SARS dhe fëmija ftohtë të vogël


Fëmijët që vuajnë nga SARS-it gjatë muajve të ftohtë - nga tetori në prill. Por incidenca më i madh është në mars. Ka disa arsye. Nga trupi pranverë është e lodhur, e dobësuar imunitetin. Le të flasim për dy tema, të tilla si SARS dhe fëmijë të ftohtë të vogël!
Në sulmet e vjeshtës dhe të dimrit ose organizmave virus reflektuar fuqinë shpenzimet e shërimit, sëmundja nuk mund të parandalohen në kohë.
Nëse viruset ftohtë janë vrarë, atëherë ngrohja, në të kundërt, është e shpërndarë mirë. Luhatje në temperaturë 0-5 në kombinim me lagështia e lartë - uyazyka favorshme për sëmundjen. Sun, verë neutralizuar bakteret e ndryshme, pranverë nuk është aktiv. Jo Roli i luajtur nga paqëndrueshmëria e motit - ajo pryhriye diellin, erën bastisje akullt. Në mars, diferenca e përditshme temperatura është 10 gradë. Në këtë periudhë të lehtë të kapur një të ftohtë apo këmbët e lagësht, jo të veshur në sezon. Fëmijët deri në 5 vjet fillore dhe shpesh vetëm shenjë e një të ftohtë të - temperaturë. Simptoma të tjera klasike - kollë, rrufë, konjuktivit ndonjëherë - mund të bashkohen në ditën e dytë apo të katërt. Kur infeksioni adenovirusi rritur nyjet limfatike.Fëmija bëhet i fjetur, whining, vë në gjumë, refuzon ushqimin. Hundë i lëngshëm, kollë, ethe - pothuajse të gjitha simptomat - kjo do të thotë infeksion trupit të luftuar me patogjen, kështu që nuk do të kërkojë për të hequr ato menjëherë. Por të lehtësuar fëmijë shtetit të vogël dhe për të hequr simptomat e pakëndshme të sëmundjes së kërkuar. Për të reduktuar temperaturën në gji fëmijën, nganjëherë e mjaftueshme për të hequr atë për një kohë. Fëmijët më të vjetër se një vit, nuk të prirur për alergji, mund të japin çaj me raspberries.

Kryesore Atrium - hunda. Hundëz fëmijë me një të ftohtë duhet të larë me ujë të detit ose të kripur dhe menjëherë hequr mukusit akumuluar. Shpesh përdoret vasoconstrictor pika nuk mund të - ata janë të varur. Përdorimi i tyre i zgjatur mund të shkaktojë nosebleeds, palpitations, presionin e lartë të gjakut. Prandaj vasoconstrictor pika mund të caktojë vetëm pediatrin. Një fëmijë i ftohtë i vogël duhet të pini shumë lëngje, foshnjat - shpesh japin gjoksin. Gjirit pikoj qumësht në hundë nuk është e nevojshme - ajo është e pasur me proteina, një terren të mbarështimit për bakteret. Zbutur kollë dhe dhimbje të fytit për të ndihmuar me fiq qumësht të nxehtë apo ujë mineral. Fëmijët nuk janë të prirur për alergji, ne mund të ofrojmë infuzion e bimëve - kamomil, Calendula. Ata kanë veti të fuqishme antibacterial. Shumë të ftohtë një trajtim - lëng boronicë. Ajo ka një shumë të vitaminës C, ajo ka antipiretik, anti-inflamator, ftohjet tonik efekt. Ndonjëherë një fëmijë refuzon për të ngrënë në ditët e para të sëmundjes - kjo është një reagim normal.


A nuk merrni përfshirë në mjetet juridike popullore dhe vonesa të thirrur një mjek. Ftohtë të përbashkët dhe SARS-it nuk kanë frikë nga komplikime të rrezikshme - imët guri, bronkit, pneumoni. Prandaj, pediatri duhet të dëgjojnë në dritë një fëmijë të vogël për të siguruar që në mungesë të inflamacionit. Nëse temperatura është rritur mbi 38 ° C ose simptoma ishin "imët guri rreme" ngjirurit e zërit, kollë leh, frymëmarrje të shpejtë dhe me zë të lartë - duhet urgjentisht të thërrasë një mjek. Si droga antipiretik në temperaturë mbi 385 ° C duke përdorur derivatet e ibuprofen dhe paracetamol në qirinj dhe pezullime. Mos përdorni për të trajtuar fëmijët aspirina tradicionale dhe Analgin. Fëmijët më të vjetër se 6 muaj nga një mjek japin shurup kollë, shpërndarjen gëlbazë. Kur dhe mjetet e përdorura - zgjidh një mjek. Nëna ime nën ndikimin e reklamave mund pa dashje të dëmtojë fëmija nuk japin ilaç aligns.


Nëse fëmija juaj të sëmurë me SARS-it, të plotësoj lëngjeve duhet të pini atë në zgjidhjen e pjesë të vogla solesoderzhascheho ose çaj të ëmbël. Të vjella mund të jetë një shenjë e sëmundjes së rëndë, është duke marrë masa në shtëpi mjeku. Për një fëmijë të sëmurë ose sëmundje më pak të duruar shpesh më të lehtë, t'i përmbahen rregullave të thjeshta. Kryerja e procedurës kalitje. Ata duhet të fillojnë nga lindja - gradualisht të zvogëlojë temperaturën e ujit kur banje, duke e çuar atë në 27 ° C, jo njeri i përkëdhelur fëmijë, nuk e shpejt ushqim dhe pije. Nëse fëmija e ka rritur nuk do të thotë se koha e humbur. Filloni forcim mund të jetë banjot këmbë me ujë në temperaturën e dhomës, duke zvogëluar gradualisht atë. Nga 6 muaj të fillojë të qetësohem. Leckë të butë të lagur në ujë, e shtrydhur nga dhe të fshijë të birin; duart - nga dora në krah, këmbët - nga këmbë në kofshë, pastaj - gjoks, abdomen, mbrapa për 1-2 minuta.


Pastaj, fërkim trupin me një peshqir për të përfunduar fëmijën dhe skuqje për 10-15 minuta. Temperatura e ujit është reduktuar gradualisht 38-25 ° C. Me 15 vjet për të shkuar nga derdhje enë. Një element i rëndësishëm i forcim - shëtitje. Për të dalë në baza ditore si në të mirë dhe në mot të keq. Fëmijët nën 2 vjeç është e rekomanduar për të qëndruar në ajër deri në 4 orë në ditë, të vjetër - 5-6 orë. Nëse fëmija është një i ftohtë pak, nuk është një arsye për të braktisur shëtitje. Kur temperatura e trupit mbi të 375 ° C nuk mund të ecin. Një nga kushtet e rëndësishme për shëndetin - të favorshme klimën në çerdhe. Në çdo kohë të vitit është e nevojshme disa herë gjatë ditës për ajër për 10-20 minuta. Temperatura optimale në çerdhe - deri në 22 ° C, lagështia relative - 50-70%. Në lagështia membranat ulët thatë mukozës e traktin e sipërm respirator, mukusit akumulon, ai bëhet një terren ushqyes për bakteret. Fëmija më i prekshëm ndaj infeksioneve rrit rrezikun e alergjisë. Për të shmangur këto probleme, ajri në dhomë duhet të moisturize. Vëmendje e veçantë pranverë duhet të jepet për ushqimin e fëmijëve. Për shkak të mungesës së vitaminave natyrore, është e rekomanduar për të shtuar të vitaminave të tij dietë që mosha.