Gji fëmijën gjatë natës


Në feedings natës është duke folur shumë. Pediatër shkollave të vjetër insistojnë për të ushqyer orë fëmijën tuaj të pushimit të natës, sepse "barkushe ka për të pushuar." Në ekspertëve moderne në gji në këtë drejtim sipas mendimit të ndryshëm. Çfarë duhet të jetë në gji gjatë natës?
Zgjuar gjatë natës për të ngrënë - është normë për çdo fëmijë. Pas nëntë muajsh në barkun e nënës ai mori ushqim vazhdimisht nëpër kordonin e kërthizës, nuk dallimin në mes të ditës dhe natës. Prandaj, menjëherë pas lindjes dhe 6-12 muajt e parë të jetës fëmija vetëm duhet të hani shpesh dhe në doza të vogla, në mënyrë që të rregulluar tretjen e tij. Prandaj, është e rëndësishme për të ushqyer rregullisht fëmijën gjatë natës. Ushqyerit natë do të përfitojnë fëmijën dhe të mos kini frikë për të zgjuar të shpeshta dhe ulëritës - në qoftë se ju bëni atë të drejtë, fëmija do të jetë pothuajse asnjë wake up dhe të zgjoheni ju, që do të thotë që e gjithë familja e zuri gjumi në mënyrë të përkryer. Por ajo që është përfitimi i feedings natës? Pse konsulentët dhënit gji në mënyrë të insistojnë që nënat ushqyer gjatë natës? Fakti që një gjumë të qetë dhe fëmija të ushqyerit të lidhura direkt. Si pjesë e qumështit janë substanca të veçanta të cilat ndihmojnë atë të bie në gjumë. Ata zbutur fëmijën, transferojë faza ngacmim në fazën e frenimit. Fëmijët më të vjetër gji - një mënyrë e madhe për të përfunduar fëmijën dhe vazhdojmë gjumin natës, duke bërë të mundur të gjithë çift time ekstra orë gjumë. Pasi fëmija fillon të nervozizëm ëndërr, ju mund t'i japë atij gjoks, ai nuk zgjoheni, pidkripytsya dhe të vijnë përsëri në fazën e gjumit të thellë për 2-3 orë.Kështu që ju mund të shtyjë zgjim në çdo kohë, dhe gjumi natën me pushimet për 2-3 të ushqyerit mund të zgjasë deri në 10-12 orë. Kjo mënyrë është e dobishme, si kur fle fëmija zhvillon - Truri i saj është aktive, ajo nuk ka nevojë të jetë ndërprerë zgjim, dhe kështu ajo proceset plotësisht informacionin e akumuluar për ditën, kohën e gjetjes taurine nënës qumësht, acide yndyrore polyunsaturated dhe proteina të plotë kështu që është e nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e indeve të trurit. Furnizimi i vazhdueshëm i ushqyesve ndihmon për rritjen më aktive dhe formimin e duhur të organeve të brendshme. Well, e fundit argumenti - natën ushqyerit fëmija lehtësojë shtetet sëmundje (teething, dhimbje barku, ethe), duke i dhënë atij mundësinë për të plotësisht të fle, të relaksoheni dhe të shpejtë për të përballuar me sëmundje.


