Feeding vitin e parë të jetës së foshnjës


Duhur dhe efikas pleqsh viti i parë i jetës është një kusht shumë i rëndësishëm që siguron zhvillimin proporcional mendore dhe fizike, rezistenca ndaj kushteve të pafavorshme të mjedisit, imunitet të fortë. Për shkak të faktit se në vitin e parë të jetës është rritja e shpejtë dhe zhvillimin, formimin sferë psikomotor, formimi i të gjitha sistemet dhe organet, vit fëmija i parë kërkon një dietë të plotë dhe të balancuar.
Feeding vitin e parë të jetës së foshnjës, në varësi të faktit nëse dietë e qumështin e nënës dhe në atë sasi është: natyrore, artificiale dhe të kombinuara. Më e dobishme është fiziologjike dhe të ushqyerit natyrore (fëmija vetëm qumështi vyhodovuyetsya gjirit). Gji metodë të njëjtë fiziologjike, sepse përbërja qumështi i njeriut të paturit e nevojshme yndyrna, karbohidrate, proteina, vitamina dhe minerale të mbuluar plotësisht nevojat e fëmijës. Vlera më e lartë e energjisë është colostrum, i sekretuar nga gjiri 4-5 ditët e para pas lindjes. Në colostrum përmban shumë vitamina dhe proteina, kalcium, fosfor, por më pak yndyrë.Përfitimet e të ushqyerit me gji.
1. Qumështi i nënës është më e lehtë për të tretet dhe të tretet
2. Qumështi i nënës përmban vendosur më optimal të vitaminave dhe enzimave fëmijë nevojshme.
3. Qumështi i nënës është i pasur me substanca që ofrojnë imunitet kundër shumë sëmundjeve infektive, të stimulojë rritjen e microflora normale zorrëve. Dhe (ndryshe nga qumështi i lopës) më pak të huaj për fëmijën.
4. përqendrimi optimal i fosforit dhe kalciumit në qumështin e nënës është shumë më e shpejtë dhe më të mirë të zhytur. Në këtë drejtim, rakit në fëmijët të cilët janë ushqyer me gji për zhvillimin më pak. Kjo shpjegon faktin se për shkak të përthithjen më të mirë të hekurit, fëmijët rrallë vuajnë nga anemia sesa fëmijët në ushqim artificial. Prandaj, mosha e gjashtë nuk ka nevojë për të shtuar në dietën e hekurit elementet e fëmijës. Nëse një fëmijë vyhodovuyetsya artificialisht, pastaj katër muaj prezantuar produktet e pasuruar me hekur.

5. Kur gji është vendosur marrëdhënie psikologjike midis fëmijës dhe nënës, ndjenjat këtë nënës janë formuar.

Kjo ndodh se ne duhet të heqin dorë nga të ushqyerit me gji një fëmijë, pavarësisht nga të gjitha avantazhet e saj. Shkaku më i zakonshëm është qumështi mungesa vidyazyka. Fëmija vonë shul të gjirit (jo në orët e para pas lindjes), shul rralla fëmija mund të shkaktojë një mungesë të qumështit. Në anën tjetër, aplikimi i shpeshtë - çdo 2-2 0,5 orë të natës pa ndërprerje, për 8-10 herë në ditë stimulon dhe përmirëson fluksin e qumështit. Në mënyrë tipike, dy muaj fëmija vetë vendos mënyra - 7 feedings në ditë - çdo 3 orë nga pushim shestychasovыm natës. Deri dy muaj fëmijën më mirë të japë të dy gjinjtë, pasi kjo rrit molokoobrazovanye. Ajo që mbetet pas të ushqyerit me qumësht duhet të shprehë të mos zhvillojë mastitë. Disa nënat, sidomos ato të rinj, nuk kanë motivimin dhe dëshirën për gji. Stresi mendor dhe fizik, mungesa e gjumit, sëmundjet e nënës mund të shkaktojë rënie qumësht. Medikamente që rrisin fluksin e qumështit janë: regjimit të duhur të ushqyerit dhe pleqsh nënave, majdanoz të freskët, supë acaroj ekstrakt, murriz qumësht ekstrakt arre, vitaminë E, mbledhjen e bimëve (laktovit).


Fëmija Daily ushqyerit grup vitin e parë në varësi nga sasia e qumështit në moshën e nënës dhe fëmijës individual. Me katër muaj e foshnjave gjatë të shëndetshme të ushqyer çdo 3 orë nga pushim nate shestychasovыm, ose 7 herë në ditë. Me 5 muaj pleqsh frekuencave - 5 herë në ditë, nga 9 muaj - 4 herë në ditë. Në mes, ju mund të jepni fëmijës pak ujë ëmbël zier. Disa fëmijë refuzojnë të marrin ujin e nevojshëm si qumësht të lëngshme. Nga 4-5 muaj të jetës për të hyrë në ushqime për shkak të ushqyerit vetëm qumështin e nënës nuk i plotëson nevojat e në rritje të organizmit. Ushqyerit - një hyrje graduale të ushqimeve të reja, duke zëvendësuar një gji. Ushqime parë ngurta futur në 45-5 muaj në një pure perimesh e kungull i njomë, kungull, karrota, lakër. Perimet larë, kuzhinier, pastaj fshij nëpër një sitë. Kjo masë i holluar supë perimesh për konsistencën e krem ​​i trashë dhe të japë një fëmijë me një lugë çaji.

Nga 4-5 muaj futur, krem ​​dhe vaj vegjetal si ushqim për 3-5 g. Per dite, me rotacion çdo ditë të tjera.
Nga 5-6 muaj prezantuar një ushqime të dytë të ngurta si qull. Kështu, në këtë moshë dy kraharorit ushqyerit zëvendësuar dy ushqime (perime, patate pure dhe qull). Kashi mirë gatuaj se në qumësht, sepse sa më afër në përbërje me qumështin e nënës dhe të pasuruar me vitamina dhe elementët gjurmë. Në ushqim për fëmijë nuk duhet të shtoni kripë.
Në 8 muajt e tjetër ushqime zëvendësues gji (fëmijët kos, kefir) aplikimi Ushqimet që gjithmonë të japin fëmijën për gjoksin e saj. Një shërbim i bollgur, kos ose kos është 200 g, perime pure-100-150h.

Në 6-7 muaj të bëjë një gjysmë verdhë veze veze Hardboiled, por jo më shumë se dy herë në javë. Nga 7 muaj një fëmijë ka nevojë për gjizë në një shumë prej jo më shumë se 20-30. Mincemet parë në 20-30h pas 50-60 gram fëmija duhet të marrë 75-8 muaj. Mbushje është shtuar në pure perimesh. Dhe me 10 muaj dhënë në formën e avullit cutlets ose qofte. 12 muaj futur feta mollë dhe bukë, qumësht laktacionit mëngjes lopës ngurta zëvendësim ose kos me krisur.

Për të shmangur çrregullime të tretjes nuk duhet të largoj fëmijën nga gjiri në sezonin e nxehtë, kur vaksinat parandaluese. Të gjitha pyetjet në lidhje me të ushqyerit, zhvillimin e fëmijës dhe kujdes duhet të diskutojnë me mjekun pediatrit rrethin e tyre duke vizituar këshilla fëmijëve dhe patronazhin e fëmijës në shtëpi.