Helmimi Baby Food akute


Helmimi me ushqim dhe të përzier mund të jetë një fëmijë me apendiksit akute, pengimin e zorrëve, cen kongjenitale të traktit gastrointestinal. Dhimbje karakteristike barkut, diarre apo, anasjelltas, kapsllëk.
Në 2-4 javë të jetës dhe është më e zakonshme tek djemtë stenozë pilorike - një sëmundje me burim të vazhdueshëm të vjella në 15-20 minuta pasi të hahet, rrit oreksin, mungesa e karrige; këta fëmijë të shpejt të humbur peshë. Kanë nevojë për rishikim të menjëhershëm të kirurg fëmijëve. Çfarë është karakteristikë e akute fëmijës helmimit me ushqim?Kur e infeksionet e zorrëve të fëmijës
Infeksioni me helmimit me ushqim prekje me ushqim bajat, mospërputhjes me rregullat e higjienës apo gatim dhe ruajtjen e ushqimit. Patogjene janë në mukozën e stomakut, duke shkaktuar gastrit akut, si rezultat - të vjella. Në fëmijët, ethe, diarre duket, mund të dëmtojë stomakun. Në sëmundje akute infektive. Të vjella mund të jenë me SARS, gripi, bronkit, pneumoni, pielonefrit; lind si pasojë e dehjes në sëmundje të rënda (ethe, të dridhura, të qenët i përgjumur, letargji, humbje e oreksit dhe simptoma të tjera karakteristike të secilës sëmundje).


Në sëmundje të sistemit nervor qëndror
Kur një tumor të trurit, abscesi, encefaliti, meningjit, hydrocephalus dhe kreu lëndimet mund të ndodhë ashtu-quajtur të vjella cerebrale. Ajo është një natyra avid, nuk ka lidhje me konsum të ushqimit, nuk sjell lehtësim. Përveç - dhimbje koke të rënda, të qenët i përgjumur, bradycardia (norma e rrallë e zemrës) dhe përkeqësimit deri në gjendje kome.

Foshnjave të porsalindura të vjella me helmim nga ushqimi mund të rezultojë nga një lindje të vështirë, asfiksisë, hipoksi intrauterine të fetusit, pas kryerjes së infeksionit intrauterin. Në të sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Sëmundja është natyra infektive (gastrit, duodenitis, ulçerë stomakut, diskinesia tëmth) gjithashtu mund të shoqërohet me të vjella; përveç se mund të jetë përzier, dhimbje barku, urth, belching.


Të vjella funksional
Fëmijët muajt e parë të këtij lloji të jetës së vjella funksionale - të vjella, ajo papritmas nuk ndikojnë në sjelljen e fëmijës dhe shëndetin e tij dhe nuk të parandaluar të fituar peshë normale. Në fëmijët e vegjël të vjella mund të jetë për shkak të overfeeding.

Në emocional, lehkoranymi, fëmijët nervoz gjatë gjashtë muajve të vjella funksionale me helmimit me ushqim - një manifestim i reaksioneve neurotike në përgjigje të ushqyerit e detyruar, protestojnë ndëshkimin. A mos i lënë vetëm një fëmijë, e siguroi atë dhe nuk e merrni veten në një panik. Vendosni fëmijën në anën ose të sigurojë pozitën poluvertykalnoe (për të parandaluar marrjen mënyrë të vjella vdыhatelnыe); në qoftë se fëmija ra në gjumë, të shikojnë në mënyrë që të kthehet e zuri gjumi me kokën e tij në njërën anë. Në asnjë rast menjëherë pas vjella mos ushqeni (nëse nuk përsëritet, ne mund të japim për të ngrënë të paktën 2 orë).


Para shqyrtimit mjeku nuk ka dhënë asnjë ilaç përveç antipiretik (më të mirë në qirinj), nëse ethet fëmija sipër 385 gradë. Para se të vijnë te mjeku për të shmangur dehidrimit, shpesh ujë fëmijë liberale; nëse përsëritet vjella, të japë zgjidhjet më të mira hlyukozosolevыe - rehydron, oralit, gastrolity (në dispozicion në barnatore). Nëse të vjella të përsëritura, të ndaluar me ujë për 10-15 minuta, pastaj të vazhdojë, por më rrallë.

Vëmendje mjekësore urgjente, nëse:
- të vjella ndodhur pas një lëndim në kokë, ose bien;

- Ajo shoqërohet shpesh ose temperaturë të lartë, diarre (të cilat mund të çojë në dehidratim të shpejtë);
- të vjella kombinuar me dhimbje barku, mungon karrige.