Fëmijët barna antivirale dhe droga


Më shpesh sesa të ftohtë, fëmijët tanë nuk vuajnë asgjë. Çdo i rritur dëshiron të shpejt kuruar një fëmijë. Dhe më e rëndësishmja, se nuk ka pasur komplikime. Çfarë duhet të bëni? Çfarë duhet të bëj tani? Pediatër me përvojë këmbëngulin në tre "rregullat e arta" të rëndësishme, të cilat shumë njerëz harrojnë. Një antiviralë? Ne të rriturit shpesh përdorin ato për të "shtrydhje" një të ftohtë në fillim. Nuk jemi të agjentëve dhe barna antivirale për fëmijë. Homeopatik - Viburkol (qirinj), Otsyllokoktsynum, Aflubin, ЭDAS-103 ЭDAS-903. Dhe interferon - Viferon, Kypferon, reaferon, Roferon, Intron-A, Hryppferon (hundë pika) dhe të tjerët. Megjithatë, ata (si të gjitha drogat) duhet të zbatohet nga një mjek për shkak se ata ndërhyjnë me punën e imunitetit.


Por si antibiotikët për SARS janë absolutisht të padobishme - mbi viruset nuk punojnë! Në përgjithësi, ftohjet e rëndësishme për të trajtuar jo sëmundje, dhe për të lehtësuar simptomat. Le kyç. Shoot down nuk sjellin poshtë temperaturën? Në shumicën e rasteve nuk është e nevojshme për ta bërë këtë. Së pari, viruset e larta temperatura dhe bakteret pushojnë të shtohen.

Së dyti, mobilizon sistemin imunitar, i cili fillon te prodhuar shpejtësi antitrupa kundër infeksionit.
- kur një termometër tregon sipër 385 C;
- në qoftë se fëmija nuk toleron temperaturat, për shembull, kjo ndodh vjella;

- me sëmundjeve të zemrës, sëmundjet të sistemit të frymëmarrjes dhe nervor. Mjeku mund të rekomandojë Efferalgan, Kalpol, Panadol, Tylenol (përbërës kryesor i tyre aktive - Acetaminophen), Nurofen dhe të tjerët.

Si për të trajtuar një kullojnë hundët dhe të objekteve të fëmijëve
Ujitur hundë 3-4 herë në ditë me ujë me kripë dhe objektet e fëmijëve (Aqua Maris, Fyzyomer, Akvalor). Ato ndikojnë në inflamator mucous, përmirësimin dhe efekt tonik. Ju mund të përdorni pikat e naftës (zgjidhje e naftës të vitaminës A dhe vitaminë E), i cili moisturize mukozën e hundës dhe të lehtësojë acarim. (! Por jo më shumë se një javë) në 3-4 ditët e para Përdorni vasoconstrictor pika - Halazolin, Dlyanos, Otryvyn, Ksymelyn. Pasi u kthye në temperatura normale inhalimi, efikase me ujë mineral, sode buke. Ju mund të përdorni vajra esenciale të bimëve - 10-20 pika në 1 litër ujë (nëse jo alergjik).


Kur SARS shkarkimin hundës rrjedhin poshtë, merr në litarët vokale, irriton ata dhe duke shkaktuar refleks (p.sh. pastrim) kollë. Në ditët e para të sëmundjes atë të thatë, si pështymë prodhuar pak. Në këtë fazë pije më të mirë të nxehtë dhe të objekteve për fëmijë - qumësht me mjaltë, çaj të dobët. Por në qoftë se pas 3-4 ditësh të fillimit të sëmundjes ka kollë nuk lagësht, pështymë nuk është kollë, ju duhet të marrë drogë expectorant - Mukaltyn, Hedelyks, Herbyon. Ata hedh lëng mukusit, duke lehtësuar heqjen e saj nga rrugët e frymëmarrjes. Në shumë trashë ose purulent pështymë emërojë mukolitike - Lazolvan, ACC, ambroksol, Bromhexine. Ka një kombinim i drogës - Bronholytyn, Dr. mami, Dr. Theiss përmbajnë disa komponentë, duke arritur një antihistamine, expectorant, efekt antibacterial protykashelnyy.


Nëse temperatura e fëmijës nën 375 C, ju mund të bëni mbytje. Për sode mbytje dhe fëmijët do të thotë marrjen e 4 lugë sode buke per gallon e ujit. Shumë efektive eukalipt - 1 litër ujë trebuetsya10-20 pika të tretësirë ​​eukalipt (në dispozicion në barnatore). Procedura kryhet jo më herët se 15 orë pasi të hahet, pasi ju nuk mund të ushqejnë fëmijën për një orë. Më mirë akoma, përdorni nebulizer. Kjo tejzanor dhe inhalers kompresor, duke e kthyer të ftohtë të lëngshme "palë". Për "mbushjen" është përdorur në mënyrë specifike për drogë mbytje (Lazolvan, Berodual, Ambrobene ynъekt ACC), e cila holluar më tej me solucion fiziologjik. Ju gjithashtu mund të përdorni ujë mineral dobët alkaline. Edhe në qoftë se ndonjë shenja paralajmëruese nuk duket, fëmijët në rrezik duhet të përcaktojë nivelin e sheqerit në gjak pas ndonjë sëmundje ngjitëse. Dhe të jetë i sigurt për të shpenzuar çdo vit një test të tolerancës glukozë. Edhe shmangie të vogla nga fëmijë normë duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një endokrinolog. Që prej 10 vitesh, fëmijët janë të trashë, mundësisht çdo dy vjet për të shqyrtuar nivelin e glukozës në gjak.