ARI dhe viruset në një fëmijë të vogël


Kur bora shkrihet dhe ka pellgje - aktivizuar nga viruset që infektojnë traktin e sipërm respirator (sincitial frymëmarrjes, adenoryno viruseve, gripit). Të gjithë ata - fqinjët në grupin e sëmundjeve të quajtur frymëmarrjes akute të kombinuara (ARI). Flisni për ARD dhe viruset në një fëmijë të vogël.
Për karakteristikat fiziologjike të sistemit të frymëmarrjes fëmijëve parë për t'iu përgjigjur infeksionit nga traktin e sipërm respirator. Tub shumë të gjerë auditory që lidh zgavrën nasopharynx e veshit të mesëm në foshnjat është horizontale. Siç bakteret dhe viruset lehtë të depërtojnë nga nasopharynx në veshit të mesëm dhe fyt, dhe pastaj kthehet komplikime zakonshëm ARI - otitis (inflamacion i veshit të mesëm), sinusit (pezmatimi i sinuseve) dhe faringjit (fyt).Mjeku bën diagnozën, Anketa fëmijën duke përdorur pajisje të posaçme: reflektor ballore - pasqyrë disk me një vrimë në mes për studimin e pasazhe hundës dhe otoskop - pajisje për inspektimin e mureve të kanalit të veshit. Gulçim hundës sëmundjeve të tjera më të zakonshme Ent. Ënjtje e mukozën e hundës është veçanërisht e vështirë për të kryer foshnjave, të sëmurë ata nuk mund të thith qumështin. Kid bëhet i shqetësuar, gjumë të dobët, ajo rrit temperaturën. Në fëmijët më të vjetër se sëmundja është e shoqëruar nga teshtitjes, kollitjes ndërhyrës (dripping mukusit në fyt, ngacmim e saj), ndjenjën e reduktuar e të nuhaturit dhe dhimbje koke. Në fazën fillestare të hundës qëndron mukusit të qarta në finale - shkarkimit të verdhë-gjelbër. Të përshkruesit specializuara fëmijë i vogël që të rivendosur frymëmarrjes hundës: vasoconstrictor pika dhe ointments me mente. A nuk e di se si foshnjat thith mukusit defekt aspirator veçantë. Toddler vjetor, aftësitë mastering, vetë-shtyer hundë.


Nëse ARD nuk ishte në gjendje për të ndaluar përhapjen e microflora bakteriale apo reaksion alergjik filloi, rinitit kalon në sinusit akut. Keqe shpesh shfaqet pas gripit dhe gjatë bimëve lulëzuar. Në foshnjat ajo zhvillon veçanërisht e shpejtë, temperatura e trupit menjëherë ngrihet në 40 ° C. Ndërsa kockat pjatë grilë hundë janë muret e hollë dhe janë të vendosura rreth orbitës, procesi inflamator mund tip mbi dhe kokërdhok. Atëherë bëhet e dukshme qepallat fryrë dhe reddened. Fëmijët më të rritur do të ankohen hidhërime në sinus prekur dhe dhimbje koke. Diagnoza konfirmuar ose hedhur poshtë X-rrezeve. Për të ndaluar procesin patologjike, të caktojë pika antibacterial hundës dhe drogë mucolytic. Ndonjëherë mjeku Flushes një hundë të vogël, duke hequr përmbajtje nga zgavër të saj dhe të sinuseve paranazale.


Adenoids - një hypertrophy nazofaringeale bajame. Rritja e indeve adenoid arrin kulmin në 2-8 vjet, me 9 vjet për të filluar procesin e kundërt - tharje atë. Shkaqet e adenoids bëhen infeksione të shpeshta, inflamacion në fyt, çrregullime të vazhdueshme alergjike dhe endokrine. Indeve hyrë mund të çojë në rinitit zgjatur. Në pritjen në prindërit Laura e mbani mend se fëmija nuk është frymë hundë për disa muaj (ndonjëherë për gjashtë muaj ose më shumë), gjumë të shqetësuar dhe refuzon për të ngrënë. Adenoids zgjeruar presion mbi grykën e tubit auditory, duke shkaktuar humbjen e dëgjimit.

X-ray në lateral endoscopy projeksion hundës apo sqaruar diagnozën. Trajtimi Kompleksi përfshin ujitjen terapi (larje zgavrën e hundës me zgjidhje antiseptik), antibiotikët varrosje, tableta resorption, përdorimin e vitaminave dhe imunomodulatoreve. Nëse adenoids shtimin e tyre në masë të madhe, periudhave të shkurtra të shpeshta të apnea (ndaluar frymëmarrjen gjatë gjumit) dhe në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon e seancës, në këtë rast otolaringolog emërojë hequr inde adenoid.

Grykët akute (angina) quhet infeksion i bajamet. Patogjene më të zakonshme janë grupi B-hemolitik A Streptococcus ose Staphylococcus. Hipotermia, ndërsa në këmbë shkaku aktivizimin e tmerrshme "mysafirët". Angina është shoqëruar gjithmonë me një rritje të temperaturës në 38-39 ° C dhe dhimbje në fyt, një fëmijë i vogël nuk mund të përtypë ushqim apo pështymë. Në bajamet shfaqen pllakë bardha nuk zgjatet përtej tyre. Në foshnjat sëmundja është e rrallë, por kjo ka ndodhur, shkon shumë e vështirë, me ethe, dhimbje, dehje, dhimbje barku, stools lirshme dhe të vjella. Trajtimi përbëhet nga duke marrë antibiotikë, zierje gargarë e bimëve, pirët me tepri dhe të pakët dietë. Nuk mund të bëjë pa antipyretics.


Imët guri rreme (inflamacion dhe ënjtje e mukozës podholosovoy gojë) - një sëmundje e fëmijëve fyt nën 5 vjeç: në këtë moshë hapësirë ​​podskladochnom në faring është ind shumë e lirshme që shtohet me shpejtësi dhe nuk e le të ajrit në rrugët e frymëmarrjes. Rritja excitability e sistemit nervor shkakton vrull dhe ngushtimi i mureve të laring, astma dhe të fillojnë leh kollë. Problemi mund të ndodhë edhe gjatë gjumit. Në dhomën ku pacienti është një fëmijë i vogël, duhet të jetë shumë e lagësht, pastaj pom'yakshytsya mukozën, dhe fëmija do të vidkashlyatysya. Bllok të menaxhuar simptomat, dhe shpatull prekur pasme të fytit ose duke shkaktuar vjellje. Në shenjë e parë e një imët guri rreme duhet thirrur një ambulancë dhe ardhjen e saj për të bërë banja e nxehtë këmbë, mbytje me një zgjidhje alkaline.


Otitis media provokuar Pneumokoku ose Haemophilus influenzae. Burimi kryesor i infeksionit është konsideruar adenoids zgjeruar, si otitis media pothuajse gjithmonë vjen pas rinitit kronike. Në nasopharynx nëpërmjet patogjene auditory tub depërtuar në zgavrën tympanic, duke shkaktuar dhimbje në një ose të dy veshët.