Para së gjithash, të ushqyerit natën - një çelës për laktacionit të suksesshëm dhe një sasi të mjaftueshme të qumështit. Për shkak të hormoneve Hormoni, i cili është përgjegjës për prodhimin e qumështit, shuma maksimale e ndarë është gjatë natës, sidomos në periudhën 03:00-08:00 në mëngjes. Në qoftë se në këtë kohë fëmija aktive sucks gjoksin, trupi mami dërgon sinjale në tru dhe paraqet sasinë e qumështit ditë tjetër për natën e ardhshme. Kështu, qumësht i mjaftueshëm për të kënaqur fëmijën e lejon, do të jetë e qetë, dhe ai do t'i japë nënat besim dhe forcë. Përveç kësaj, natën e të ushqyerit duke lejuar shërohen shpejt nga lindja - shpesh një fëmijë gjiri gjirit stimulon refleks oksytotsynovыy (hormon përgjegjës për nxjerrje të qumështit të gjirit dhe mitrës kontraktimet). Nëse mitra është reduktuar në mënyrë aktive - pra, shërohen më shpejt pas lindjes. Një përfitim tjetër i të ushqyerit - thithje aktiv lejon gjoks të zbrazët plotësisht, dhe kjo është një e madhe Parandalimin e Sëmundjeve: nahrubanyy, laktostazov, dhimbje. Përveç kësaj, organizimi i duhur i feedings natës do të lejojë mom të relaksoheni plotësisht, fle dhe dyqan bukuri. Active konsumi ushqim për fëmijë, sidomos gjatë natës, ndihmon në konsumin e nënës së saj të rezervave yndyrë akumuluar gjatë shtatzënisë, dhe për këtë arsye të humbasin peshë më shpejt dhe ajo vjen në formën.


Për komoditetin më të madh të këshilltarëve të nënës dhe fëmijës për gji natyror zakonisht rekomandojnë fjetur së bashku. Megjithatë, qëndrimi i prindërve të tij të paqarta: disa për disa fuqishëm kundër. Por në çdo rast është e nevojshme për të krijuar për veten tuaj dhe fëmijën uyazyka tuaj të rehatshme për feedings natën. Nëse ju fle së bashku, para së gjithash, i kushtoj vëmendje të rregullave të sigurisë. Hapësirë ​​Vidhorodit ku fëmija do të fle, rollers butë. Mos përdorni për këtë qëllim jastëk - fëmijë vtupytysya ata mund të përballen. Në përgjithësi të gjitha llojet e pillows dhe featherbeds tani - tabu; shtrat në të cilën ju të fle, duhet të jetë i fortë dhe të qetë. Dërgo fëmija më shumë hapësirë ​​- ajo duhet të jetë e mundur të kthehen ose të ndryshojë pozicionin e trupit, kur papritmas ajo goditi batanije e tokës dhe aty gulçim.


Kur kombinohet me një ëndërr të jetë një fëmijë të vogël duhet të veshin, ajo do të ngrohjes nga trupi juaj, është mirë të mos veshin mbështjell me pelena pëlhurë me lajle e disponueshme dhe jumpsuit rehatshme. Gjatë ushqyerjes me gji, ju mund të merrni të gënjyer apo gjysmë-ulur pozitën, hedhjen nën mbrapa dhe bërryl pads. Çifti Potrenuvavshys e netë, ju do të gjeni një pozicion optimal, më e rëndësishmja - në pjesën e pasme, të armëve dhe qafën ishin tensionuar. Atëherë ju mund të bëni një sy gjumë dhe të ushqyer në të njëjtën kohë, si gjatë fëmijën si të nevojshme. Ndoshta alternativa më e mirë do të ishte që të shkojë deri një krevat portativ hequr nga një anë të ngushtë në anën e shtratit të saj dhe për të marrë fëmijën e saj në gji. Pasi ai ha, me kujdes të vënë fëmijën në vendin e tij. E pra të gjithë: fëmija do të fle më të fortë - sepse ai e ndjen praninë e ngushtë e nënës sime, dhe prindërit nuk kanë frikë aksidentalisht prekur ëndrrën e tij. Më e vështirë e të gjithë, në qoftë se ka një krevat portativ në një dhomë tjetër. Kid arrin të zgjoheni dhe të qaj, dhe nëna ime nuk është duke fjetur mjaftueshëm për shkak të rritjes së vazhdueshme. Nga ajo që fëmijë nuk ndjehen të afërt me nënën time, ai mund të zgjoheni në 10 herë në natë. Në këtë rast, ajo është me vlerë të menduarit rreth asaj se si për të korrigjoj krevat, ose kërkoni anëtarëve të tjerë të familjes që të sjellin një fëmijë gjatë natës.