Dhimbje koke në një fëmijë të vogël


Dhimbja - një nga komponentët kryesore të sistemit të mbrojtjes. Ndjesi të pakëndshme të na japë receptorët dhimbje, të cilat përshkuar tërë trupin tonë, duke përfshirë muskujt, nervat, enët e gjakut dhe membranat e trurit. Mekanizmi i dhimbje koke në fëmijët e vegjël nuk është kuptuar plotësisht. Ne vetëm dimë se ky fenomen shkakton disa faktorë të përfshira, duke përfshirë dështimin për të punuar me sistemet hormonale dhe vaskulare, dhe dallojnë ato e vështirë edhe për specialistët. Dhimbje koke nuk janë konsideruar si një sëmundje të veçantë, por nuk është gjithmonë një simptomë e problemeve të brendshme, si ndarje e përkohshme dhe të lehtë dhe të rëndë, kërkojnë ekzaminim të hollësishëm dhe trajtim. Çka në qoftë se kapet dhimbje koke në një fëmijë të vogël?


Njohin dhimbje koke në fëmijët e vegjël të cilët nuk janë ende në gjendje për të thënë, e vështirë. Nëse fëmija është i shqetësuar, ne duhet së pari të sunduar nga probleme të tjera të mundshme - dhimbje barku, uri, pelena lagësht - dhe pastaj i kushtoj vëmendje për simptomat e mëposhtme. Kur një dhimbje koke qarë fëmija do të shoqërohet me një shkelje të dukshëm. Ajo do të vetëtijnë, fluturoj kokën. Sëmundjet mund të shkaktojë ndërprerje në gjumë dhe të vjella të shpeshta. Jo më e lehtë për të identifikuar problemin dhe fëmijët mund të përshkruajnë ndjenjat e tyre, ata jo gjithmonë e kuptojnë se çfarë pjesë e trupit dhemb ato. Pra, është më mirë që të mbështeten në të njëjtat shenja paralajmëruese që shërbejnë foshnjat, letargji, tearfulness, nervozizëm, refuzimin për të ngrënë, prish gjumin.


Fëmijët shpesh vuajnë nga të ashtuquajturat tensioni dhimbje koke ", që ndodhin për shkak të ngarkesës tepruar në muskujt e qafës, fytyrës dhe e pasme të kokës. Në këto zona fëmija ndërton presion, e cila më pas është transmetuar ballore dhe muskujt përkohshme dhe spazma shkaktuar. Një shkak i zakonshëm i dhimbje - scoliosis, e cila sot regjistruar fëmijët edhe 3-vjeçar. Fëmijët e sotëm të shpenzojnë më shumë kohë në një pozicion statik - në shtëpi duke parë televizor apo në një tavolinë në klasë. Një tjetër faktor i përbashkët - sheshtë. Deformim i këmbës mbështet tërë trupin, të çon në një shpërndarje jo të saktë të ngarkesës në pozitën në këmbë. Këto ndryshime ndikojnë në muskujt e qafës, duke shkaktuar dhimbje koke.


Ndonjëherë dhimbje koke lindin nga trazirat nevыdelennoho vizuale. Për të parë më mirë fëmija nxjerr sytë vazhdimisht. Kjo perenapruzhuyutsya grupe të ndryshme të muskujve. Nëse e drejta dhe syri la sheh ndryshe fëmijë të mirë, ajo mund të duhet të regjistrojë në kokë, duke shkaktuar një vrull në muskujt e qafës. Një tjetër lloj i dhimbje koke ndodh në fëmijët, që lidhen me ndryshimet në tru vaskulare ton. Edhe pse mandat zyrtar mjekësor për ta atje, ata mund të quhet "merimangë". Në fëmijët e vegjël deri në 2 vjet, dhimbje të tilla shpesh ndodhin në sfondin e rritjes së presionit intracranial. Në rrezik të merrni edhe fëmijët që kanë vuajtur hipoksi apo trauma të lindjes. Megjithatë, me një sëmundjeje të tillë në rrethana mjaft banale mund të plotësojë çdo fëmijë. Po, fëmijët shpesh ankohen për ndjenja perevtomlyuyutsya sëmurë kur.


Sistemi nervor ata nuk kanë formuar deri në fund, dhe proceset e ngacmim dhe ndalimin qeverisen keq. Nëse fëmija është përballur me ngarkesë të tepërt, është e vështirë për të lëvizur nga aktiviteti i shtetit për të pushuar. Overstimulation shkakton kokë vasospasm. Përveç kësaj, "vaskulare" dhimbje koke - shoqërues i shpeshtë i SARS. Në fillimin e sëmundjes në sfondin e replikimit të virusit aktive dhe ethe në enët e vogla të kokës ka një stagnim e gjakut që kontribuon në dhimbje. Një faktor tjetër është - kongjestion i hundës që shpesh shoqëron SARS. Fëmijë fillon të marrë frymë nëpërmjet gojës tuaj dhe në mushkëri shkon përbërjen e gabuar e ajrit dhe temperaturën. Një nga të parët për t'iu përgjigjur ndryshimeve të kokës anije. Në mënyrë të ngjashme dhimbje koke ndodh kur zgjeruar adenoids. Dhe në sëmundje të tilla si sinusit dhe otitis media, inflamacion në zgavrën kraniale ndikon jo vetëm enët, por edhe nervat dhe dhimbje koke janë të mprehta.


Dhimbje koke mund të shkaktojnë dhe faktorët e jashtëm. Një prej tyre - helmimit kimike. Ky rrezik është më shumë se e vërtetë. Fëmijë mund të marr frymë avujve bojë të freskët në një shëtitje në park ose në heshtje për ju për të marrë një shishe pastrues. Për një dozë e toksinave, ajo është e mjaftueshme një herë për të shkuar në vendin brenda fabrika e re ndjeu si makinat e bojës. Por helmimi më ndodh faji lodra pavërtetuara dhe rroba. Nëse substanca toksike nuk depërtojnë më tej në ezofag dhe stomak dhe të shkaktojë të vjella menjëherë, trupi është pastruar nga toksina para se ata të kenë kohë për të marrë në gjak.


Përndryshe, një helm merr në gjak nëpër të gjitha organet dhe indet. Dhimbje koke në këtë rast mund të jetë një enë reagim - ndryshimi i gjakut dhe meninges - rrjedhjen e substancave toksike. Dhimbje koke mund të jetë shkaktuar tronditje të trurit. Një emergjencë serioze është pothuajse e pamundur që të mos vini re: ai është i shoqëruar nga një numër të simptomeve të ndryshme, duke përfshirë edhe të vjella. Një inspektim të kujdesshëm për diçka dyshuar ishte bruises gabuara ndihmë dhe gunga. Megjithatë, plagosje drita e tronditje të trurit mund të ndodhë pa u vënë re nga prindërit ose asimptomatike. Nëse fëmija goditi kokën e tij, dhe qanë përsëri vazhdoi të luajë, ajo është ende e nevojshme për të treguar specialist.