Hypothyroidism tiroide i një fëmije


Sipas statistikave, hypothyroidism lindura në 2 raste nga 5.000 sapolindur, me vajzat dy herë më shpesh se djemtë. Gjëndër tiroide - një organ i sistemit endokrin, e cila kontrollon metabolizmin bazë, metabolizmin e proteinave, yndyrave, karbohidrateve, kalcium, rregullon temperaturën e trupit dhe është e përfshirë në formimin e inteligjencës. Pjesëmarrja në këto procese është për shkak të zhvillimit të disa hormoneve - thyroxine, tryyodterynyna, tyreokaltsetonyna. Në fëmijët, gjëndër tiroide nxit rritjen organike dhe zhvillimin në tërësi, veçanërisht rolin e tij të rëndësishëm në zhvillimin e sistemit nervor dhe skeletin e fëmijës. Le të flasim për hypothyroidism kancerit tiroide në fëmijët.


Që gjëndrës tiroide gjendet në qafë, në afërsi të autoriteteve shpesh ynfytsyruemыmy, ajo është shumë e lehtë për të faktorëve të kundërt. Siç u përmend më sipër, dallojmë hypothyroidism fillor dhe të mesëm, kongjenitale dhe fituar. Për shumicën e fëmijërisë aktuale hypothyroidism primar kongjenitale. Shkaqet e hypothyroidism kongjenitale janë shumë të ndryshme dhe nuk janë shkaktuar vetëm lezione anatomike e gjëndrës tiroide në utero, por papjekuria e sistemit hypothalamic-hipofizë.


Kështu një rol të madh në shfaqjen dhe zhvillimin e hypothyroidism lindura luan sjelljen e grave gjatë shtatzënisë, të ushqyerit e dobët, infeksionet dhe rreziqe toksike, mungesa e jodit në trup. Simptomat shfaqen menjëherë pas lindjes. Hypothyroidism Primar fituar ndodh në fëmijët më vonë në jetë dhe është rezultat i procesit inflamator ose autoimune. Shkaqet kryesore të hypothyroidism mund të jetë faktor i trashëguar (mutacionet gjenetike), formimin dëmtuar e hormoneve tiroide, në qoftë se një grua shtatzënë është i sëmurë dhe merr goiter drogë antyteroydnыe. Simptomet e hypothyroidism lindura ndodhin gjatë shtatzënisë. Mund të jetë një shkelje e sistemit nervor në formën e hydrocephalus, zhvillimit të pahijshme të kafkës. Pesha e fetusit është zakonisht rreth 4000 g. Ky është rezultat i metabolizmit të dëmtuar. Pas lindjes së një fëmijë i ulur, ai rrallë qan dhe fle shumë.


Nuk është një shërim të gjatë plagë kërthizës dhe verdhëz intensive e cila mund të zgjasë deri në dy deri tre muaj. Më vonë ka një ndryshim karakteristikë e shfaqjes: karakteristika të trashë fytyrës, syve spaced gjerësisht, hundë të sheshtë dhe të gjerë. Gjuha fryrë, sepse atë që nuk përshtatet në gojë. Ajo gjurmë të mbetet e dhëmbëve. Lëkura është e thatë, flokët shpesh ishte kapsllëk, oreks të dobët. Ka bradycardia, presion gjaku i ulët. Fëmijët me hypothyroidism zhvillohet ngadalë. Ata më vonë përmbysi, rri, dhe ecin pas fillimit të vitit. Pranvera nuk është e mbuluar me bar dhëmbët shpërthej datë të mëvonshme. Nëse koha nuk fillon trajtimin, këta fëmijë janë rëndë prapa në zhvillimin intelektual. Ata nuk flasin, nuk mund të mësojnë edhe shkathtësitë themelore që të fut në to është shumë e vështirë. Faza ekstrem i këtij shteti - cretinism.


Fituar Hypothyroidism mund të fillojë në çdo moshë. Aq më shpejt ai do të shfaqen, edhe aftësi të kufizuara më të larta yyazytsirnist intelektuale. Që nga gjëndër tiroide kontrollon të gjitha proceset në trup, shenjat e hypothyroidism mund të jenë të ndryshme. Fëmijët përjeton lodhje të vazhdueshme dhe të qenët i përgjumur, por prindërit shpesh fajësohet atë në përtacisë. Përkeqësimit të përqendrimit dhe të menduarit që ndikon negativisht në të mësuarit. Nuk ka ngadalësuar normën e zemrës, ose zemra ritmin shqetësim, presioni është reduktuar gjithmonë. Jo karrige pavarur, reduktuar oreksin, ka dhimbje barku. Nuk mund të jetë ënjtje të fytyrës dhe këmbët. Gjuha dhe lëvizjet bëhet i ngadalshëm dhe i ngadaltë. Të gjitha kombinohen për të tërhequr vëmendjen e prindërve, dhe ata kërkojnë ndihmë mjekësore.


Trajtimi më parë është nisur, e më pak gjasat e komplikacioneve. Baza e trajtimit është terapi hormon. Që në shumicën e rasteve është e pamundur për të bërë hormon tiroide e nevojshme për të prodhuar, është e nevojshme për të marrë ilaçe për jetën. Për më tepër, në qoftë se doza është zgjedhur si duhet, fëmija do të rritet në të njëjtin nivel me fëmijët e tjerë dhe të mos përjetojnë vështirësi në të mësuarit dhe komunikimit. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet sistemit imunitar të fëmijës, sepse më shumë se fëmijët e tjerë që i nënshtrohen sëmundjeve të ndryshme virale dhe infektuese. Është e rëndësishme për të kuptuar se zhvillimi fizik i fëmijës pak do të mbetet me të dënuarit bashkëmoshatarët e tyre, kështu që nuk do të detyrojë atë për të bërë atë që ai nuk mundet. Në procesin e rritjes dhe zhvillimit të fëmijës duhet gjithmonë të kryejë ilaçe rregullim dozë aplikuar dhe gjithë trajtimi duhet të bëhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.


Rregulli më i rëndësishëm i parandalimit - sjellja e grave shtatzëna. Para së gjithash ajo duhet të vidyazykatysya zakone të këqija dhe stresin e tepërt fizike dhe emocionale. Nëse një grua gjatë shtatzënisë ka hypothyroidism, gjëndër tiroide ajo do të funksionojë në mënyrë më aktive, duke çuar në sosje e saj, duke rezultuar në një fëmijë është i lindur me shenjat e hypothyroidism. Nëse gjatë shtatzënisë gruaja mbajtur hormon, devijime në zhvillimin e shëndetit të fëmijës do të jetë. Hypothyroidism çon në pasoja shumë të rënda është në gjendje të keqe, kështu që detyra e prindërve të monitorojnë me kujdes ndryshimet në shëndetin dhe sjelljen e fëmijës. Nëse ka pasur ndonjë problem shëndetësor, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj! Luftuar sëmundjen duhet vetëm së bashku me specialistin.