesshëm dhe të vëmendshëm. Ent shpesh përballen me probleme që dolën gjatë kësaj procedure higjienike. Në fëmijë veshin e brendshëm bëri një shumë të squfurit, edhe më shumë se sa të rriturit, dhe mënyra për lirimin e saj - veshi kanalit - është shumë e ngushtë. Substanca akumulon, kondensohen dhe formon një prizë. Dhe të vogla fëmija, aq më shumë ajo mund të formojë tape sulfurik. Hiq depozitave mund të një mjeku.


Pas të ushqyerit në crumbs mishrat precipituar film bardhë e qumështit - ambient të përsosur për infeksion. Prandaj, goja duhet të fshihen rregullisht me gazë sterile të lagur në ujë të vluar dhe përfundoi rreth gishtit tuaj. Trajtime të tilla mund të krahasohet me pastrimin e dhëmbëve, ata gjithashtu e nevojshme për të parandaluar prishjen e hershme e dhëmbëve. Me ardhjen e dhëmbëve të parë mund të ndryshojë garzë të veçanta silikoni furçë-gishtave. Thekon të vogla që shfaqen në fëmijët e kreu në vitin e parë të jetës janë konsideruar një manifestim të papjekurisë së lëkurës (e grimcave lëkurës vdekur nuk shkërmoqet, por të qëndrojnë në sipërfaqe), ose një nga shenjat e alergjive. Ndonjëherë vendet që shfaqen lëkurës itchy, dhe foshnja e saj mund të krehër gjakun.